Inflacja w USA w lutym 2022 była najwyższa od 40 lat
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
11 mar 2022, 07:44

Inflacja w USA w lutym 2022 była najwyższa od 40 lat

Inflacja w USA wzrosła w lutym w tempie 7,9% w skali roku. Odbudowujący się łańcuch dostaw oraz wojna w Ukrainie śrubuje inflację czwarty miesiąc z rzędu na najwyższy poziom w ciągu ostatnich czterech dekad.

Rekordowe ceny benzyny w USA

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 0,8% w lutym w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak podał w czwartek Departament Pracy, co oznacza wzrost w porównaniu z tempem 0,6% w styczniu. Ekonomiści spodziewali się, że ceny wzrosną o 0,7% w lutym w ciągu miesiąca i o 7,8% w ciągu roku.

Ceny benzyny, mieszkania i żywności miały największy wpływ na wzrost wskaźnika, jak wynika z danych. Sama benzyna przyczyniła się do prawie jednej trzeciej głównego wzrostu, odzwierciedlając częściowo wpływ rosnących cen ropy, które są napędzane przez wojnę między Rosją a Ukrainą. Koszty żywności wzrosły o 1% między styczniem a lutym, głównie z powodu rosnących cen artykułów spożywczych, co oznacza największy miesięczny wzrost od kwietnia 2020 r., kiedy pandemia zaczęła się rozprzestrzeniać.
 

Screenshot_1

Dane CPI - Departament Pracy

Zobacz także: Bankructwo Rosji może nastąpić już 16 marca, bo wtedy następuje kulminacja zobowiązań obligacyjnych Moskwy w twardej walucie

Tak zwany podstawowy wskaźnik CPI, który nie uwzględnia zmiennych indeksów energii i żywności, nieznacznie zwolnił w ciągu miesiąca, wzrastając o 0,5% w lutym w porównaniu z 0,6% miesiąc wcześniej. Jednak w ciągu roku wskaźnik ten wzrósł o 6,4%, co oznacza najszybszy roczny wzrost od sierpnia 1982 roku.

Dane pokazują, że koszty mieszkania i wynajmu są zdecydowanie największym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu CPI. Ceny wynajmu wzrosły o 4,7% w ciągu roku, podczas gdy ceny czynszu wzrosły o 4,2%. Tempo wzrostu czynszów również przyspieszyło w ostatnich miesiącach, osiągając w lutym poziom 0,6% miesięcznie, a ekonomiści ostrzegają, że ceny te prawdopodobnie pozostaną na wysokim poziomie przez najbliższe miesiące.

Screenshot_2

Dane CPI - Departament Pracy

Ekonomiści ostrzegają, że te ceny mogą pozostać na wysokim poziomie przez najbliższe miesiące. Ale nawet poza cenami gazu, czynszu i artykułów spożywczych, ceny rosną we wszystkich sektorach gospodarki, powiedział Departament Pracy. Ceny biletów lotniczych, ubezpieczeń samochodowych, rekreacji, opieki osobistej i wyposażenia domu również mają swój udział w tym wzroście.

Wojna oraz inflacja mają silny wpływ na cenę złota

Złoto przekroczyło poziom 2000 USD za uncję. Inwestorzy szukają bezpiecznego miejsca dla kapitału w obliczu wojny oraz rekordowej inflacji w USA. Ceny metali szlachetnych osiągnęły najwyższe poziomy w historii, co jest sygnałem, że w przyszłości może dojść do ekstremalnej zmienności.

„Działania na światowych rynkach towarowych w ostatnich dniach wykraczają poza zakres tego, czego doświadczyliśmy w ciągu dziesięcioleci naszej działalności jako zarządzający pieniędzmi" - mówi Geetesh Bhardwaj, szef działu badań w SummerHaven Investment Management.
 

ZŁOTO


8 marca kontrakty terminowe na złoto osiągnęły cenę 2 043,30 USD za uncję, niedaleko od 2 069,40 USD za uncję, najwyższego poziomu cenowego od stycznia 1975 roku. Następnego dnia ceny spadły do poziomu 1 988,20 USD.

Wraz z ruchem złota wzrosły ceny innych metali - kontrakty terminowe na srebro osiągnęły najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy, pallad i miedź osiągnęły rekordowe poziomy, a wartość ropy wzrosła do poziomu niewidzianego od 2008 r. „Ogólna sytuacja na rynkach stworzyła idealną burzę, która sprawiła, że inwestorzy zaczęli traktować złoto jako bezpieczną przystań" - mówi Bhardwaj.

Zobacz także: Nadchodzi cyfrowy dolar! Prezydent USA Joe Biden podpisał dekret dotyczący walut wirtualnych i kryptowalut

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost