12 tanich spółek w trendzie wzrostowym, których wyniki finansowe rosną
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
02 paź 2023, 06:44

12 tanich spółek w trendzie wzrostowym, których wyniki finansowe rosną

Obecnie na giełdzie, mimo od dwóch miesięcy spadających indeksów, wciąż w trendzie wzrostowym jest 38% spółek. Wybraliśmy spośród nich takie, których kurs rośnie wciąż najbardziej dynamicznie i jednocześnie wrosły ich przychody i zyski w ostatnim czasie. Ponadto skupiliśmy się na najtańszych z nich opierając się na niskich wartościach wskaźnika ceny do zysku (C/Z).

Aż 38% spółek na giełdzie jest wciąż w trendzie wzrostowym. Z drugiej strony, taki sam odsetek już pokazuje trend spadkowy. Jest to więc przełomowy moment na rynku, w którym przesądzi się, czy trwający trend spadkowy od dwóch miesięcy widoczny na głównym indeksie WIG, będzie kontynuowany, czy też może nastąpi odwrót.
 

Analiza rynku na podstawie liczby spółek w krótkoterminowych trendach wzrostowym i spadkowym. Obliczenia z serwisu Sindicator.net

Analiza trendów i rynku


W takich momentach, po sesji wyników za półrocze, można zacząć poszukiwać ciekawych spółek, które już w tej chwili są stosunkowo tanie. Wycenę oparliśmy wyłącznie na wskaźniku C/Z, który daje dobre pojęcie o cenie akcji w stosunku do zysków liczonych za ostatnie 12 miesięcy – im niższa wartość, tym cena akcji atrakcyjniejsza. Nie jest jednak idealny, gdyż wysokie zyski (obniżające wartość wskaźnika) nie zawsze są powtarzalne, ale na potrzebę wstępnej selekcji spółek do inwestycji, taki wskaźnik w zupełności nam wystarczy.

Skupiliśmy się też na spółkach, które wykazały rosnące zyski i przychody w ostatnim półroczu. Porównaliśmy tutaj zyski i przychody zaraportowane za ostatnie 12 miesięcy z końcem okresu 30 czerwca z zyskami za pełny 2022 r.

Ponadto wzięliśmy tylko spółki, które są w silnym trendzie wzrostowym, by wybrać tylko te podmioty, w które rynek już uwierzył, co widać w rosnącym popycie na akcje, czyli właśnie w utrzymaniu trendu wzrostowego.

Zobacz także: Answear planuje emisję akcji na rozwój przejętych marek luksusowych i liczy, że zwiększą one marżę ze sprzedaży 

12 spółek w trendzie wzrostowym z rosnącymi wynikami i niskim C/Z

Znaleźliśmy aż 12 spółek spełniających wyrażone wyżej parametry. Najciekawsze z nich mają wartość wskaźnika C/Z zbliżoną i mniejszą od 10. Jest to o tyle niska wartość, że już warto zainteresować się taką spółą, a jednocześnie nie jest za niską, co już może rodzić pewne podejrzenia o ukryte problemy z ich biznesem.

Na szczycie listy, przedstawionej poniżej w tabeli, znalazły się takie firmy jak Kruk #KRU, Sanok #SNK, czy też PZU #PZU.

Kruk utrzymuje trend wzrostowy od początku roku. Wyniki za półrocze były bardzo dobre i pozwoliły spółce po raz pierwszy w historii przekroczyć 1,6 mld zł za ostatnie 12 miesięcy. Jednocześnie zysk spółki także osiągnął rekordową wartość 845 mln zł. Wartość wskaźnika C/Z wynosi obecnie 9,7, a wskaźniki rentowności i płynności płatniczej pokazują stabilizację finansów windykatora. Kruk regularnie wypłaca coraz wyższe dywidendy.

Trend kursu Sanok Rubber Company, po chwilowym załamaniu, kontynuuje wzrosty. Spółka w tym roku wypłaciła ponownie dywidendę i tym razem wyższą o 20% w porównaniu z 2022 r. Przychody zbliżyły się do 1,5 mld zł, czyli rekordowego poziomu w historii producenta wyrobów gumowych. Zysk netto także wyraźnie wzrósł w ostatnim roku, choć nie są to poziomy najwyższe patrząc w perspektywie ostatnich lat.

Bardzo dobre wyniki osiągnął też PZU. Przychody przekroczyły 26 mld zł za ostatnie 12 miesięcy, co jest najlepszym wynikiem w historii. Także zysk netto okazał się rekordowy i wynosi obecnie 7,9 mld zł. Wskaźnik C/Z utrzymuje się wciąż na niskim poziomie 8,4. Warto wspomnieć, że PZU wypłaca od wielu lat dywidendę, której ostatnia wartość wyniosła 2,40 zł na akcję, a stopa dywidendy w dniu przydziału praw osiągnęła wysoki poziom 5,8%.

Poniżej przedstawiamy wszystkie znalezione spółki. Każda z nich zwiększyła przychody i zyski w ostatnim półroczu i każdej kurs jest w silnym krótkoterminowym trendzie wzrostowym i często także w długoterminowym trendzie wzrostowym. Ponadto ich wartość wskaźnika C/Z jest na atrakcyjnym poziomie poniżej 10.
 

Spółki z C/Z poniżej 10 w silnym trendzie wzrostowym z rosnącymi wynikami

Nazwa spółkiTickerKrótkoterminowy trendDługoterminowy trendWskaźnik C/Z
KRUK#KRUSilny wzrostowySilny wzrostowy9,47
SANOK#SNKSilny wzrostowySilny wzrostowy9,14
PZU#PZUSilny wzrostowySilny wzrostowy8,42
INSTALKRK#INKSilny wzrostowySilny wzrostowy8,36
GOBARTO#GOBSilny wzrostowySilny wzrostowy7,78
KINOPOL#KPLSilny wzrostowySilny wzrostowy5,83
INPRO#INPSilny wzrostowySilny wzrostowy5,07
MAKARONPL#MAKSilny wzrostowySilny wzrostowy4,94
LOKUM#LKDSilny wzrostowySilny wzrostowy4,86
ELEKTROTI#ELTSilny wzrostowySilny wzrostowy3,51
HMINWEST#HMISilny wzrostowyŚredni wzrostowy3,27
VINDEXUS#VINSilny wzrostowySilny wzrostowy3,17

Zobacz także: 10 ostatnich dywidend z przyzwoitą stopą dywidendy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost