KRUK będzie wypłacać regularne dywidendy. Spółka ustanowiła politykę podziału zysku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
02 gru 2021, 15:22

KRUK będzie wypłacać regularne dywidendy. Spółka opublikowała politykę podziału zysku z akcjonariuszami

KRUK, jeden z liderów na rynku zarządzania wierzytelnościami, ogłosił politykę dywidendową. Zarząd zapowiada utrzymanie statusu spółki wzrostowej i dywidendowej.

Polityka dywidendowa na lata 2021-2024 zakłada rekomendowanie przez zarząd przeznaczanie na dywidendę co najmniej 30% skonsolidowanego zysku przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Nie są też wykluczone wypłaty zaliczki na poczet dywidendy.

Celem upublicznienia polityki dywidendowej jest wskazanie spółki jako wzrostowej oraz jednocześnie dzielącej się zyskiem.

„Intencją Zarządu jest, aby KRUK jednocześnie zwiększał swoją wartość i dzielił się regularnie częścią dochodów z akcjonariuszami. Celem przyjęcia Polityki Dywidendowej jest odzwierciedlenie intencji zarządu i sytuacji, w której KRUK jest firmą wzrostową oraz wypłacającą dywidendę, w oparciu o czytelne i stabilne kryteria podziału wypracowanego zysku.” - podano w komunikacie.

Zobacz także: Obecne wyniki nie są dziełem przypadku. To rezultat konsekwencji i długoterminowego podejścia do biznesu – mówi Piotr Krupa, prezes spółki KRUK

Dywidenda wypłacana od lat

KRUK dzieli się zyskiem od 2015 r. Stara się także zwiększać nominalny poziom wypłat. W 2015 r. inwestorzy otrzymali 1,50 zł na akcję. Rok później wypłacono już 2 zł, a w 2019 r. 5 zł na akcję.

W 2020 r. zarząd zarekomendował walnemu zgromadzeniu wypłatę tradycyjnej dywidendy lub skup akcji. Ostatecznie została przegłosowana wersja ze skupem akcji, co też jest uznawane za formę dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, choć jest w Polsce mniej popularne.

W tym roku akcjonariusze otrzymali 11 zł na akcję z zysku netto za rok 2020 powiększonego o kwoty przeniesione z utworzonego z zysków kapitału zapasowego.
 

Kruk dywidendy

Zobacz także: KRUK, dywidendy, akcjonariat, wskaźniki finansowe

Spółka w zaraportowanych ostatnich 12 miesiącach do końca września 2021 r. podała, że zysk operacyjny wzrósł do 832 mln zł z 332 mln zł w 2020 r. Jednocześnie wygenerowała 612,3 mln zł zysku za 4 ostatnie kwartały, co jest wynikiem wielokrotnie wyższym od danych za 2020 r. (80,9 mln zł).
 

Notowania spółki Kruk od początku 2014 roku

Kruk


Zysk na jedną akcję wyniósł więc 32,21 zł. Jeśli ten stosunek się utrzyma po danych za pełny rok 2021, oznaczałoby to propozycję wypłaty dywidendy powyżej 9,50 zł za akcję. Stopa dywidendy przy obecnym kursie wyniosłaby więc powyżej 2,5%.

Zobacz także: Dywidendy, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.