Oto kilka wniosków z trwającej technologicznej bessy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 maj 2022, 12:19

Oto kilka wniosków z bessy trwającej na akcjach spółek technologicznych

Nadszedł już czas na poszukiwanie okazji inwestycyjnych wśród spółek technologicznych – uważają analitycy Morningstar Investment Management.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wyceny Big Techów spadły o 20-40%. Rynek technologicznych spółek jest w bessie. Morningstar US Technology Sector Index poszedł w dół już o -27% od początku roku, a Morningstar Communications Services Index o -29%.

Czy był powód do takich spadków? Czy technologiczna bessa za oceanem jest zasłużona? Tom Lauricella i Lauren Solberg, analitycy portalu Morningstar, przekonują, że tak. Opublikowali niedawno tekst pt. „Lessons From 2022’s Tech Stock Collapse”.

Ta bessa technologiczna jest wyjątkowo brutalna

Na początku, Lauricella i Solberg przypominają, że wyceny mogą spaść jeszcze niżej, ale z drugiej strony każda bessa kiedyś się kończy. „Inwestorzy długoterminowi powinni wykorzystywać takie okazje, jak obecna, do poszukiwania nisko wycenionych perełek. Zwracamy uwagę, że wedle naszych obliczeń, akcje spółek technologicznych są najtańsze od marca 2009” - podkreślili. I wskazali, że owszem, w ostatnich miesiącach na akcjach tak znakomitej spółki, jak nVidia, można było stracić -40%, ale ci, którzy kupili je 3 lata temu, wciąż cieszą się stopą zwrotu w wysokości 340%.

To, co stało się w ostatnich miesiącach na Nasdaq, jest doskonałym przypomnieniem, iż inwestorzy nie powinni iść z tłumem, tylko myśleć niezależnie – wskazują analitycy Morningstar. Tłum bowiem często patrzy w tym samym kierunku, przyjmując zbyt optymistyczne – ale też zbyt pesymistyczne – nastawienie do akcji.

Co ciekawe, od szczytu z 27 grudnia indeksy technologiczne Morningstar spadły już o -27%, czyli bardziej, niż na tym samym etapie pękania bańki internetowej w 2000 roku. Wtedy, po 138 dniach od szczytu, spadły o -16,5%. Ten technologiczny rynek niedźwiedzia jest jednak całkiem silny, brutalny.

Przebieg technologicznych rynków niedźwiedzia (miesiące od szczytu)

technologiczne bessy

Źródło: Morningstar

Czemu giełdowy niedźwiedź zaryczał

Eksperci Morningstar podkreślają, że zrozumienie technologicznego rynku niedźwiedzia z ostatnich miesięcy wymaga spojrzenia w przeszłość, w rok 2020. Gdy rozpoczynała się pandemia i miał miejsce wielki krach covidowy, inwestorzy w panice szukali spółek, które będą w stanie przetrwać lockdowny i recesję. W swojej masowej mądrości postawili na wielkie spółki technologiczne. Stawiali na nie także w 2021 roku. Pod koniec ub.r. wskaźnik C/Z dla indeksu technologicznego Morningstar wynosił 29, czyli znalazł się grubo powyżej wieloletniej średniej równej 20.

Inwestorzy przez lata zachwycali się ideą dizrupcji technologicznej. Ale w końcu przyszedł czas, by wymagać od przeprowadzających rewolucję spółek zysków. Inwestorzy zauważyli, że tych zysków brakuje. Zniecierpliwili się – wskazują analitycy Morningstar.

Swoje trzy grosze do wywołania technologicznej bessy dołożyła zmiana reżimu w polityce pieniężnej USA. Przez 40 lat stopy procentowe spadały, aż wreszcie Fed zapowiedział dynamiczny cykl podwyżek. To wystraszyło kapitał, a szczególnie odstraszyło go od spółek technologicznych, które przecież tylko obiecują zyski, a skoro w przyszłości koszt pieniądza ma być o wiele wyższy, to ich wyceny z końca 2021 roku okazały się zdecydowanie zbyt wysokie.

Cena do fair value dla Morningstar US Technology Index

us tech index value

Źródło: Morningstar

Zobacz także: Pasywne inwestowanie i fundusze indeksowe są coraz większym zagrożeniem dla rynków giełdowych

Gdzie są okazje na Nasdaq

Analitycy Morningstar Investment Management uważają, że obecnie nadszedł już czas na poszukiwanie okazji inwestycyjnych wśród spółek technologicznych. Wskazują m.in. na Meta Platforms i Alphabet. „Są to spółki cechujące się mocnym bilansem, wysokim poziomem cash flow, wysokim poziomem marzy zysku oraz zwrotu na kapitale. To są biznesy wysokiej jakości. O ile Alphabet ma przed sobą wciąż świetne perspektywy wzrostowe, o tyle w przypadku Meta można mieć co do tego wątpliwości, jednak obecna wycena spółki Marka Zuckerberga i tak jest bardzo zachęcająca” – stwierdzili analitycy Morningstar Investment Management.

Wyniki finansowe Alphabet (mld USD)

wyniki alphabet

Źródło: Barron’s

Wyniki finansowe Meta Platforms

wyniki meta

Źródło: Barron’s

Wskaźnik C/Z dla Alphabet

alphabet cz

Źródło: macrotrends.net

Wskaźnik C/Z dla Meta Platforms

meta cz

Źródło: macrotrends.net

Należy pamiętać, że to właśnie dno bessy to najlepszy czas na zakup silnych fundamentalnie spółek. Nie ma lepszego, bo właśnie wtedy mamy do czynienia z promocją. Trzeba przezwyciężyć strach i wziąć do ręki lupę i zacząć szukać.

Zobacz także: Dżin inflacji uciekł z butelki i ciężko będzie go do niej wsadzić - mówi Aswath Damodaran oraz wyjaśnia, co to oznacza dla giełdy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost