Skarbiec Holding może powrócić do wypłaty dywidendy. Analitycy BM Pekao podwyższają cenę docelową dla akcji
Obrazek użytkownika Maksymilian Kuch
18 cze 2024, 12:59

Analitycy BM Pekao podwyższają cenę docelową dla Skarbiec Holding. Widzą szansę na powrót dywidendy

Analitycy BM banku Pekao podtrzymują rekomendację KUPUJ dla akcji Skarbiec Holding, podnosząc cenę docelową do 34 PLN na akcję (poprzednio 33 PLN na akcję). Od ceny rynkowej 23,9 PLN stanowi to potencjał do wzrostu na poziomie 42%. W analizie opublikowanej 11 czerwca 2024 przewidują dalszy wzrost aktywów pod zarządzaniem oraz poprawę wyników finansowych, z zyskiem netto wynoszącym 2,5 mln PLN w 3Q23/24. Skarbiec Holding może również powrócić do wypłaty dywidendy, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność inwestycyjną spółki. Szczegóły analizy i prognozy finansowe dostępne są TUTAJ.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Notowania Skarbiec Holding

Skarbiec Holding

Zobacz także: Analitycy BM Pekao przewidują, że lato będzie gorące na akcjach Rainbow Tours. Wysoka cena docelowa i dywidenda

Wyniki za III kwartał 2023 (I kwartał 2024 roku kalendarzowego)

W III kwartale Skarbiec Holding osiągnął zysk netto w wysokości 2,5 mln PLN, przewyższając oczekiwania DM Pekao, które wynosiły 0,7 mln PLN. Przychody ogółem wzrosły o 14% w porównaniu do prognoz, głównie dzięki wyższym od zakładanych przychodom z opłaty zmiennej (3,5 mln PLN wobec oczekiwanych 0,4 mln PLN). Efektywna stopa podatkowa była również korzystniejsza niż przewidywano, co pozytywnie wpłynęło na wynik netto. Koszty operacyjne były o 6% powyżej założeń, co częściowo wynikało z rosnących kosztów dystrybucji i pozostałych kosztów. Aktywa pod zarządzaniem wzrosły o 20% r/r, z aktywami funduszy akcji/mieszanych notującymi +29% r/r. Spółka kontynuuje procesy restrukturyzacyjne i optymalizacyjne, co może przyczynić się do dalszej poprawy wyników finansowych w kolejnych kwartałach.

Wyniki finansowe za III kw. 2023

3 2023 skarbiec

Źródło: BM Pekao

Prognozy finansowe

Analitycy DM Pekao zaktualizowali prognozy dla Skarbiec Holding, podnosząc przychody na 2023/24e o 5% do 71,5 mln PLN, głównie dzięki wzrostowi przychodów z opłaty zmiennej (+68%). Koszty ogółem wzrosły o 3% do 74,4 mln PLN, a EBITDA została zrewidowana w dół do -0,2 mln PLN. Zysk netto na ten rok wyniesie 4,1 mln PLN (+38% w porównaniu do poprzednich prognoz), głównie dzięki niższej efektywnej stopie podatkowej. Prognozy przychodów na okres do czerwca 2025 r. zostały obniżone o 7% do 85,6 mln PLN, a zysk netto spadnie o 14% do 10,7 mln PLN. Prezes Piotr Szulec zapowiedział, że od 2026 r. rok obrotowy będzie zgodny z rokiem kalendarzowym, a Skarbiec może powrócić do wypłaty dywidendy, jeśli wynik operacyjny za 2025 r. będzie pozytywny. Pełne efekty działań optymalizacyjnych będą widoczne za kilka-kilkanaście miesięcy, a spółka planuje uruchomienie nowej cyfrowej platformy komunikacyjno-sprzedażowej jesienią.

Zmiana prognoz finansowych

zmiana prognoz skarbiec

Źródło: BM Pekao

Prognozy analityków wskazują na wzrost aktywów pod zarządzaniem (AUM) z 5,532 mln PLN w 2023/24e do 6,972 mln PLN w 2027e. Średnie AUM mają wzrosnąć z 5,436 mln PLN w 2023/24e do 6,850 mln PLN w 2027e. Marża zysku netto w 2024/25e przewidywana jest na poziomie 14,8%, a stopa dywidendy może osiągnąć 6% w latach 2026-2027.

Przewidywania na lata 2023-2027

przewidywania

Źródło: BM Pekao

Zobacz także: Analitycy DM BDM podwyższają cenę docelową Enter Air. Nowe prognozy wzrostu i planowana dywidenda 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost