Akcje Domino's Pizza wzrosły 5 706% od IPO i dały zarobić dwa razy więcej niż Google
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 lut 2020, 09:06

Akcje Domino’s Pizza dały zarobić 5 706% od debiutu w 2004 roku - mniej więcej dwa razy więcej niż Google

W ciągu 16 lat akcje Google (Alphabet) podrożały o +2 936%. Tymczasem walory Domino's Pizza w niemal tym samym okresie poszły w górę o... +5 706%! Jak to możliwe, że firma wyrabiająca pizze wzrosła więcej niż najinnowacyjniejszy koncern na świecie?

Debiut Domino's Pizza na giełdzie – który miał miejsce 13 lipca 2004 roku – nie był zbyt udany. Podobnie jak kolejne lata. Od IPO cena akcji spadła z 13,5 USD do 2,89 USD w połowie listopada 2008 roku, czyli o 78,5%. Czy ktoś wierzył wtedy, że za 12 lat spółka okaże się lepszą inwestycją od Google, które weszło na parkiet miesiąc po Dominno’s Pizza czyli 19 sierpnia 2004 roku? Zapewne niewielu tak myślało.

Ale ci, którzy wierzyli, zarobili sporo. A nawet więcej, niż miłośnicy Google i innych spółek technologicznych. Oto bowiem internetowy gigant od debiutu podrożał o +2 936%, a Domino's Pizza o ... +5 706%! Przypomniał o tym niedawno na Twitterze znany analityk Charlie Bilello. I skomentował to dowcipnie: „Software is eating the world. The world is eating pizza”. („Software zjada świat. Świat je pizzę”).

1. Historia notowań Domino’s Pizza na tle Google (Alphabet)

dominos-pizza-google

Zobacz także: Bill Gates sprzedał wszystkie akcje Beyond Meat i pozbywa się również walorów Berkshire Hathaway

Największa sieć pizzerii regularnie płaci dywidendy

Skąd bierze się fenomen Domino’s Pizza? Oczywiście trzeba zacząć od tego, że wycena rynkowa obu spółek jest nieporównywalna. Domino’s Pizza jest warta około 15 mld USD, a Alphabet (dawniej Google) aż 1 bln USD! Mniejszym spółkom oczywiście prościej jest dynamicznie rosnąć.

Domino’s Pizza założyli w 1960 roku Tom i James Monaghan. W 2018 roku była to pierwsza największa sieć pizzerii na świecie, jeśli chodzi o przychody, oraz druga, jeśli chodzi o liczbę lokali (za Pizza Hut). W Domino’s Pizza zjemy nie tylko pizzę, ale także inne dania, przystawki oraz desery. Działalność przedsiębiorstwa obejmuje dostawę zamówień do klienta. Na początku lat 80-tych sieć wyszła poza USA. Widać więc, że spółka jest globalnie rozpoznawalna i ma długą historię biznesową.

Jeśli spojrzymy na wyniki finansowe Domino’s Pizza, to zobaczymy, że jest dużym i stabilnym przedsiębiorstwem generującym zyski zarówno w okresie prosperity, jak i w okresie recesji. Taka jest zresztą cecha restauracji z niedrogim jedzeniem – one zawsze znajdą klientów. W 2019 roku przychody spółki sięgnęły 3,6 mld USD (+5,4% r/r). Zarobiła 401 mln USD (+10,7% r/r). Zysk na akcję wyniósł 9,56 USD. Dodajmy, że IV kwartał 2019 roku był 104 z rzędu ze wzrostem sprzedaży w lokalach poza USA oraz 35 z rzędu ze wzrostem sprzedaży w restauracjach w Ameryce.

2. Domino’s Pizza - wyniki finansowe i prognozy (mln USD)

wyniki-finansowe-dominos-pizza

Warto zauważyć również, że Domino’s Pizza płaci regularnie dywidendy. Od 6 lat wysokość dywidend rośnie. Stopa dywidendy zazwyczaj sięga niemal 1%. Jest to z pewnością spółka, którą interesują się miłośnicy firm regularnie dzielących się zyskami.

Domino’s Pizza jest tak gorąca, że aż parzy

W ostatnich dniach zapanowało na akcjach Domino’s Pizza prawdziwe szaleństwo. Dlaczego? Spółka opublikowała bardzo dobre wyniki za IV kwartał 2019 roku, które przekroczyły oczekiwania analityków. Chodzi o to, że w IV kwartale spółka pokazała 3,13 USD zysku na akcję, co przekroczyło estymację analityków o 0,20 USD. Poza tym jej przychody sięgnęły 1,15 mld USD, o 200 mln USD więcej, niż prognozowano. Przychody poszły w górę o 6,3% r/r.

Ostatnio spółka wypłaca dywidendy kwartalnie, na marzec zapowiedziała 0,78 USD na papier, co oznacza wzrost o 20% w stosunku do dywidendy z IV kwartału 2019.

Efekt? Od początku roku do wczoraj jej akcje podrożały o 27%, do około 365 USD za papier, podczas gdy walory McDonald’s poszły w górę o 9%. Warto zwrócić uwagę, że walor spisuje się w ostatnich latach zdecydowanie lepiej, niż konkurenci (m.in. wspomniany McDonald’s czy Chipotle Grill).

3. Notowania Domino’s Pizza na tle konkurencji

dominos-mcdonalds

Domino’s Pizza stała się tak gorąca, że aż poparzyła niektórych analityków. W ostatnich dniach eksperci firm inwestycyjnych Cowen i Stifel obniżyli rekomendacje dla spółki, podwyższając jednak równocześnie cenę docelową akcji. „Domino's Pizza po raz kolejny udowadnia, że radzi sobie w coraz bardziej konkurencyjnym środowisku. Zarząd robi wiele, by rosła sprzedaż w lokalach, ale też poprawiała się szybkość dostaw na wynos, a jednocześnie spadały koszty transportu. Tym niemniej, wycena spółki jest tak wysoka, że oferuje naszym zdaniem zbyt niską premię za ryzyko. Według nas, papier stanie się znów atrakcyjny po ewentualnej korekcie do poziomu około 300 USD” – stwierdzili analitycy firmy Stifel.

Bardzo podobne zdanie o spółce zaprezentowali analitycy MKM Partners, którzy utrzymali rekomendację „neutralnie”. „Przyznajemy, że nie docenialiśmy tej spółki. Fundamentalnie jest ona silna, znajduje się na dobrym kursie, ma dobrą strategię rozwoju. Obecnie jednak cena jej akcji jest już za bardzo wygórowana” – przyznali.

4. Konsensus rekomendacji i ceny docelowej dla Domino’s Pizza

dominos-pizza-rekomendacje-cena-docelowa

Jak widać, wielka sieć pizzerii, płacąca regularnie dywidendy, może być równie atrakcyjna jako inwestycja, co jeden z najważniejszych Big Techów. Warto jednak pamiętać, że Domino’s Pizza znajduje się z pewnością w szerokim gronie spółek giełdowych – obok McDonald’s czy Starbucks - które mogą stracić mocno na wycenie, jeśli epidemia koronawirusa będzie się rozwijała.

Źródła wykresów: 1. C. Bilello, 2-3. Market Screener, 4. MarketBeat

Zobacz także: Charlie Munger nie jest zainteresowany akcjami Tesli. Mimo to uważa, że Elon Musk jest odważny i błyskotliwy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost