Apator chce do 2028 r. zwiększać przychody średniorocznie o 8-10 proc., poprawić rentowność EBITDA (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 cze 2024, 09:04

Apator chce do 2028 r. zwiększać przychody średniorocznie o 8-10 proc., poprawić rentowność EBITDA (opis)

Grupa Apator zakłada w zaktualizowanej strategii w perspektywie do roku 2028 osiągnięcie średniorocznej stopy wzrostu przychodów w przedziale od 8 proc. do 10 proc., wzrost rentowności EBITDA od 5 do 6 punktów procentowych w stosunku do roku 2023 - podała spółka w komunikacie. Apator chce pozostać spółką dywidendową.

Jak podano, wśród celów finansowych w perspektywie 2028 roku jest też wskaźnik dług netto/EBITDA na poziomie poniżej 2x i CAPEX na poziomie 5-7 proc. przychodów.

Jak podano, strategia będzie przebiegać dwuetapowo. W pierwszym etapie (okres ok. 2 lat) grupa skoncentruje się na wypracowaniu rozwiązań grupowych oraz realizacji inicjatyw organizacyjnych. Ich rezultaty będą widoczne w drugim etapie strategii (lata 2026-28) w postaci realizacji zdefiniowanych celów finansowych.

"Motorem wzrostu przychodów grupy będą segmenty Energii Elektrycznej oraz Wody i Ciepła, gdzie - obok rozwoju obecnych produktów - grupa planuje wdrożyć nowe zintegrowane rozwiązania m.in. w obszarze zarządzania mediami i wodą oraz OZE. Grupa skoncentruje się na wdrożeniu nowych modeli biznesowych opartych o nowoczesne systemy i usługi technologiczne (XaaS - wszystko jako usługa, DaaS - dane jako usługa) oraz dostarczaniu zaawansowanej analityki w zakresie efektywnego zarządzania danymi pomiarowymi i infrastrukturą. Grupa chce zaoferować wartość dla klientów w postaci kompleksowej obsługi potrzeb związanych z transformacją energetyczną, optymalizacją zużycia mediów energetycznych i wody, rozliczaniem i realizacją celów klimatycznych" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że zakłada znaczącą poprawę rentowności EBITDA wynikającą z inicjatyw organizacyjnych m.in: konsolidacji procesów zakupowych, podniesienia wydajności operacyjnej, specjalizacji produkcyjnej oraz standaryzacji procesów administracyjnych do centrów usług wspólnych.

Zgodnie z założeniami zarządu, nakłady inwestycyjne grupy będą utrzymane na poziomie 5-7 proc. przychodów grupy, a istotna część środków inwestycyjnych będzie przeznaczona na rozwój nowych technologii i produktów oraz inwestycje w utrzymanie nowoczesnego potencjału produkcyjnego

Spółka poinformowała, że strategia w głównej mierze opiera się na wzroście organicznym, wynikającym z planowanych inicjatyw strategicznych, ale zarząd nie wyklucza M&A w celu uzupełnienia kompetencji i wykorzystania szans rynkowych.

Intencją spółki jest utrzymanie statusu spółki dywidendowej.

"Zarząd Apator SA deklaruje, że będzie corocznie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości nie wyższej niż 75 proc. zysku netto spółki Apator SA wypracowanego za poprzedni rok obrotowy, z uwzględnieniem perspektyw rozwoju, aktualnej oraz przyszłej sytuacji finansowej Grupy Apator, uwarunkowań otoczenia rynkowego oraz planów inwestycyjnych" - napisano w komunikacie.

Zarząd przewiduje możliwość wypłaty zaliczek na poczet dywidendy.

Apator podał, że założenia strategiczne na lata 2024-2028 zostały określone w odpowiedzi na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku, a także na pojawiające się szanse i wyzwania związane z transformacją sektorów energii elektrycznej, wody i ciepła oraz gazu.

"W poprzednich latach Grupa Apator realizowała strategię opublikowaną w 2018 r., następnie zrewidowaną w październiku 2022 r. Głębokie zmiany i perturbacje, jakie nastąpiły w ostatnich latach i nadal postępują m.in. w łańcuchach dostaw, strukturze konkurencji na rynkach, a także kosztach prowadzenia działalności, ograniczyły możliwość realizacji dotychczasowej strategii w niektórych jej obszarach, powodując odchylenia, w szczególności od założonej trajektorii dojścia do celu EBITDA. Poprawa rentowności działalności stanowi obecnie kluczowy obszar koncentracji na przyszłość, co zostało zaadresowane w aktualizowanej strategii na lata 2024-2028, która formalnie zastępuje dokument z października 2022 rok" - napisano w komunikacie.

W październiku 2022 roku grupa podawała, że planuje osiągnąć w 2025 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 1,4 mld zł i ok. 200 mln zł skonsolidowanej EBITDA.

(PAP Biznes), #APT

pel/ asa/

Zobacz także: Apator SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost