Banki spółdzielcze i inne polskie banki - jaka czeka je przyszłość - Podcast "21% rocznie | Jak inwestować"
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
09 lut 2020, 18:35

Jaka przyszłość czeka banki spółdzielcze i inne polskie banki - prof. Lech Kurkliński, SGH - Podcast "21% rocznie | Jak inwestować"

Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku to kolejny bank, który wpadł w poważne problemy. W procedurze naprawczej są również niektóre banki komercyjne notowane na giełdzie. O tym z czego wynikają problemy sektora bankowego i jaka czeka go przyszłość mówimy w najnowszym podcaście #21procentrocznie.

Polski sektor bankowy przez lata był przedstawiany na świecie jako wzór do naśladowania. Ostatnie lata przyniosły jednak szereg kryzysowych sytuacji. W stosunku do generowanych zysków i posiadanych aktywów banki na GPW są wyceniane najniżej od lat. Wynika to z faktu, że polskie banki muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami począwszy od operacyjnych, regulacyjnych na makroekonomicznych kończąc. Wystarczy wspomnieć, że inflacja w Polsce rośnie, a mimo to średnie oprocentowanie depozytów spada. O tym jaka czeka przyszłość polski sektor bankowy, co oznacza zastosowana formuły resolution w stosunku do PBS w Sanoku, co dalej z podatkiem od aktywów bankowych i stopami procentowymi oraz jaki poziom wzrostu gospodarczego w Polsce jest granicą naprawdę dobrej koniunktury rozmawiamy w najnowszym podcaście.

Zobacz także: W tej chwili 4 banki komercyjne i 13 banków spółdzielczych generuje straty, a przecież ogólna sytuacja gospodarcza jest dobra - zwraca uwagę prof. Lech Kurkliński

Kim jest Lech Kurkliński, prof. Szkoły Głównej Handlowej?

prof. Lech Kurkliński, SGHLech Kurkliński - absolwent i wieloletni pracownik naukowy SGPiS/SGH (obecnie profesor w Zakładzie Zarządzania Ryzykiem instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH) oraz Katedry Bankowości i Finansów UW, studiował na University of Virginia, University of Oklahoma City, od 1991 r. związany z bankowością, m.in. dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Warszawie, prezes zarządu Polskiego Banku Inwestycyjnego SA, członek zarządu BIG Banku Gdańskiego SA odpowiedzialny za pion detaliczny oraz małych i średnich przedsiębiorstw, organizator i szef pionu bankowości detalicznej Millennium – wiceprezes zarządu BIG Banku SA, dyrektor zarządzający Household International w Polsce, organizator i wiceprezes zarządu HSBC Bank Polska SA, członek rad m.in. Toyota Bank Polska SA, PolCard SA, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Domu Maklerskiego BIG BG SA, Fundacji Edukacji i Badań Bankowych ZBP. Autor szeregu publikacji na temat bankowości i zarządzania ryzykiem. Przewodniczący Komitetu ds. Standardów Kwalifikacyjnych w Bankowości Polskiej przy Związku Banków Polskich.

Zobacz także: Lawinowo rośnie liczba pozwów o kredyty frankowe w polskich sądach. Coraz częściej zapadają wyroki na korzyść kredytobiorców

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Rafał Irzyński @irzynski) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.
 


Pobierz podcast: 

Podcast 21% rocznie 36.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w Soundcloud: 

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

Słuchaj podcastu w iTunes:

W tym podcaście

  • 00:02:15 Kiedy i od czego zaczęła się przygoda Prof. Lecha Kurklińskiego z bankowością
  • 00:07:45 Czym jest Alterum i czym się zajmuje ośrodek?
  • 00:09:25 Z czego wynikał fenomen polskiej bankowości?
  • 00:15:00 Co się zmieniło, że optymizm co do przyszłości polskiego sektora bankowego nie jest tak duży jak kiedyś?
  • 00:19:17 W jakiej sytuacji znajdują się dzisiaj mniejsze banki spółdzielcze?
  • 00:23:44 Dlaczego bankowość spółdzielcza jest potrzeba i może dalej funkcjonować?
  • 00:25:18 Kogo najmocniej dotykają problemy banków spółdzielczych?
  • 00:30:15 Co oznacza zastosowanie procedury resolutions w praktyce w stosunku do PBS w Sanoku
  • 00:35:30 Jak to się stało, że obligacje banków stały się ryzykownym aktywem
  • 00:48:45 Jak to możliwe, że mimo że inflacja jest wysoka, średnie oprocentowanie lokat bankowych jest rekordowo niskie
  • 01:00:00 Czy podatek od aktywów bankowych zostanie kiedyś zlikwidowany?
  • 01:07:00 Jak dużym zagrożeniem dla polskich banków są takie firmy jak Google, Facebook czy Amazon?
  • 01:16:15 Jak będzie wyglądać polska bankowość za 10 lat?

Paweł Biedrzycki i Rafał Irzyński - kim są prowadzący

Rafał Irzyński i Paweł Biedrzycki

Rafał Irzyński i Paweł Biedrzycki

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Rafał Irzyński

Rafał Irzyński jest doświadczonym inwestorem indywidualnym, z niemal 20-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w inwestycjach w akcje spółek z GPW o horyzoncie krótkoterminowym (do 12 miesięcy). Decyzje inwestycyjne opiera przede wszystkim o analizę fundamentalną. Przez ostatnie 6 lat był głównym analitykiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Swoje umiejętności potwierdził jako zarządzający Portfelem SII, uzyskując stopę zwrotu w wysokości 90% w segmencie własnych inwestycji w okresie 2 lat. Prowadził także autorski program w internetowej telewizji „Inwestorzy.tv”, zatytułowany „Gość Rafała Irzyńskiego", w którym przeprowadzał wywiady z prezesami i przedstawicielami spółek z GPW. Pracował również jako wykładowca akademicki i był traderem walutowym w funduszu inwestycyjnym.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News