DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie indeksy utrzymują się ponad kreską | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 maj 2024, 09:52

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie indeksy utrzymują się ponad kreską

Na europejskich giełdach indeksy notują solidne wzrosty. Inwestorzy oceniają raporty kwartalne spółek i dane makro z gospodarek w regionie. Na rynku walutowym USD zyskuje do euro i japońskiego jena - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zyskuje 0,56 proc.

FTSE 100 idzie wyżej o 0,99 proc.

CAC 40 zyskuje 0,56 proc.

DAX idzie w górę o 0,40 proc.

Akcje Geberit drożeją o 5,9 proc., najmocniej od XII 2023. Spółka zanotowała w I kw. sprzedaż na poziomie 837,2 mln franków szwajcarskich wobec konsensusu 827 mln franków.

Solvay zyskuje 6,2 proc. do rekordowego poziomu. Belgijska spółka chemiczna odnotowała w I kw. wyniki, które analitycy Berenberg ocenili jako "solidne".

Coloplast traci 7,9 proc. Wyniki spółki za II kw. wykazały wprawdzie organiczny wzrost sprzedaży stomii, ale poniżej oczekiwań rynku.

Heidelberg Materials spada o 1,7 proc. Zyski niemieckiego producenta cementu i materiałów budowlanych za I kw. okazały się nieco słabsze od oczekiwań.

Analitycy wskazują, że chociaż rynki po raz kolejny są w nastroju do podejmowania ryzyka, to nie oznacza jednak, że w najbliższej przyszłości na giełdach akcji i rynku obligacji pojawią się nowe szczyty.

Tymczasem inwestorzy oceniają słabsze dane makro z największej europejskiej gospodarki.

Zamówienia w niemieckim przemyśle nieoczekiwanie spadły w marcu o 0,4 proc. mdm - podał Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,4 proc.

W ujęciu rdr zamówienia w niemieckim przemyśle spadły o 1,9 proc. Tu analitycy prognozowali -0,7 proc.

To wskazuje na utrzymującą się słabość w sektorze przemysłowym, który pozostaje w tyle za poprawą sytuacji w "szerszej" gospodarce.

Dane pokazują też, że niemiecka gospodarka jest nadal krucha, mimo że jej ogólne perspektywy poprawiły się po skurczeniu gospodarki pod koniec 2023 r.

Analitycy wskazują, że niemieckie fabryki borykają się z problemem stłumionego globalnego popytu i wysokich stóp procentowych, które negatywnie wpływają na inwestycje.

Energochłonne branże przemysłu, jak sektor chemiczny, również cierpią z powodu wyższych cen energii w wyniku wojny Rosji na Ukrainie.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 154,48 za 1 USD, niżej o 0,4 proc.

Euro jest po 1,0758 USD, niżej o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,47 proc., w dół o 2 pb.

Złoto w transakcjach spot tanieje o 0,17 proc. do 2.327,30 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,05 proc. do 78,44 USD za baryłkę, a Brent na ICE zniżkuje o 0,01 proc. do 83,32 USD. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości