DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; Fed w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 kwi 2024, 14:02

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; Fed w centrum uwagi

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy w Europie. Inwestorzy oceniają perspektywy dla stóp proc. po ostatnich wypowiedziach bankierów centralnych, a także oceniają wyniki spółek za I kw. Ceny ropy spadają.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,31 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,25 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,21 proc.

We wtorek szef Fed Jerome Powell powiedział podczas dyskusji panelowej, że uzyskanie przez bankierów centralnych pewności, iż inflacja w USA zmierza w stronę celu Fed, prawdopodobnie zajmie więcej czasu.

Rezerwa Federalna USA opublikuje decyzję po posiedzeniu w następną środę o 20.00 czasu polskiego. Analitycy oczekują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian. Jak wynika z narzędzia CME FedWatch, uczestnicy rynku pieniężnego wyceniają ponad 43 proc. szans, że Fed rozpocznie cykl łagodzenia polityki pieniężnej w lipcu.

„Główną przeszkodą dla rynku jest jastrzębia zmiana wyceny oczekiwań Fed. Nie sądzę, aby przewodniczący Fed Powell zrobił wiele, aby złagodzić te obawy, być może celowo. Rynek doszedł do punktu, w którym zaczyna wątpić, czy w 2024 r. w ogóle dojdzie do obniżki stóp” – powiedział CNBC Ross Mayfield, analityk strategii inwestycyjnej w Baird.

„Bez wspominania o podwyżkach stóp procentowych, prezes Powell podkreślił we wtorek, że ostatnie dane nie dały większej pewności co do inflacji” - stwierdził w notatce Achilleas Georgolopoulos, analityk inwestycyjny w brokerze forex XM.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron podczas środowej wizyty w Izraelu powiedział, że Izrael wyraźnie zdecydował się zemścić na Iranie za ataki rakietowe i drony, co stanowi ostrzeżenie przed kolejną możliwą eskalacją wojenną na Bliskim Wschodzie.

Linie United Airlines rosną o 5 proc. przed sesją po odnotowaniu mniejszej niż oczekiwano kwartalnej straty i pobiciu oczekiwań w zakresie przychodów.

J.B. Hunt Transport Services spada o 7 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma nie spełniła oczekiwań analityków co do wyników kwartalnych.

Akcje Capri Holdings spadają o 2,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak dziennik „The New York Times” doniósł, że Federalna Komisja Handlu USA przygotowuje się do zablokowania przejęcia przez firmę Tapestry za 8,5 mld USD.

Akcje Travellers Companies spadają o 2,5 proc. przed sesją po tym, jak zyski ubezpieczyciela za pierwszy kwartał rozczarowały inwestorów.

Sprzedawca odzieży Urban Outfitters spada o 5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak Jefferies obniżył swoją rekomendację dla akcji spółki do „niedoważaj” z „trzymaj”.

We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,17 proc. i wyniósł 37.798,97 pkt. Chociaż Dow zakończył swoją złą passę, ostatnie spadki zniweczyły znaczną część jego zysków od początku roku. Zaledwie kilka tygodni wcześniej indeks ten zbliżył się do 40.000 punktów. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,21 proc. i wyniósł 5.051,41 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,12 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.865,25 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 17,88 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,69 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,55 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,26 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,66 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,59 proc.

Tanieją spółki z sektora technologicznego po zaraportowaniu przez firmę ASML Holding NV zamówień znacznie poniżej ocen analityków. Akcje spółki spadają o 4,5 proc.

Wyprzedaż w tej branży następuje po wzroście indeksu technologicznego Stoxx 600 w zeszłym roku o 25 proc., gdy ASML przewodził temu sektorowi ze wzrostem kursu akcji o ponad 50 proc.

Zyskują akcje spółek produkujących dobra luksusowe w reakcji na wyniki lidera w tej branży - LVMH. Kurs akcji tej firmy zwyżkuje o 4,5 proc.

Akcje Adidasa rosną o 2,5 proc. po tym, jak niemiecki producent odzieży sportowej podniósł prognozy wyników finansowych na cały rok i zaobserwował wzrost zysku rok do roku w pierwszym kwartale.

Continental traci 5 proc. po tym, jak przychody i marża zysku dostawcy branży motoryzacyjnej w pierwszym kwartale nie spełniły oczekiwań.

TomTom spada o 14,5 proc. po zaprezentowaniu większej niż oczekiwano straty w pierwszym kwartale.

Just Eat Takeaway spada o 4,5 proc. po tym, jak zamówienia w pierwszym kwartale okazały się niższe od oczekiwań.

Dolar umacnia się o 0,05 proc. wobec koszyka walut do 106,18 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,2 proc. do 1,0637.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,05 proc. do 154,62.

Kurs funta zwyżkuje o 0,25 proc. wobec dolara do 1,2455.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,66 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,77 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -31 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -73 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 1 pb. do 2,49 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 0,57 proc. do 84,89 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 0,57 proc. do 89,51 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości