DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadki, ale całe półrocze na plusach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2024, 22:25

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street spadki, ale całe półrocze na plusach

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami, ale w skali całego półrocza główne indeksy zanotowały wzrosty. W ciągu dnia S&P 500 i Nasdaq osiągnęły historyczne szczyty. W centrum uwagi był odczyt deflatora PCE za maj.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,12 proc. i wyniósł 39.118,86 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,41 proc. i wyniósł 5.460,48 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,71 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.732,60 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,46 proc. do 2.047,69 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 1,63 proc., do 12,44 pkt.

Technologiczny Nasdaq był liderem w pierwszej połowie roku, wspinając się o 18,1 proc., ponieważ szał na sztuczną inteligencję rozpalał wyobraźnię inwestorów.

Indeks szerokiego rynku S&P 500 wzrósł w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku o 14,5 proc., podczas gdy grupujący blue chipy indeks Dow pozostał w tyle, zyskując około 3,8 proc.

"Temat sztucznej inteligencji sprawował kontrolę przez cały rok i naprawdę napędzał koncentrację na całym rynku. To zaowocowało naprawdę mocnym rokiem" – powiedział Mike Dickson, szef badań i strategii ilościowych w Horizon Investments.

„Widzimy po prostu bardzo wyraźny przekaz, że inwestycje w tym sektorze nie zwolnią tempa w najbliższym czasie, więc obstawianie czegoś przeciwnego i prawdopodobnie silnej kondycji rynku akcji prawdopodobnie nie jest mądrym posunięciem” - powiedziała Eren Osman, dyrektor ds. zarządzania majątkiem w Arbuthnot Latham.

Jednym z powodów słabych wyników indeksu Dow jest cofnięcie w drugim kwartale. Indeks Dow spadł w tym okresie o 1,7 proc., podczas gdy S&P 500 i Nasdaq wzrosły odpowiednio o 3,9 i 8,3 proc. w tym samym okresie.

Wszystkie trzy zyskały na popularności w czerwcu, co oznacza ich siódmy pozytywny miesiąc z ośmiu. Nasdaq po raz kolejny prowadził z miesięcznym wzrostem o prawie 6 proc. S&P 500 i Dow zyskały odpowiednio 3,5 i 1,1 proc.

Od początku obecnego tygodnia Nasdaq wzrósł o 0,2 proc. S&P 500 i Dow spadły o mniej niż 0,1 proc.

"Rynki akcji były odporne w pierwszej połowie roku" - powiedział John Luke Tyner, zarządzający portfelem w Aptus Capital Advisors.

Aby rynek osiągnął wyższe rekordy wszech czasów w drugiej połowie roku, Tyner uważa, że będzie potrzebował większego zaangażowania. Zauważył, że wydarzenia takie jak wybory, termin obniżek stóp procentowych i oznaki osłabienia popytu konsumpcyjnego mogą zaważyć na nastrojach.

"Jeśli wszystkie te rzeczy się rozegrają, możemy zaobserwować większą zmienność" – powiedział Tyner.

"Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy cieszą się ostatnimi 10 miesiącami na rynku, ponieważ było to łatwe, [ale] w pewnym momencie samozadowolenie będzie musiało się skończyć" - dodał.

Inwestorzy oceniają odczyt inflacji w USA. Deflator PCE w USA w maju wyniósł 2,6 proc. rdr, wobec 2,7 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu na poziomie 2,6 proc.

Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 2,6 proc. rdr vs 2,8 proc. miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 2,6 proc. rdr.

Według danych FedWatch LSEG uczestnicy rynku przewidują 61-proc. prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA o 25 pb. we wrześniu i spodziewają się, że do końca roku nastąpią dwie obniżki.

Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w czerwcu spadł do 68,2 pkt. z 69,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 65,6 pkt.

Oczekiwana przez badanych w czerwcu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 3,0 proc. wobec 3,3 proc. poprzednio, a w długim terminie 3,0 proc. wobec 3,0 proc. poprzednio.

Wydatki amerykańskich konsumentów w maju wzrosły o 0,2 proc. mdm, po wzroście o 0,1 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,2 proc. Oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Dochody Amerykanów wzrosły o 0,5 proc. wobec +0,3 proc. miesiąc wcześniej. Tu rynek oczekiwał wzrostu o 0,4 proc. mdm.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 0,26 proc. do 81,53 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,01 proc. do 86,40 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost