Elon Musk przejmie platformę Twitter za 43 mld USD. Zarząd spółki akceptuje ofertę sprzedaży
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
25 kwi 2022, 18:19

Elon Musk przejmie platformę Twitter za 43 mld USD. Zarząd spółki akceptuje ofertę sprzedaży

Bloomberg powołując się na swoje źródła podaje, że Elon Musk przejmuje Twittera za 43 mld USD (54 USD za akcję). W czwartek Twitter opublikuje wyniki finansowe za ostatni kwartał, które mogą zwiększyć tylko presje na spółkę. 

The Wall Street Journal poinformował, że przedstawiciele Twittera i Musk spotkali się w niedzielę, aby przedyskutować propozycję miliardera i poczynili postępy. Negocjacje trwały, aż do rana. Pierwsze komunikaty brzmiały jasno: w poniedziałek może dojść do sfinalizowania transakcji, zaznaczając jednak, że nie ma gwarancji, że do niej dojdzie. Reuters i The New York Times również poinformowały, że porozumienie może zostać ogłoszone w poniedziałek. Teraz Bloomberg już potwierdza kwestię wykupu. Następny krok: zarząd spotka się, aby zarekomendować ofertę akcjonariuszom. 

Musk: Giełda to nie jest dobre miejsce dla Twittera

Nie minęło wiele czasu, a pozornie bierny udział zmienił się w negocjacje na wysokim szczeblu, które mogą zmienić kształt mediów społecznościowych. Twitter nie komentuje całej medialnej burzy ani filozoficznych debat na które silą się dziennikarze w kwestii wolności słowa. „Zainwestowałem w Twittera, ponieważ wierzę w jego potencjał, by stać się platformą wolności słowa na całym świecie, i wierzę, że wolność słowa jest imperatywem społecznym dla dobrze funkcjonującej demokracji” - pisał Musk. „Jednak od momentu dokonania inwestycji zdaję sobie sprawę, że firma ani nie będzie prosperować, ani służyć temu społecznemu imperatywowi w jej obecnej formie. Twitter musi zostać przekształcony w prywatną firmę”.
 

Zobacz także: Akcje Twittera od szczytu spadły prawie o 50%. Coraz więcej inwestorów i analityków widzi w tym okazję inwestycyjną

Akcje Twittera wciąż znajdują się poniżej poziomu 54,47 USD osiągniętego 5 kwietnia, dzień po ujawnieniu udziałów Muska, oraz poniżej ceny 54,20 USD oferowanej przez Muska. Akcje Twittera osiągnęły te szczyty, mimo że Musk określił swój początkowy udział jako pasywny, po czym opublikował kilka ankiet jak np.: czy wprowadzić przycisk „Edytuj".

Etykieta „pasywny" była na chwilę. Twitter zaoferował Muskowi miejsce w zarządzie, które Musk ostatecznie odrzucił. Potem przyszła oferta Muska na całą firmę za 54,20 USD za akcję, którą Musk określił jako najlepszą i ostateczną. 

Twitter przyjął tzw. trującą pigułkę (poison pill), która ma na celu udaremnienie niechcianych ofert kupna firmy poprzez zwiększenie kosztów dla nabywcy. Plan ten został przyjęty 15 kwietnia. Jednym z powodów, o dziwo, były pieniądze. W trakcie bitwy Musk-Twitter inwestorzy zaczęli się zastanawiać, czy Musk byłby w stanie sfinansować ofertę. Majątek Muska oscyluje w granicach 300 miliardów dolarów. Inwestorzy  Musk ogłosił, że przeznaczył 46,5 mld USD na wykup Twittera. Zaproponował również strukturę wykupu, która pozwoliłaby niektórym dotychczasowym udziałowcom pozostać w Twitterze.

Twitter w czwartek opublikuje wyniki finansowe

W ciągu miesiąca akcje Twittera wzrosły ponad +31% z czego +17% od początku roku i 7% od momentu oficjalnej informacji o udziałach Elona Muska.

TWITTER AKCJE

Zobacz także: Elon Musk wchodzi do zarządu spółki Twitter. Analitycy zmieniają rekomendacje

Finansowanie i struktura wyglądają na sprytne posunięcie szachowe. Dzień po ogłoszeniu finansowania akcje Twittera wzrosły o 3,9%. Pomiędzy ofertą z 14 kwietnia a finansowaniem, które trwało tydzień, akcje Twittera poszybowały w górę o około 4 USD, osiągając cenę prawie 49 USD za akcję. Analityk Wedbush Dan Ives napisał, że wyniki Twittera „prawdopodobnie nie będą tęczowe, co zwiększy presję na spółkę w związku z grą w pokera o wysoką stawkę".

Zobacz także: Najważniejsze spółki z USA opublikują raporty finansowe jeszcze w tym tygodniu

 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost