Serial Billions opowiada o istocie Wall Street. Wysokie oceny potwierdzają, że warto go obejrzeć! | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
23 lut 2018, 12:15

Serial Billions opowiada o istocie Wall Street. Wysokie oceny potwierdzają, że warto go obejrzeć!

Żałuję, że serial Billions zacząłem oglądać dopiero teraz. Ciekawa fabuła, świetna gra aktorska i częste zwroty akcji to mocne strony produkcji dostępnej na ShowMax. Tłem dla wydarzeń jest Wall Street. Opinie o serialu są bardzo dobre, zresztą zasłużenie. Oceny Na FilmWeb to nawet 7,9 gwiazdki. Już wkrótce pojawi się trzeci sezon tej produkcji. Oto dlaczego warto po nią sięgnąć i nadrobić zaległości przed kolejnym sezonem.

Miliarder kontra prokurator

Bobby Axelrod, grany przez Damiana Lewisa, to multimiliarder, który dorobił się swojego majątku zarządzając funduszami typu hedge. Wywodzący się z nizin społecznych bohater piął się po szczeblach kariery przez całe życie. Dzisiaj jego fundusz AXE Capital to czołowa tego typu instytucja na rynku. Swoją pozycję zbudowała bijąc przez kilkanaście lat indeks S&P500, o kilkadziesiąt procent rok w rok. Ta ścieżka nieprzerwanych sukcesów przykuwa uwagę władz i rozpoczyna się śledztwo.

Chuck Rhodes (gra go Paul Giamatti) to główny prokurator w Nowym Jorku specjalizujący się w ściganiu przestępców, zwłaszcza finansowych. Wykształcony na najlepszych uczelniach, wywodzi się z wyżyn społecznych. To on bierze na cel Axelroda. Sprawę traktuje bardzo pragmatycznie. Uważa, że udowodnienie przestępstw właścicielowi AXE Capital będzie stanowiło trampolinę do jego dalszej kariery politycznej. Sprawa zaczyna się jednak przenosić na grunt prywatny. W AXE Capital pracuje bowiem Wendy, żona Chucka, która mimo prowadzonego przez męża śledztwa nie chce zrezygnować ze swojego stanowiska.

Serial „Billions”: ciekawa fabuła, zwroty akcji z giełdą w tle

Grający multimiliardera zarządzającego funduszami Damian Lewis naprawdę dobrze wcielił się w swoją rolę. Postawiłbym go na równi z Michaele Douglasem w „Wall Street” czy Leonardem DiCaprio w „Wilku z Wall Street”. Lewis w przekonujący sposób zbudował postać rekina giełdowego Bobbego Axelroda - człowieka kontrowersyjnego i bez żadnych skrupułów, który mimo wszystko budzi pewną sympatię. To nie jest klasyczna negatywna postać.

Chuck Rhodes ma natomiast swoją ciemną stronę. Nie jest funkcjonariuszem państwowym bez skazy. To właśnie wokół starcia tych dwóch panów zbudowana jest cała fabuła: zmienna, zaskakująca i nie zawsze oczywista. Osoby z rynku znajdą w produkcji smaczki giełdowe. Odwrotne przejęcia, squeeze-outy czy transakcje M&A przewijają się w trakcie odcinków.

Oprócz głównych bohaterów w filmie pojawia się kilkanaście innych ciekawych postaci. W tle odbywa się chociażby starcie żon Bobbego i Chucka, czyli Lary i Wendy.
 

billions-showtime_ do artykułu
 

Podsłuchy, wtyczki, próby przeciągania osób na swoją stronę - to jest to czego, w tym serialu na pewno nie brakuje.

Po co ścigamy tych przestępców?

Serial „Billions” skłania do głębszych przemyśleń. To nie jest rozrywka w czystej postaci i to jest chyba w tym wszystkim najbardziej intrygujące. Po drodze pojawiają się dylematy moralne. Bobby Axelrod nie zarabia przecież pieniędzy tylko dla siebie. W AXE Capital ulokowane środki ma fundusz emerytalny policjantów z Nowego jorku, czy fundacja strażaków. Bobby chętnie wspiera też charytatywnie wiele instytucji i organizacji.

Dlatego niezwykle pobudzająca wyobraźnię jest jedna z rozmów podwładnych Chucka, na ten temat. Jej konkluzja prowadzi do wniosku, że stoją na straży efektywności rynku. Działają po to, aby nie opłacało się jednemu z ich kolegów ze studiów - uzdolnionemu studentowi z dwoma doktoratami - pracować w funduszu hedge, tylko robić coś bardziej pożytecznego dla społeczeństwa i wykorzystywać swoje zdolności dla czegoś więcej niż, tylko zarabiania dużych pieniędzy.

To nie wszystko. Z drugiej strony zaślepiony zemstą i prywatnymi pobudkami prokurator z Nowego Jorku sam zaczyna naginać prawo, wykorzystywać sztuczki i nielegalne metody, aby złapać Axelroda. Czy tak to właśnie powinno wyglądać? Czy w imię sprawiedliwości można łamać prawo? Nie wiem, ale ogląda się to bardzo dobrze!

Serdecznie polecam odrobienie zaległości w serialu „Billions”. Bo 3 sezon serialu już wkrótce!

Zobacz także: Sala notowań zmieni się w salę kinową, oczywiście w repertuarze tylko filmy o giełdzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost