Polski satelita EagleEye dotarł do bazy Space Force w Kalifornii Start przełomowej misji kosmicznej coraz bliżej! | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 cze 2024, 09:25

Polski satelita EagleEye dotarł do bazy Space Force w Kalifornii Start przełomowej misji kosmicznej coraz bliżej!

Creotech Instruments, notowany na GPW polski producent satelitów, systemów
i podzespołów satelitarnych, poinformował że EagleEye znajduje się już w bazie Vandenberg Space Force Base, gdzie został przetransportowany przez operatora misji, firmę Exolaunch GmbH. To właśnie w tym miejscu, w amerykańskim stanie Kalifornia, największy i najbardziej zaawansowany polski satelita przejdzie ostatnie testy funkcjonalne przed integracją z rakietą Falcon 9. Wystrzelenie satelity w kosmos zaplanowano na połowę tego roku. Dokładna data startu zostanie podana w późniejszym terminie przez dostawcę usługi wystrzelenia, firmę SpaceX.

- Satelita EagleEye pomyślnie dotarł do Space Force Base w Kalifornii, wszystkie procedury transportowe zostały zakończone. I to tutaj, w Vandenberg już wkrótce przeprowadzone zostaną ostatnie testy funkcjonalne przed integracją satelity z rakietą SpaceX. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że wszystko przebiega zgodnie z planem. Niedługo będziemy świadkami przełomowej misji, ważnej nie tylko dla nas, ale także dla całej branży kosmicznej w Polsce – mówi dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments. – Dokładny termin wystrzelenia powinniśmy poznać już wkrótce – dodaje.

EagleEye był transportowany z Polski drogą lotniczą. Po odprawie przeprowadzonej na terenie lotniska w Los Angeles, satelita został odebrany przez spółkę Exolaunch, która przejęła odpowiedzialność za dalszy jego transport do bazy Vandenberg Space Force Base.

Przed transportem do Stanów Zjednoczonych, EagleEye został umieszczony w specjalistycznej skrzyni transportowej, chroniącej przed wstrząsami, wibracjami i zmianami temperatury, wyposażonej w czujniki monitorujące warunki środowiskowe. Lot do Los Angeles był nadzorowany przez specjalistów z Creotech Instruments. Po dotarciu do Kalifornii, satelita został dalej przetransportowany do magazynu Exolaunch, skąd odbył się przewóz do bazy w Vandenberg. To tutaj EagleEye przejdzie dodatkowe testy funkcjonalne w pomieszczeniach czystych SpaceX przed integracją z rakietą nośną Falcon 9.

- Celem tych testów jest weryfikacja poprawności działania wszystkich podsystemów satelity i potwierdzenie jego zdolności do wykonywania swojej funkcji na orbicie. Aby mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem podczas integracji i późniejszej separacji na orbicie, przeprowadzane są jeszcze dodatkowe testy z pierścieniem separacyjnym. Wszystkie podejmowane działania na miejscu zostaną przeprowadzone przez przedstawicieli firmy ExoLaunch, SpaceX oraz we współpracy z inżynierami Creotech Instruments – mówi Marcin Mazur, Kierownik Misji EagleEye w Creotech Instruments.

Transport satelity z Polski do USA wraz z odprawą celną trwał około trzech dni.

EagleEye to największy i jednocześnie najbardziej zaawansowany polski satelita, zbudowany przez Creotech Instruments na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Został wyposażony w teleskop firmy Scanway, który pozwoli na robienie zdjęć powierzchni Ziemi w pasmach widzialnym oraz bliskiej podczerwieni. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w silnik jonowy, który pozwoli na obniżenie orbity z 510 km do 350 km, co umożliwi uzyskanie jeszcze bardziej szczegółowych zdjęć.

- Nasza dotychczasowa współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną oraz firmą SpaceX, pozwoliła nam zdobyć cenne doświadczenie i praktyczną wiedzę. Możemy teraz efektywnie realizować w przyszłości kolejne projekty i dzielić się know-how z innymi podmiotami sektora kosmicznego w Polsce – dodaje Marcin Mazur, Kierownik Misji EagleEye w Creotech Instruments.

Creotech jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, między innymi na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej oraz laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii.

Akcje Creotech Instruments od 2022 r. są notowane na Głównym Rynku GPW w Warszawie. Na koniec I kwartału 2024 roku spółka zaraportowała przychody ze sprzedaży o wartości prawie 5,9 mln zł. Kapitał własny na dn. 31 marca br. wynosił ponad 88 mln zł, co zapewnia firmie stabilność finansową na najbliższy czas.

O spółce:

Creotech Instruments S.A. to wiodący polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki dedykowanej m.in. do systemów sterowania komputerami kwantowymi. Jako jedyny w Polsce osiągnął zdolność do budowy mikrosatelitów, czyli satelitów o wadze od 10 kg do kilkudziesięciu kg. Spółka posiada własne zakłady produkcyjne elektroniki ulokowane na terenie kraju oraz zaplecze integracji małych satelitów. Firma jest jednym z największych polskich kontrahentów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i regularnie dostarcza swoje rozwiązania do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych świata m.in. Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, MIT, Oxford University, Berkley University czy Instytutu Badań Ciężkich Jonów GSI w Niemczech.

Do kluczowych projektów Spółki należy EagleEye, dotyczący opracowania mikrosatelity obserwacyjnego Ziemi i wyniesienia go na orbitę w 2024 roku, konstelacja PIAST, której celem jest umieszczenie trzech satelitów obserwacyjnych na orbicie w 2025 roku oraz budowa pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej (Program Millenion) w międzynarodowym konsorcjum, do którego Creotech Instruments został zaproszony jako jedyny przedstawiciel z Europy Środkowo-Wschodniej.

Akcje Creotech Instruments SA od 2022 r. są notowane na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie.

Źródło: Spółka, #CRI

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost