DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie spadły; w dół poszły zwłaszcza banki we Francji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 cze 2024, 18:05

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie spadły; w dół poszły zwłaszcza banki we Francji

Giełdy w Europie zniżkowały na koniec sesji w poniedziałek. Nastroje inwestorów osłabiły się po wyborach do Parlamentu Europejskiego i decyzji prezydenta Francji o ogłoszeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych w tym kraju.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,69 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,34 proc., francuski CAC 40 stracił 1,35 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,2 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,35 proc.

Silnie zniżkowały francuskie banki. Societe Generale stracił 7 proc., BNP Paribas spadł o 5 proc., Credit Agricole stracił 4 proc.

Nastroje na rynkach pogorszyły się po rozwiązaniu we Francji izby niższej parlamentu i ogłoszeniu przez prezydenta Francji przedterminowych wyborów. Pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca.

Decyzję prezydent Macron obwieścił po ogłoszeniu sondaży exit polls w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mówiły one o wygranej, ze znaczną przewagą, skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego związanego z Marine Le Pen.

Informacje te - zdaniem analityków - wpływają negatywnie na szersze rynki, a chaos polityczny wzbudza niepokój w całym regionie.

"Skala porażek niektórych partii rządzących była zaskoczeniem. Euro reaguje negatywnie na strach przed większymi sporami w Europie i większymi nieporozumieniami” – powiedziała Sonja Marten, dyrektorka ds. badań nad walutami i polityką pieniężną w DZ Bank.

"Ruchy na rynku dzieją się w kontekście politycznym w Europie, a wiadomości z Francji spowodowały wzrost premii za ryzyko wokół aktywów europejskich. Może to się nieco zmienić, ale musimy pamiętać, że to tylko wybory parlamentarne, a nie prezydenckie we Francji” – powiedział dyrektor ds. inwestycji BlueBay Asset Management, Mark Dowding.

Analityk giełdowy Morningstar Johann Scholtz ocenił, że inwestorzy są zaniepokojeni ryzykiem interwencjonistycznej polityki gospodarczej i silniejszych regulacji ze strony skrajnie prawicowej partii Francuskie Zgromadzenie Narodowe.

"W wielu krajach europejskich banki stały się łatwym celem dla populistycznych rozwiązań politycznych, takich jak podatki od zysków nadmiarowych i ograniczeń dotyczących wypłacania dywidend czy wykupów akcji” – powiedział Scholtz.

"W obliczu kolejnego braku większości w parlamencie, Macron może spróbować utworzyć szerszy sojusz z centroprawicą lub centrolewicą, być może mianując premiera z jednego z tych obozów. Przewidujemy przegraną walkę o poważne reformy wewnętrzne lub ścisłą redukcję deficytu w pozostałych trzech latach kadencji Macrona. Prezydent Francji podjął ogromne ryzyko, stawiając na szali swoją reputację i dziedzictwo oraz przyszłość Francji” – napisano w raporcie Eurasia Group.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,11 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,11 proc., a Nasdaq Comp. zyskuje 0,32 proc.

Akcje Southwest Airlines rosną o 9 proc., a Iluminy spadają o 3 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 12,88 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 5 pb. do 4,46 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 3 pb. do 4,59 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -42 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -94 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 6 pb. do 2,68 proc.

Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Francji rośnie o 14 pb. do 3,23 proc., a włoskich odpowiedników zwyżkuje o 12 pb. 4,08 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,36 proc. wobec koszyka walut do 105,26 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,5 proc. do 1,0746. Euro spadło do najniższego poziomu od miesiąca w stosunku do dolara.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,12 proc. do 156,94.

Kurs funta zwyżkuje o 0,07 proc. wobec dolara do 1,2729.

SUROWCE

•Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 0,66 proc. do 76,03 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,69 proc. do 80,15 USD/b.

•Srebro zwyżkuje o 4,03 proc. do 31,28 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,82 proc. do 2,395 USD za uncję. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost