Rusza oferta publiczna Robs Group Logistic działającej w branży magazynowej. Co warto wiedzieć o spółce?
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
09 gru 2021, 16:32

Rusza oferta publiczna Robs Group Logistic działającej w branży magazynowej. Co warto wiedzieć o spółce?

Do 17 grudnia trwają zapisy na akcje Robs Group Logistic. Spółka zamierza pozyskać do 10 mln zł z przeznaczeniem na dalszy rozwój. W planach debiut na NewConnect, a wśród klientów spółki są takie firmy jak Amazon, Scania, H&M, DHL, czy LIDL.

Robs Group Logistic oferuje kompleksowe usługi montażu, demontażu, przebudowy i serwisu regałów magazynowych. Zajmuje się także handlem elementami regałów, wyposażenia magazynów i kompletnymi regałami magazynowymi. Ponadto grupa świadczy usługi recyklingu materiałowego powiązane z kluczowym biznesem, a także projektuje i produkuje regały i części do nich na zamówienie.

Grupa jest obecna na rynku szwedzkim, który odpowiada za zdecydowaną większość przychodów spółki. Obecna jest też na rynku polskim. Klientami końcowymi Robs Group są m.in. takie marki jak Amazon, Scania, H&M, DHL czy LIDL.
 

wybrane inwestycje Robs Group Logistic

Zobacz także: Po mieszkaniach i parkach handlowych czas na magazyny. Nowy obszar rynku nieruchomości przyciąga coraz więcej inwestorów 

Trzy segmenty działalności i nastawienie na recykling

Robs Group Logistic świadczy przede wszystkim usługi montażu, demontażu, przebudowy i serwisu regałów magazynowych. W tym celu grupa współpracuje ze światowymi producentami regałów i dostawcami rozwiązań logistycznych. Są to m.in. Jungheinrich, AB Constructor, Stow Group, Bito Lagertechnik i Nordiska Lagermontage. Ta gałąź działalności odpowiada za 87,6% przychodów grupy.

Drugim segmentem działalności są usługi recyklingu używanych regałów magazynowych. Dział ten jest kompatybilny z podstawową działalnością i to właśnie z niej są pozyskiwane materiały do recyklingu. Następnie przetworzone regały trafiają do dalszej odsprzedaży. Ten segment ma 9% udział w przychodach.

Spółka zajmuje się także usługami projektowania i produkcji na zamówienie elementów regałów magazynowych. Dodatkowo Robs Group świadczy usługi najmu powierzchni magazynowych i prowadzi sklep internetowy – ten segment odpowiada za pozostałe 3,4% przychodów.

Grupa realizuje usługi w modelu B2B. Co roku wykonuje kilkadziesiąt zleceń o wartości między 10 a 100 tys. euro. Niektóre zlecenia opiewają na wyższe wartości nawet do 500 tys. euro. Większość usług świadczona jest na rynku szwedzkim. Zlecenia z tego kraju odpowiadają za ponad 85% przychodów grupy. Koncentracja na rynku szwedzkim wynika z możliwości osiągania tam wyższych marż.

Perspektywy rozwoju Robs Group Logistic

W podstawowym segmencie działalności Robs Group Logistic, czyli w usługach dot. instalacji regałów magazynowych, zarząd upatruje kilku kierunków rozwoju. Przede wszystkim spółka skupia się na utrzymaniu silnej pozycji na rynku skandynawskim. Ponadto w planach jest wejście na kolejne rynki zagraniczne.

Drugi istotny segment – usługi recyklingu materiałowego – będzie rozwijany poprzez zwiększanie liczby zewnętrznych źródeł pozyskiwania materiałów do recyklingu oraz przez nowe inwestycje finansowane z nadwyżek generowanych przez tą część biznesu. Istotnym elementem najbliższych planów związanych z tym segmentem, jest zakup nowej linii produkcyjnej, która pomoże w pełnym wykorzystaniu mocy przerobowych. To właśnie na ten cel zostanie przeznaczona istotna część środków pozyskanych z emisji akcji.

Spółka zwraca uwagę, że segment recyklingu ma przed sobą dobre perspektywy ze względu na wysoki popyt na odnowione, kompletne regały i ze względu na rosnące koszty surowców.

Zarząd zamierza zwiększyć też skalę, na razie najmniejszego segmentu działalności, czyli produkcji elementów regałów magazynowych. Planuje dalej rozszerzać ofertę w oparciu o własne rozwiązania.

W najbliższych planach jest też inwestycja w budowę hali magazynowej. Część powierzchni ma być przeznaczona na wynajem miejsc paletowych. Koszt inwestycji został oszacowany na 4,5 mln zł. Ma być ona finansowana w 70% z kredytu inwestycyjnego i w 30% z wkładu własnego.

Spółka rozwija też, otwarty w sierpniu br., sklep internetowy i narzędzie konfiguratora regałów on-line. Zamierza wprowadzić w nim dodatkową funkcjonalność wspomagającą projektowanie. Zwiększy też działania marketingowe promujące sklep. Ma on ułatwić dotarcie do nowych klientów.

Grupie pomaga też rozwój samego rynku. Rob Group Logistic działa w branży magazynowej, która jest najszybciej rozwijającym się segmentem inwestycji nieruchomościowych. W Europie inwestycje w tego rodzaju nieruchomości były rekordowe w 2020 r. Tendencja wzrostowa utrzymuje się także w 2021 r.
 

inwestycje w nieruchomości sektora przemysłowo-magazynowego


Spółce sprzyja szybki rozwój sektora e-commerce. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na ten kanał jednocześnie prowadząc ekspansję na nowe rynki zbytu poprzez budowę sieci magazynów. Według raportu Transport Intelligence, prognozowany średnioroczny wzrost wartości globalnego rynku logistycznego ma wynieść w latach 2020-2024 ok. 4,7%.

Główny rynek działalności grupy, czyli szwedzki, także rośnie. Spółka podaje, że szacowana roczna stopa wzrostu sektora e-commerce w latach 2019 – 2023 na tamtym rynku wynosi 6,8%. Ponadto grupa liczy na uruchomione przez Chiny inwestycje w infrastrukturę logistyczną w Skandynawii, które mają usprawnić transport z Azji. Także one mają mieć pozytywny wpływ na branżę magazynową.

Zobacz także: Biur jest za dużo, a magazynów za mało. Zmiany i trendy na rynku nieruchomości po pandemii

Dane finansowe

Robs Group Logistic podaje dane finansowe za lata 2019-2020 oraz za pierwsze półrocze bieżącego roku. W 2020 r. spółka poprawiła znacząco wyniki na poziomie przychodów, zysku EBITDA i zysku netto w stosunku do roku 2019. W pierwszym półroczu br. zaraportowała przychody ze sprzedaży w wysokości 5,1 mln zł, czyli na poziomie porównywalnym jak za cały 2020 r. (5,5 mln zł). Zysk netto i EBITDA w pierwszych dwóch kwartałach 2021 r. także osiągnął już poziom podobny do całego poprzedniego roku.
 

dane finansowe Robs Group Logistic

Polityka dywidendowa Robs Group Logistic

Robs Group Logistic nie posiada wdrożonej polityki dywidendowej. Zdolność wypłaty zysku zależeć będzie od efektów realizacji strategii spółki.

Warto zwrócić uwagę, że akcje serii A są uprzywilejowane co do wypłaty dywidendy. Oznacza to, że na każdą akcję imienną serii A wypłaca się nie więcej niż 150% dywidendy przeznaczonej do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym z akcji nieuprzywilejowanych. Wszystkie akcje serii A należą do głównego akcjonariusza spółki, Roberta Dąbrowskiego. Przed emisją akcji, stanowią one 51,1% wszystkich akcji. Są też uprzywilejowane co do głosu (2 głosy na 1 akcję serii A).

Cele emisji akcji

W ofercie publicznej Robs Group Logistic zostaną zaoferowane wyłącznie akcje nowej emisji. Spółka zamierza pozyskać do 10 mln zł, które mają przyspieszyć rozwój.

Ok. 60% środków z emisji zostanie przeznaczone na zakup nowej linii produkcyjnej dedykowanej do recyklingu regałów magazynowych. Ok. 1/5 zebranego kapitału wesprze budowę nowego magazynu wysokiego składowania, który powstaje w miejscowości Gniew.

Pozostałe środki wesprą kapitał obrotowy umożliwiając m.in. zwiększenie zapasu materiałów do recyklingu. Spółka ma też zamiar rozwinąć za środki z emisji sklep on-line i narzędzie kreatora regałów magazynowych o funkcjonalność dotyczącą projektowania.
 

cele emisji akcji Robs Group Logistic


Dwaj najwięksi akcjonariusze spółki podpisali umowy lock-up ograniczające prawo do sprzedaży akcji po planowanym debiucie na rynku NewConnect. Robert Dąbrowski posiadający obecnie 51,1% akcji – na 18 miesięcy, a Paweł Jankowski (19,8% akcji) – na 6 miesięcy od debiutu.

Zapisy na akcje Robs Group Logistic

Zapisy na akcje już się rozpoczęły i potrwają do 17 grudnia. Są prowadzone przez Dom Maklerski NWAI za pośrednictwem platformy eNWAI.pl.  Warto zaznaczyć, że możliwość złożenia w pełni elektronicznego zapisu dostępna jest dla wszystkich inwestorów, bez potrzeby zakładania nowego rachunku maklerskiego. Można też wziąć udział w ofercie za pośrednictwem konsorcjanta: Prosper Capital Dom Maklerski.

Inwestorzy będą mogli objąć do 5 mln akcji nowej emisji w cenie 2 zł za akcję. Stanowić one będą do 20,6% w podwyższonym kapitale zakładowym. Przekłada się to na wycenę spółki post-money w wysokości ok. 48 mln zł.

Emisja dojdzie do skutku po zatwierdzeniu zapisów na 750 tys. akcji o łącznej wartości 1,5 mln zł. Robs Group Logistic planuje wprowadzić akcje na rynek NewConnect. Jak zakomunikowała spółka, niezwłocznie po zakończeniu emisji, ma rozpocząć ubieganie się o wprowadzenie akcji do obrotu.

Zobacz także: Debiuty w 2021 r. oraz artykuły o spółkach debiutujących

---

Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.

Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.