Skrót wiadomości - czwartek, 26 stycznia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 sty 2023, 06:02

Skrót wiadomości - czwartek, 26 stycznia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Liczba turystów zagranicznych w listopadzie wyniosła w Polsce 477,04 tys. wobec 594,46 tys. w listopadzie 2021 r. - podał GUS.

Ogłaszanie już w styczniu zapowiedzi o ewentualnym wydłużeniu wakacji kredytowych na 2024 r., gdy nie ma obecnie podstaw do zmiany parametrów polityki pieniężnej, w tym obniżek stóp, jest niepotrzebne i może wpłynąć na decyzje biznesowe - powiedział PAP Biznes członek RPP Przemysław Litiwiniuk.

Przestrzeń do obniżki stóp proc. w Polsce ma szansę pojawić się w 2024 r., ewentualnie pod koniec 2023 r. - napisała w artykule dla Radia Maryja członkini RPP Gabriela Masłowska. Jej zdaniem proces spadku oczekiwań inflacyjnych nie jest zaawansowany, więc niewykluczony jest powrót do podwyżek stóp, ale istnieje spora szansa, że uda się tego uniknąć.

Jak wynika z danych Koszyka dlahandlu .pl, w pięciu największych sieciach supermarketowych w Polsce zestaw 50 podstawowych produktów spożywczych, kosmetycznych i chemii gospodarczej jest obecnie droższy o 22-28 proc. rdr. W sieci Dino podwyżka wyniosła 22,4 proc.

Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale 2022 r. wzrósł o 2,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano 2,6 proc., wobec 3,2 proc. w III kw.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 186 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 205 tys. wobec 190 tys. poprzednio.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w grudniu wzrosły o 5,6 proc. mdm wobec oczekiwanych 2,5 proc. i -1,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -2,1 proc. - poinformował Departament Handlu USA w I wyliczeniu.

Zapasy amerykańskich hurtowników w grudniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał we wstępnym odczycie Departament Handlu. Rynek oczekiwał 0,5 proc.

BUDŻET

Sejm w czwartek odrzucił wszystkie poprawki Senatu do budżetu na 2023 r. Ustawa budżetowa trafi teraz do prezydenta do podpisu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 152,64 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) rozważa wieloletni program pomocy dla Ukrainy wart 16 mld dol. Jego wdrożenie zależy m.in. od poparcia tego projektu przez państwa G7 oraz innych kredytodawców Kijowa - podaje w czwartek Bloomberg, powołując się na źródła.

SPÓŁKI

W wyniku negocjacji ze związkami zawodowymi w sprawie m.in. wzrostu płac ustalono, że pensje pracowników KGHM wzrosną od stycznia o 13,2 proc. - podała spółka w komunikacie.

R22 pozytywnie patrzy na 2023 rok, spółka chce zwiększyć swoje zagraniczne przychody do 50 proc., a rozbudowana baza klientów poza krajem daje spółce odporność przed recesją - poinformował PAP Biznes prezes R22 Jakub Dwernicki. Spółka nie planuje w 2023 r. dużych przejęć i wskazuje na sztuczną inteligencję, jako istotny trend dla branży IT.

PKN Orlen przesuwa terminu publikacji raportu za IV kwartał 2022 roku na 24 lutego - podał Orlen w komunikacie. Publikacja raportu miała nastąpić 9 lutego.

PKO BP przeprowadził emisję trzyletnich uprzywilejowanych obligacji (senior preferred notes) o łącznej wartości nominalnej 750 mln euro w ramach Programu EMTN - poinformował koncern w komunikacie.

PlayWay w ramach procesu budowy księgi popytu sprzedał 860.152 akcje Movie Games - poinformował PlayWay w komunikacie.

Krakowskie studio Starward Industries podpisało aneks do umowy ze spadkobiercą twórczości Stanisława Lema, na mocy którego zapewniło sobie wyłączność na produkcję gier wideo na podstawie powieści "Niezwyciężony" do 2028 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

Spółka zależna Develii zawarła z WR Office przedwstępną umowę sprzedaży biurowca Wola Retro w Warszawie - podała spółka w komunikacie. Strony ustaliły orientacyjną łączną cenę sprzedaży na 69,8 mln euro netto (ok. 328,6 mln zł). Zawarcie umowy przyrzeczonej powinno nastąpić do 30 kwietnia 2023 r.

Kernel kupił terminal w Morskim Porcie Handlowym Jużny (obwód odeski). OilExportTerminal jest w stanie przyjąć i przechowywać wszystkie rodzaje olejów roślinnych (słonecznikowy, sojowy i rzepakowy) - podała spółka w komunikacie prasowym.

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenia na budowę trzech farm fotowoltaicznych w województwie lubelskim: PV Srebrzyszcze, PV Wrzosów i PV Żółtańce. Według wstępnych szacunków, średnioroczna produkcja wszystkich trzech instalacji osiągnie poziom ok. 116 GWh – poinformowało PGE w komunikacie prasowym.

Należąca do KGHM chilijska kopalnia Sierra Gorda działa już wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z OZE – poinformowała spółka. Energia do kopalni dostarczana jest z powstającej elektrowni fotowoltaicznej zlokalizowanej w rejonie Antofagasta.

Grupa Eurocash podpisała z bankiem HSBC w Polsce umowę na otwarcie linii gwarancyjnej powiązanej ze zrównoważonym rozwojem. Limit gwarancji został ustalony na poziomie 180 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Piotr Krupa, prezes Kruka, sprzedał 7.180 akcji spółki za łącznie ok. 2,41 mln zł - podał Kruk w komunikacie.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Gaz-System dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gustorzyn – Gardeja – poinformował Gaz-System w komunikacie. Jak dodano, że część lądowa projektu FSRU posiada komplet decyzji lokalizacyjnych.

Sąd Rejonowy w Gdańsku zatwierdził układ Stilo Energy, notowanej na NewConnect spółki z obszaru fotowoltaiki - podała spółka w komunikacie.

Konsorcjum ING Bank Śląskiego, PKO BP oraz mBanku udzieliło kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł na budowę Kleczew Solar & Wind, pierwszej w Polsce wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej o mocy ponad 200 MW - poinformował w komunikacie prasowym ING Bank Śląski.

Rozmowy i mediacje Rafako i Taurona w sprawie sporu wokół bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno trwają, zaplanowana jest kolejna ich runda - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Fabryka Mebli Forte zanotowała w czwartym kwartale 2022 roku 48 mln zł wyniku EBITDA wobec 65 mln zł rok wcześniej, co oznacza spadek o 26 proc. - wynika ze wstępnych szacunków spółki.

WALUTY

Próba pokonania oporu na 4,7240 przez EUR/PLN nie udała się w czwartek, gdyż rynku nie wsparł dolar amerykański, pomimo lepszych od oczekiwań danych makro z USA - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Inwestorzy czekają na piątkowe dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych, które - według niego - mogą mieć wpływ na zachowanie zarówno rynku FX, jak i długu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0895 USD i 141,38 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie zwyżkują w trakcie sesji. Inwestorzy rozważają możliwe odbicie popytu na paliwa w Chinach po zakończeniu długiej noworocznej przerwy - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie jest nadal blisko najwyższego poziomu od czerwca 2022 r. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niemal bez zmian - po 9.311,00 USD za tonę - informują maklerzy.

ENERGETYKA

Udział energetyki jądrowej w strukturze wytwarzania w Polsce może, w zależności od scenariusza, wynieść w 2045 roku 17,8-35,8 proc. - wynika z raportu „Łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce”.

Koncern paliwowy TotalEnergies poinformował w czwartek, że trwające akcje strajkowe, w których bierze udział 60 proc. pracowników tej firmy, zakłóciły dostawy z kilku rafinerii we Francji. Strajkujący protestują przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego.

W rozmowie telefonicznej z Aleksandrem Nowakiem, ministrem energetyki Rosji, uzgodniliśmy przyspieszenie budowy nowych bloków elektrowni jądrowej w Paks, tam, gdzie to możliwe - poinformował w czwartek przebywający w USA minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zainwestował w Polsce w 2022 roku 990 mln euro, wobec 600 mln euro w 2021 roku – poinformował EBOiR w komunikacie prasowym. 80 proc. środków zainwestowano w projekty wspierające nową moc odnawialną o mocy 1 GW.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

OPINIE, PROGNOZY

Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością - ocenia prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewcz. Wskazuje, że mechanizm ten spowodował ograniczenie zdolności finansowania rozwoju gospodarki o ponad 300 mld zł.

Zwiększenie z 500 do 700 metrów minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowy mieszkalnej oznacza redukcję możliwej mocy o ok. 60-70 proc. - szacuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Poprawkę przyjęły w czwartek sejmowe komisje.

Skala polskich inwestycji bezpośrednich na Ukrainie w ciągu 5 lat może wzrosnąć do 30 mld USD - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pomimo pogarszającej się sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej aktywność inwestorów w regionie na rynku fuzji i przejęć w 2022 roku nadal była duża. Nastąpił jednak nieznaczny spadek wycen spowodowany rosnącym kosztem finansowania dłużnego - ocenia firma doradcza PwC.

Polską gospodarkę w 2023 r. czeka solidne spowolnienie, ale nie głęboki kryzys - ocenił podczas konferencji prasowej Hubert Kmiecik, CIO Amundi Polska TFI. Jego zdaniem, obecnie inwestowanie na rynku długu jest coraz bardziej stabilne. Na rynku akcji długoterminowe perspektywy są optymistyczne, choć w krótkim terminie można oczekiwać zmienności.

Wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyhamuje do 0,5 proc., a w 2024 r. PKB wzrośnie o 2,3 proc. - prognozują eksperci EY. W ocenie EY, średnioroczna inflacja CPI w bieżącym roku wyniesie 13,2 proc., a RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian do końca 2023 r.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Na koniec IV kw. 2022 r. wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 11,99 mld zł - wynika z danych KNF.

Wartość sprzedaży w aptekach w Polsce wzrosła w grudniu o 19,5 proc. rdr do 4.729,7 mln zł - poinformowała w raporcie firma badawcza PEX PharmaSequence.

W Polsce praca zdalna pozwala oszczędzić zatrudnionym średnio 54 minuty dziennie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Czas ten przeznaczają głównie na odpoczynek i jakąś formę pracy - dodali.

Oczekiwanie, że sąd w prawomocnym wyroku usunie z umowy wskaźnik WIBOR jest nierealistyczne, a wszelkie doniesienia o rzekomej niewiarygodności wskaźnika referencyjnego WIBOR, czy manipulowaniu nim, należy uznać za całkowicie bezzasadne i szkodliwe dla polskiego rynku finansowego - ocenił w komunikacie Związek Banków Polskich.

Suma odpisów, rezerw i strat z tytułu modyfikacji może w 2022 r. osiągnąć poziom od 28,92 mld zł do 31,92 mld zł - podał ZBP w prezentacji dotyczącej sytuacji sektora bankowego.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w styczniu 2023 r. w porównaniu do grudnia 2022 r. o 6,4 pkt. do 15,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. Z badania wynika, że znacząco spadł indeks aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz kredytów mieszkaniowych. Obniżyła się także aktywność klientów na rynku depozytowym. Według 93 proc. badanych w 2023 r. wzrosną koszty działalności banków.

W Polsce zatrudnienie znalazło 39 proc. uchodźców z Ukrainy - wynika z badania zrealizowanego przez Manpower i Fundację Totalizatora Sportowego. Ci, którzy nie mają zatrudnienia, jako główne powody wskazują: nieznajomość języka polskiego i brak ofert odpowiadających ich kompetencjom.

Na dzień 15 stycznia banki zaraportowały 716 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o war. 275 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 r. spadła o 49,1 proc., a kredytów ratalnych pozostała na poziomie zbliżonym rdr - poinformował prezes Biura Informacji Kredytowej, Mariusz Cholewa. BIK prognozuje, że w 2023 r. wartość udzielonych kredytów ratalnych wyniesie 18,5 mld zł, czyli o 2,8 proc. więcej rdr, a hipotecznych 28 mld zł, o 38 proc. mniej rdr.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej zwiększyły w czwartek z 500 m do 700 m minimalną odległość turbin wiatrowych od domów mieszkalnych. Jednocześnie zniosły zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu wiatraków.

Wniosek w sprawie KPO zostanie złożony do Komisji Europejskiej przed przekazaniem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym do prezydenta - powiedział premier Mateusz Morawiecki na briefingu.

Szczyt zachorowań na covid może nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca, wówczas może być około 5 tys. przypadków zakażeń na dobę – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zachęcił do szczepień przeciwko COVID-19 i grypie.

Składamy wniosek o odrzucenie projektu PiS nowelizacji Kodeksu wyborczego; jeśli zostanie on odrzucony, zgłosimy poprawki, między innymi przywracającą głosowanie korespondencyjne - zapowiedział w czwartek w Sejmie poseł KO Robert Kropiwnicki.

Koalicja Obywatelska proponuje zmiany stabilizujące stanowienie prawa i liczy, że zostaną one przyjęte jako poprawki do ustawy o likwidacji zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka i Grzegorz Napieralski zapowiedzieli, że klub KO złoży poprawki do Prawa komunikacji elektronicznej, m.in. likwidujących kolejność programów telewizyjnych na pilocie.

Zgłoszone przez PiS w ostatniej chwili poprawki do projektu Prawa komunikacji elektronicznej pokazują, że wycofano się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów projektu - przyznał poseł Arkadiusz Marchewka (KO). Wygląda na to, że prawo do prywatności wygrało z chęcią władzy do podglądania obywateli - dodał.

Proponowane przez PiS zmiany w Kodeksie wyborczym budzą duże kontrowersje na wielu polach, są wprowadzane zbyt późny i wcale nie zwiększą frekwencji wyborczej - mówili w czwartek w Sejmie posłowie Lewicy, KP-PSL i Polski 2050, zapowiadając złożenie swoich poprawek do projektu.

Prawo do posługiwania się służbowym mailem do działalności związkowej, a także zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn na urlopach rodzicielskich - to niektóre poprawki klubu Lewicy do nowelizacji Kodeksu pracy, która ma być w czwartek omawiana w Sejmie.

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej przyjęły w czwartek poprawkę do rządowego projektu zmiany ustawy odległościowej, która zwiększa z 500 do 700 m minimalną odległość wiatraka, ale wyłącznie od budynków mieszkalnych.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną, nowelizującą kilkanaście ustaw. Wśród zmian wprowadzanych ustawą jest m.in. podniesienie kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn.

I prezes SN Małgorzata Manowska nie wypełnia ustawowego obowiązku wręczenia aktu ślubowania ławnikom wybranym przez Senat, w związku z tym składamy zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w czwartek szef sejmowej komisji ustawodawczej Arkadiusz Myrcha (KO).

Na wszystkich egzaminach maturalnych, z wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania są obniżone o ok. 20-25 proc. – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że jest to spowodowane tym, że młodzież uczyła się częściowo zdalnie w czasie pandemii COVID-19.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego - podały w czwartek telewizje CNN i NBC News, powołując się na źródła w administracji USA. Wśród rozważanych lokalizacji jest Polska.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył w czwartek, że drony i pociski, których Rosjanie użyli w porannych ostrzałach przeciwko Ukrainie, trafiły w stacje elektroenergetyczne, jednak stan systemu energetycznego kraju jest pod kontrolą.

Szyk wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim i prowadzone w różnych miejscach ataki zakłócające sugerują, że Rosjanie mogą przygotowywać się do decydującego natarcia w tym regionie na wschodzie Ukrainy - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kanada przekaże Ukrainie w najbliższych tygodniach cztery czołgi Leopard 2 z uzbrojenia swojej armii – poinformowała w czwartek minister obrony Anita Anand.

Wielka Brytania rozpocznie w przyszłym tygodniu szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi i naprawy wysyłanych do tego kraju czołgów Challenger 2, zaś celem jest, by same czołgi dotarły przed końcem marca - ogłosił w czwartek wiceminister obrony Alex Chalk.

Norweskie władze poinformowały o zaoferowaniu Ukrainie specjalistycznych szkoleń dla ukraińskich żołnierzy na terytorium Norwegii. Pierwszy z kursów ma rozpocząć się wiosną, kolejne turnusy potrwają do końca 2023 roku.

Zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę w czwartek to reakcja Moskwy na decyzje państw Zachodu w sprawie przekazania czołgów ukraińskim siłom zbrojnym – oświadczył ambasador UE w Kijowie Matti Maasikas.

Za środowymi atakami m.in. na strony internetowe rządu Niemiec stoi najprawdopodobniej rosyjska grupa hakerska Killnet, która na Telegramie zapowiedziała odwet za decyzję władz RFN w sprawie dostaw dla Ukrainy czołgów Leopard - podał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Trójstronne spotkanie ze Szwecją i Finlandią w sprawie wstąpienia tych krajów do NATO nie miałoby sensu - stwierdził w czwartek na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Ankara odwołała wcześniej w tym tygodniu zaplanowane na początek lutego rozmowy z przedstawicielami dwóch krajów, po tym jak w sobotę spalono Koran przed turecką ambasadą w Sztokholmie.

Rząd Węgier jest gotów do kompromisu z Komisją Europejską w kwestii punktów spornych dotyczących węgierskiego systemu edukacji, z powodu których UE tymczasowo zawiesiła przyszłe finansowanie programów Erasmus+ i Horyzont Europa - poinformował minister rozwoju regionalnego Węgier Tibor Navracsics, odpowiedzialny również za negocjacje z Komisją Europejską.

W 2022 roku koszty coraz częstszych i coraz bardziej dotkliwych klęsk żywiołowych we Francji wyniosły 10 mld euro - poinformowało w czwartek stowarzyszenie branży ubezpieczeniowej France Assureurs. Dodano, że ostatni raz taki poziom strat odnotowano w 1999 roku.

Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), stwierdził, że zapasów irańskiego wzbogaconego uranu wystarczy nie na jeden, ale na kilka pocisków nuklearnych - podała agencja AP.

Administracja USA oficjalnie uznała w czwartek Grupę Wagnera za transnarodową grupę przestępczą oraz objęła sankcjami podmioty z nią związane, a także oligarchów i podmioty wspierające rosyjski sektor zbrojeniowy.

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zamierza zwiększyć produkcję samolotów F-16 w swojej fabryce w Karolinie Północnej, by móc uzupełnić zasoby krajów wysyłających samoloty na Ukrainę - powiedział dziennikowi "Financial Times" dyrektor operacyjny spółki Frank St. John. Dodał, że w sprawie toczy się "wiele rozmów".

Autonomia Palestyńska ogłosiła w czwartek zakończenie porozumienia z Izraelem o koordynacji bezpieczeństwa. To efekt izraelskiej akcji wojskowej w obozie dla uchodźców w Dżaninie, mieście na północy Zachodniego Brzegu Jordanu, w trakcie której zginęło dziewięciu Palestyńczyków.

W najbliższych tygodniach były prezydent USA Donald Trump będzie mógł powrócić na Facebooka - poinformował w środę właściciel tego serwisu społecznościowego, firma Meta Platforms.

Holandia nie wypłaci odszkodowań potomkom niewolników, choć przeprosiła za swoją niewolniczą przeszłość - powiedział minister spraw wewnętrznych Bruins Slot. Powołany zostanie jednak fundusz w wysokości 200 mln euro, przeznaczony m.in. na badania na ten temat.

Dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu. Nie ma jednak pewności, czy między jednym a drugim jest związek przyczynowy. (PAP Biznes)

ana/ asa/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości