Rynek nieruchomości w Hiszpanii się ustabilizował. Rośnie zainteresowanie zakupem mieszkania wśród inwestorów zagranicznych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 sty 2023, 08:30

Rynek nieruchomości w Hiszpanii się ustabilizował. Rośnie zainteresowanie zakupem mieszkania wśród inwestorów zagranicznych

Miniony rok przyniósł duży wzrost zakupów nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii. Spory udział w popycie należał do klienta zagranicznego, również tego z Polski. Według przewidywań nadchodzące miesiące przyniosą niewielki wzrost cen mieszkań i domów.

Według prezesa Vela Poland spółki działającej m.in. na hiszpańskim rynku nieruchomości, perspektywy dla zagranicznego rynku są bardzo dobre. Odczuwalny jest znaczny wzrost zainteresowania lokalami mieszkalnymi w słonecznym kraju na południu Europy. Największą popularnością cieszy się region Costa Blanca oraz wybrzeże Costa del Sol.

Zobacz także: Polacy szukają bezpiecznej przystani i kupują rekordowe liczby nieruchomości w słonecznej Hiszpanii

Sytuacja kredytowa w Hiszpanii

Wartość kredytów mieszkaniowych w minionym roku uległa nieznacznym zmianom i spadkowi pod koniec roku. Wzrost inflacji, do którego przyczynił się wzrost stóp procentowych Banku Centralnego Hiszpanii jest znacząco mniejsze niż te obserwowane w Polsce. Oprocentowanie kredytów w banku Sabadell na Orihuela Costa w Cabo Roig wynosiło 2,5 do 3,5%. W tym roku przewiduje się, że średnie oprocentowanie wyniesie 3%.

„Według współpracującego z nami, dyrektora banku oddziału banku Sabadell na Orihuela Costa w Cabo Roig, wartości kredytów na przestrzeni roku 2022 uległy tylko nieznacznym wahaniom i spadkowi na koniec roku mimo spadku popytu na nieruchomości w porównaniu z pierwszą połową roku. Działania wojenne na Ukrainie przyczyniły się do wzrostu inflacji i wzrost stóp procentowych, jednak są to istotnie mniejsze zmiany, niż np. w Polsce. Przełożyło się to na oprocentowanie w wymienionym banku na poziomie 2,5 - 3,25% (i przewidywane średnie 3% w roku 2023,kolejnych lat nie da się już przewidzieć). Kredyty są więc dalej opłacalne w Hiszpanii i pozostają dalej dobrą opcją przy zakupie nieruchomości z punktu widzenia inwestora.” – powiedział Michał Ćwierzyk prezes Vela Poland.

Trend potwierdzają dane idealista.com Zmianą na przestrzeni roku okazała się proporcja kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Według danych rosnące zainteresowanie tej grupy finansowanie będzie się utrzymywać w nadchodzących kwartałach, głównie ze względu na zaostrzenie warunków kredytów hipotecznych opartych o stałe oprocentowanie.

„Taki sam trend wskazuje idealista.com – jeden z największych portali nieruchomości w Hiszpanii –, na przestrzeni roku znacznie zmieniła się też proporcja kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Trend rosnący dla tej grupy kredytów będzie się utrzymywać w najbliższym czasie ze względu na zaostrzeniu warunków dla kredytów o stałym oprocentowaniu. Najpopularniejszy wcześniej kredyt o stałej racie miał udział w październiku 2022 66,8%, najniżej od września zeszłego roku.” – komentuje Michał Ćwierzyk.

I dodaje, że zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Statystyki w Hiszpanii (INE) liczba udzielonych kredytów hipotecznych w październiku 2022 r. była wyższa o 13,5% względem analogicznego okresu 2021 r.

„Portal idealista.com, powołując się na dane z INE (Narodowy Instytut Statystyki w Hiszpanii), wylicza 41 022 kredytów przyznanych na nieruchomość w październiku 2022 w Hiszpanii, o 7% mniej niż w miesiącu poprzednim. Niemniej jest 13,5% więcej niż w październiku 2021.” – wyjaśnia prezes Vela Polnad.

Zobacz także: Skandynawski rynek nieruchomości zamarza, ceny mieszkań w Danii spadły o 10% w ciągu 6 miesięcy

Hiszpański rynek nieruchomości się ustabilizował

W opinii Michała Ćwierzyka sytuacja na rynku nieruchomości w Hiszpanii jest bardzo dobra, a warunki tamtejszej gospodarki sprawiają, że spółka może proponować mieszkania w relatywnie niskich cenach.

„Z naszej perspektywy to są bardzo dobre czasy na rynku nieruchomości zagranicznych. Warunki Hiszpańskiej gospodarki sprawiają, że możemy zaproponować bardzo atrakcyjne pozycje w relatywnie niskich cenach, w stosunku do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Dlatego też spodziewamy się, że w tym segmencie gospodarki będziemy jeszcze długo spać spokojnie.” – powiedział Ćwierzyk.

Zainteresowanie hiszpańskimi nieruchomościami wśród zagranicznych inwestorów jest spore, nie brakuje klientów w Polski. Według danych Biura Maklerskiego Pekao liczba zakupów od początku 2022 r. do końca 3 kw. wyniosła 2 300 i była wyższa o 102% niż w całym 2021 r.

Szacuje się, że blisko 20% transakcji zakupu mieszkania na rynku hiszpańskim jest po stronie klienta zagranicznego. Jednak jak podaje Vela Poland, są regiony, w których udział jest jeszcze większy. Według analizy tripinvest.pl cudzoziemcy najchętniej kupują domy i mieszkania na południu, szczególnie w okolicach Costa Blanca i Costa del Sol.

„Cudzoziemcy najchętniej kupują nieruchomości na południu Hiszpanii. Prym wiodą tutaj dwa wybrzeża – Costa Blanca ze względu na atrakcyjne ceny oraz Costa del Sol z bogatą ofertą nieruchomości w różnych standardach. W samym Alicante udział zagranicznych transakcji wynosi 42,2%. Dużym zainteresowaniem cieszą się także inne, hiszpańskie lokalizacje. W Santa Cruz de Tenerife 38,3% wszystkich operacji dokonali obcokrajowcy, w Balearach 34,6%, Maladze 32,8%, Las Palmas 26,6%, Gironie 26,3%.” – czytamy w analizie agencji nieruchomości tripinvest.pl

„Przyjmuje się, że blisko 20 proc. transakcji na rynku nieruchomości w Hiszpanii generowanych jest przez klienta spoza tego kraju. Jednak w niektórych lokalizacjach, widzimy, że udział zagranicznego klienta jest jeszcze większy. Przykładowo niektóre dzielnice zamieszkałe są w większości przez klientów spoza Hiszpanii, co jedynie zwiększa koloryt tych lokalizacji.” – powiedział prezes Vela Poland.

Warunki podaży z perspektywy spółki nie są ciężkie, a popyt się zwiększa. „Im większa pula ofert – tym dla nas lepiej - ponieważ potrafimy wygenerować więcej wartości dodanej i wyszukać te najciekawsze pozycje. Dodam jedynie, że w przypadku oferowanych przez nas pozycji – nie powiedziałbym, że warunki są „ciężkie”. Jest większy popyt – faktycznie, natomiast nadal można odszukać bardzo atrakcyjne propozycje.” – wyjaśnił prezes Ćwierzyk.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym jak kształtowały się ceny. Zgodnie z danymi Banku Pekao, średnia cena mieszkania w zeszłym roku wynosiła około 1 957 euro/mkw., co było wzrostem 7,4% r/r. Za mkw. lokalu mieszkalnego w zeszłym roku płaciliśmy w stolicy Hiszpanii, ponad 3 765 euro. W Barcelonie cena metra kwadratowego wynosiła ponad 4 272 euro i wzrosła rok rocznie o 2,6%. W Las Palmas de Gran Canaria, ceny w minionym roku wzrosły o 14% r/r. i wynosiły około 2 100 euro/mkw. Według prognoz ceny mają nieznacznie wzrosnąć w kolejnych miesiącach. 

Plany Vela Poland

Vela Poland zajmuje się kompleksową obsługą nieruchomości, między innymi w Hiszpanii, Francji i Chorwacji dla polskiego klienta. Spółka w czerwcu 2022 r. prowadziła kampanię crowdfundingową i planuje debiut na rynku NewConnect w 2024 r.

W kolejnych kwartałach Vela chce poszerzyć swoją ekspansję na rynkach zagranicznych. Spółka do tej pory pozyskała kapitał na rozwój w Rumunii, Belgii i Niemczech. Dodatkowo prowadzi zaawansowane rozmowy z funduszami inwestycyjnymi o współpracy.

„W 2023 musimy postawić jeszcze bardziej na ekspansje. Już teraz nasze oferty są eksponowane w 6 krajach – a każdy z nich ma podobny potencjał, jeśli nie większy, niż Polska. Pozyskujemy też finansowanie na te rynki, pozyskaliśmy od inwestorów 250 tys. zł na rozwój w Rumunii, 500 tys. zł w Belgii i Niemczech, i ponad 100 tys. zł w Szwecji. To dobre prognozy. Na ten rok rozważamy emisję akcji spółki i zaproszenie kolejnych akcjonariuszy. Rozmawiamy też z funduszami inwestycyjnymi, prowadzimy nawet zaawansowane rozmowy o możliwościach współpracy.” – poinformował prezes Vela Poland Michał Ćwierzyk.

Zobacz także: Vela Poland podsumowuje rok i ma nowych inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.