Akcje spółek z branży konopnej w rok spadły o 60%, bo legalizacja marihuany postępuje wolniej niż inwestorzy oczekiwali
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 lut 2022, 08:03

Akcje spółek z branży konopnej w rok spadły o 60%, bo legalizacja marihuany postępuje wolniej niż inwestorzy oczekiwali

O 60% spadł w 12 miesięcy kurs funduszu spółek konopnych z rynku amerykańskiego. W tym czasie S&P500 urósł o 14,5%.
Gandziowa hossa poszła z dymem, mimo że marihuana jest legalna w coraz większej liczbie miejsc na świecie.

Od roku trwa pogrom spółek działających na rynku marihuany, notowanych na giełdzie w USA. O 60% spadł w 12 miesięcy kurs funduszu spółek konopnych z rynku amerykańskiego. W tym czasie S&P500 urósł o 14,5%.
 

Historia notowań AdvisorShares Pure Cannabis ETF ostatni rok

YOLO_2022-02-09_07-56-10

Źródło: TradingView

Liberalizacja rynku marihuany w USA nie postępuje

Wśród największych pozycji tego funduszu znajdują się m.in. walory Village Farms International, GrowGeneration, Tilray, Canopy Growth. Oto jak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zachowały się kursy tych spółek:

  • Village Farms International: -68,5%
  • GrowGeneration: -87%
  • Tilray: -80%
  • Canopy Growth: -82%

Toż to prawdziwy pogrom. Można tutaj bawić się na różne sposoby i pisać, że wcześniej wypracowane zyski z inwestycji w ich akcje poszły z dymem i tak dalej.

A jaka jest przyczyna? Jedna podstawowa: proces legalizacji medycznej marihuany w USA praktycznie zatrzymał się. „Prawnicy reprezentujący biznesy z rynku konopnego oraz ustawodawcę rozmawiają, ale niewiele z tego wynika. Nadzieje na liberalne prawo są, ale wszystko odwleka się w czasie” – wskazuje Dan Ahrens, zarządzający AdvisorShares Pure US Cannabis (MSOS) oraz AdvisorShares Pure Cannabis ETF (YOLO). Prawdopodobnie jest tak dlatego, że administracja Joe Bidena zajęła się innymi ważnymi tematami – infrastrukturą czy obecnie narastającym konfliktem Rosja-Ukraina i nie chce się „dekoncentrować”, ruszając mniejsze „tematy”.
 

Status marihuany w stanach USA (ciemnozielony – legalna lecznicza i rekreacyjna, zielony – lecznicza legalna, biały – nielegalna)

Status marihuany w stanach USA

Źródło: no-smoke.org

Zobacz także: Rynek SPAC umiera, inwestorzy zabierają z wehikułów pieniądze

W co inwestować na rynku konopnym

Można jednak przypuszczać, że jeśli tylko amerykański ustawodawca znów wznowi prace nad liberalizacją prawa dla rynku marihuany, kursy spółek konopnych wejdą w trend wzrostowy, bo rynek będzie dyskontował wzrost ich biznesu w przyszłości.

Na które spółki zwracać wtedy uwagę? Zdaniem Ahrensa, niezwykle łakomym kąskiem jest Trulieve (TCNNF). Przychody tej firmy w IV kw. 2021 podwoiły się rok do roku do 329 mln USD, wedle FactSet. W 2022 roku prognoza analityków zakłada wzrost sprzedaży o 60%, do 1,54 mld USD. „Jeśli ktoś szuka inwestycji długoterminowej, to Trulieve jest okazją. To jest mocno niedowartościowany obecnie walor. Spółka ma 3,9 mld USD kapitalizacji, a jest jednym z głównych graczy na rynku medycznym Florydy. Przejęła na jesieni spółkę Harvest Health & Recreation, która jest jednym z głównych graczy w stanie Arizona. Obecnie Trulieve działa w 11 stanach” – wskazuje Ahrens.

Trulieve jest notowana przy forward C/Z = 18. W ciągu 12 miesięcy jej kurs spadł o 54%. „Spółka wykonuje świetną robotę, dynamicznie zwiększając przychody. Zazwyczaj pokazuje wyniki lepsze od oczekiwanych. To jest jeden z ciekawszych biznesów w branży konopnej” – podkreśla zarządzający AdvisorShares Pure Cannabis ETF.
 

Notowania Trulieve Cannabis na tle S&P500 – 1 rok

Notowania Trulieve Cannabis

Źródło: TradingView
 

Warto dodać, że oprócz dwóch wymienionych już funduszy ETF z ekspozycją na branżę konopną istnieją dwa inne: Amplify Seymour Cannabis ETF (CNBS) oraz The Cannabis ETF (THCX). Wszystkie fundusze mają w portfelach głównie spółki amerykańskie i kanadyjskie, wszystkie mają poziom kosztów (expense ratio) na poziomie około 0,7%.

Autor inspirował się tekstem „Cannabis Stocks Are Slumping. Trulieve Could Be a Bargain” opublikowanego na łamach Barron’s.

Zobacz także: PGE ma problemy, nie zmienia tego zażegnanie kryzysu wokół Turowa

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost