Rada Ministrów chce jak najszybciej powrócić do prac nad reformą emerytalną
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 wrz 2020, 12:56

Data likwidacji OFE wciąż nie jest znana. Rada Ministrów chce jak najszybciej powrócić do prac nad reformą emerytalną

Do końca III kwartału pozostało niewiele czasu, jednak możliwe, że temat reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) znów powróci jeszcze we wrześniu.

Jeszcze na początku lipca pisaliśmy, że reforma OFE może zostać przeprowadzona w przyszłym roku. Jak wiadomo, prace nad likwidacją funduszy emerytalnych zostały odłożone w czasie ze względu na epidemię koronawirusa. Jednak z Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów wynika, że jeszcze w III kwartale, czyli do końca września, zostanie przyjęty nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w Indywidualne Konta Emerytalne.
 

wykaz prac rządu

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów

Zobacz także: Likwidacja OFE przesunięta na 2021 rok, a wdrożenie PPK odbędzie się dopiero za kilka miesięcy

Przebieg prac nad reformą OFE

W harmonogramie prac nad likwidacją OFE można się już pogubić. Otwarte Fundusze Emerytalne, według wstępnych założeń, miały zniknąć na dobre 1 czerwca 2020 roku. Jednak wybuch epidemii COVID-19 zmienił plany Ministerstwa Finansów. Reforma została odłożona w czasie, a nawet miała powrócić dopiero w przyszłym roku.

Jednak - jak wynika z najnowszego wykazu prac rządu - może ona powrócić nawet jeszcze w tym miesiącu, czyli do końca III kwartału. Co więcej, reforma OFE ma być zrealizowana w niezmienionej formie, pomimo odrzucenia projektu przez Senat w marcu br.

„OFE wymaga gruntownej przebudowy z korzyścią zarówno dla ubezpieczonych, jak i dla gospodarki, poprzez upowszechnienie prywatnego i dobrowolnego systemu Indywidualnych Kont Emerytalnych, uzupełniających powszechny, dobrowolny i prywatny system Pracowniczych Planów Kapitałowych. W efekcie zmian w OFE wzrośnie przejrzystość, siła i zaufanie do systemu emerytalnego jako całości, obejmującego system powszechny, obowiązkowy i publiczny w ZUS (I Filar) oraz dobrowolny, prywatny i kapitałowy (III Filar) system indywidualny (IKE) oraz pracowniczy (PPK)” – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.

Tym samym 100% aktywów netto OFE będzie przekazane na IKE. Indywidualne konta są prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone. Jednak osoby, które nie będą chciały przenieść swoich środków na IKE, będą miały możliwość złożenia wniosku, aby ich pieniądze trafiły do ZUS-u. Wszyscy zainteresowani będą musieli na bieżąco śledzić terminy, w których należy złożyć odpowiednie dokumenty, ponieważ czas będzie ograniczony.

Według założeń pieniądze zgromadzone w OFE zostaną przekazane na IKE. Przy tej transakcji będzie pobrana tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15%. Ma ona zostać podzielona na dwie transze – 7,5% w pierwszym roku i kolejne 7,5% w kolejny roku. Środki zgromadzone na IKE ma wyróżniać możliwość dziedziczenia. Taka opcja nie będzie dostępna w przypadku przeniesienia pieniędzy do ZUS-u.

Zobacz także: Warren Buffett był prawdopodobnie najmłodszym emerytem w historii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost