Nowe mieszkania w Polsce maleją. Deweloperzy budują to na co stać klientów
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 paź 2021, 08:00

Nowe mieszkania w Polsce maleją. Deweloperzy budują to czego oczekują i na co stać klientów

W ciągu ostatnich 11 lat, nowe lokale deweloperskie, skurczyły się o 9 mkw. Według danych HRE Investments jeszcze w 2009 r. średnia powierzchnia mieszkania wynosiła 65 mkw, teraz jest to 56 mkw.

Jednak mikroprzestrzeniami również nie jesteśmy zainteresowani, bowiem od kilku lat średnia powierzchnia mieszkania nie spadła poniżej 55 mkw.

Przeciętna powierzchnia mieszkań województwa

Zobacz także: Jak inwestować w mieszkania, co wpływa na wysokość zysku z najmu? Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, jakie należy brać pod uwagę

Takich mieszkań wciąż chcą Polacy

Główną przyczyną powstawania mieszkań o średniej powierzchni, są możliwości finansowe Polaków, znaczna część z nas może sobie pozwolić na wydanie około 300 do 500 tys. zł na zakup mieszkania, a podyktowane jest to sumą posiadanych oszczędności i zdolności kredytowej. Ponadto niedawno pisaliśmy, że w formie wynajmu również najbardziej sprawdzają się mieszkania które mają około 55 mkw. W praktyce okazuje się, że najbardziej opłaca się kupić 55 mkw. mieszkania, aby potem zyskiwać stały dochód na jego najmie.

Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za tworzeniem średniej wielkości mieszkań, jest problem z gruntami w dużych aglomeracjach. Ziemi brak, więc dostępne grunty drożeją, a deweloperzy optymalizują rozkład powierzchni w lokalach. Niedawno pojawił się w pomysł, aby zburzyć 3 centra handlowe w Warszawie, by na ich miejscu mogły powstać osiedla mieszkaniowe. Centra handlowe tracą obecnie na popularności, choćby przez wzgląd na rosnące zainteresowanie parkami handlowymi, a deweloperzy dostrzegają w tych obszarach olbrzymi potencjał i zacierają ręce. 

Czyli jakby na to nie spojrzeć, deweloperzy budują to, na co jest popyt. Dopóki konsumenci będą tak chętnie kupowali średniej wielkości lokale, takie będą powstawały.

Zobacz także: W sierpniu w Polsce budowało się o 6% więcej mieszkań niż w ubiegłym roku

Największe lokale mieszkaniowe są w Opolu

Według opracowania przygotowanego przez HRE Investments, na podstawie danych GUS, w ubiegłym roku największe mieszkania powstawały w Opolu (73 mkw.), kolejno w Szczecinie (62 mkw.) oraz w Zielonej Górze (61 mkw.). Całkowicie odmienna sytuacja jest w Gorzowie Wielkopolskim, tam przeciętne nowe mieszkanie ma (49 mkw.), trochę większe mieszkanie znajdziemy w Bydgoszczy (52 mkw.). Warto tutaj zaznaczyć, że każdy z wojewódzkich rynków się od siebie różni, przez co są różne wymagania należy spełnić.
 

Przeciętna powierzchnia mieszkań województwa 2020

Coraz więcej mieszkań

Tylko w sierpniu br. deweloperzy rozpoczęli budowę 14 tys. nowych lokali. W trakcie budowy pozostaje ponad 250 tys. nowych lokali, pisaliśmy o tym kilka tygodni temu.

Właśnie ze względu na potrzeby danego rynku, pojawiła się tak znacząca różnica między Opolem, a Gorzowem Wielkopolskim. W Opolu powstało więcej domów jednorodzinnych, a w Gorzowie Wielkopolskim powstało więcej mieszkań w blokach.

Według danych GUS hossa trwa już od dłuższego czasu, w ub.r. deweloperzy oddali 4,5 mln mkw. powierzchni użytkowej. Pomimo tego że Polsce buduje się bardzo dużo, to jednak wciąż za mało, nadal brakuje około 2 mln mieszkań. Podobnie dzieje się na zachodzie, gdzie rynki zagraniczne zaczynają już walczyć z brakiem lokali, poprzez skupowanie mieszkań i domów od gigantów rynku nieruchomości. Ostatnio pisaliśmy o tym na przykładzie Holandii oraz stolicy Niemiec.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne kupują masowo mieszkania na wynajem w Polsce. Ceny lokali rosną, bo najem wciąż jest opłacalny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost