Alumetal zniknie z GPW. Udane wezwanie na akcje i procedura przymusowego wykupu akcji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
03 lip 2023, 16:21

Alumetal zniknie z GPW. Udane wezwanie na akcje i procedura przymusowego wykupu akcji

Norweska, globalna grupa z branży aluminiowej, Hydro, ogłosiła zakończenie wezwania na akcje Alumetalu. Informuje o objęciu ponad 97% udziałów w kapitale i zamierza przeprowadzić przymusowy skup pozostałych akcji z rynku.

Zapisy na akcje, zakończone 30 czerwca, pozwolą na objęcie pakietu ponad 97% akcji przez Hydro, grupę działającą w sektorach aluminium i energetycznym. Transakcja nabycia ma nastąpić 5 lipca, a rozliczenie i przeniesienie akcji nastąpi dwa dni później – 7 lipca.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ogłoszone przez nas wezwanie kończy się sukcesem. Jesteśmy pod wrażeniem rozwoju Alumetalu, jakości produkcji oraz doświadczenia kadry zarządzającej i pracowników. Teraz będziemy chcieli sprawnie połączyć Alumetal z Hydro, dzięki czemu będziemy mogli oferować jeszcze szerszą gamę produktów niskoemisyjnych naszym klientom" – mówi wiceprezes wykonawczy Eivind Kallevik, szef Hydro Aluminium Metal.

Zobacz także: Rekomendacje czerwiec 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Przymusowy wykup pozostałych akcji

Alumetal ma zostać wycofany z obrotu giełdowego. Wymaga to jednak wykupu pozostałych niecałych 3% akcji z rynku.

„Zgodnie z zapowiedziami, naszym celem będzie teraz sprawne przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji, które pozostały w rękach mniejszościowych akcjonariuszy, a także wycofanie Spółki z obrotu giełdowego” - dodaje Eivind Kallevik.

Odbędzie się to przez procedurę „squeeze out”, czyli przymusowej sprzedaży akcji przez dotychczasowych inwestorów, którzy nie wzięli udziału w wezwaniu.

W praktyce inwestorzy posiadający akcje Alumetalu nic nie będą musieli robić. Po pewnym czasie akcje zostaną zdjęte z ich rachunków maklerskich, a w zamian otrzymają gotówkę. Dopiero po tej operacji spółka zostanie wycofana z obrotu giełdowego.

Zobacz także: 8 spółek z bardzo wysoką stopą dywidendy przekraczającą 9%, a nawet 11% oraz kolejne 62 spółki, w których wypłacie dywidendy można wziąć udział

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost