Robo-doradztwo wychodzi drobnym inwestorom na zdrowie – dowodzą eksperci firmy Amundi
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 cze 2021, 07:30

Robo-doradztwo wychodzi drobnym inwestorom na zdrowie – dowodzą eksperci firmy Amundi

Robo-doradztwo zachęca do regularnego inwestowania oraz do przyjmowania większej ekspozycji na rynek akcji, a co za tym idzie poprawia wyniki – tak mówi badanie ekspertów firmy Amundi.

Eksperci firmy Amundi przebadali usługi robo-doradztwa zaszyte w planach emerytalnych. Są to usługi, w ramach których roboty czuwają nad właściwym składem portfela (wybranym przez klienta) i alarmują, gdy dana klasa aktywów uzyskuje zbyt duży udział w nim – wtedy inwestorzy mogą dokonać zmiany (ale nie muszą). Wyniki swojego badania opublikowali w raporcie.

Okazało się, że robo-doradztwo zachęca do regularnego inwestowania i oszczędzania, oraz do przyjmowania większej ekspozycji na rynek akcji. Dzieje się tak szczególnie w przypadku drobnych inwestorów, więc robo-doradztwo może odegrać dużą rolę w upowszechnieniu regularnego inwestowania długoterminowego – wskazują eksperci Amundi.

Zamożni mają mniej zaufania do robo-doradców, niż mniej zamożni

Jak wskazują eksperci Amundi w raporcie, gospodarstwa domowe w dobie niskich stóp procentowych coraz częściej są wręcz zmuszone do podejmowania ryzyka w kwestii pieniędzy, do wyjścia z nimi z lokaty bankowej na rynek finansowy, ale są w przeważającej mierze do tego zupełnie nieprzygotowane. Nic dziwnego, że rośnie zainteresowanie usługami tzw. robo-doradztwa, które zapewnia automatyczną opiekę nad portfelami, po ustaleniu profilu inwestora (ryzykant, konserwatysta itd.). Pojawia się oczywiście pytanie, czy robo-doradztwo rzeczywiście „wychodzi na zdrowie” inwestorom indywidualnym: czy poprawia ich stopę zwrotu na kapitale, przy jednoczesnym trzymaniu w ryzach kosztów transakcyjnych?

W związku z tym, eksperci Amundi – by spróbować odpowiedzieć na te pytania – przeprowadzili badanie na usłudze robo-doradztwa funkcjonującej we Francji, która działa w zakresie planów emerytalnych od połowy 2017 r. Większość kont, które były brane pod uwagę, to konta drobnych inwestorów nie posiadających doświadczenia na rynku, z związku z tym badanie pomaga również odpowiedzieć na pytanie: czy robo-doradztwo pomaga w zwiększeniu finansowej inkluzji?

Badani inwestorzy mieli zarówno konta nadzorowane przez roboty, jak i rachunki, na których zarządzali pieniędzmi na własną rękę. Co ciekawe, na drodze badania okazało się, że majętniejsi inwestorzy są mniej skłonni do powierzania kapitału robo-doradcy, niż ci mniej zamożni. Zamożni inwestorzy cechują się więc niższym stopniem zaufania do automatów.

Zobacz także: Oto 4 powody, dla których nadchodzi dekada inwestowania w wartość

Robo-doradca zmienia inwestora na plus

Jednym z najciekawszych wniosków z badania jest ten dotyczący zaufania do robo-doradcy. Okazało się, że inwestorzy tym chętniej ufali podpowiedziom robota, im bardziej były one odległe od ich aktualnej pozycji inwestycyjnej i im bardziej ryzykowne były. Czyli jeśli inwestor miał np. 60% portfela w akcjach i 40% w obligacjach, a robo-doradca podpowiadał zwiększenie tej relacji do 90-10, to taka propozycja była chętniej akceptowana przez człowieka, niż propozycja 50-50 (nieistotna i zalecająca ostrożniejsze podejście).

Generalnie, inwestorzy po uruchomieniu usługi robo-doradztwa chętniej podejmowali ryzyko. Zwiększali swoją ekspozycję na akcje o około 55%, ze średnio 15,7%, o około 8,6 pkt. proc. Jak się można domyślać, udział akcji zwiększali kosztem obligacji czy też funduszy rynku pieniężnego. Inwestorzy zwiększali także inwestowane kwoty oraz dokonywali więcej zmian w portfelach, jeśli podpowiadał im robot.

Co najważniejsze, okazało się, że dzięki korzystaniu z usług robo-doradztwa inwestorzy znacząco poprawili osiągane przez siebie wyniki. Poprawili je średnio o 5,4 pkt. proc., czyli o około 80% w stosunki do tych osiągów, które mieli bez robota. Wedle ekspertów Amundi, spora w tym zasługa faktu, iż wraz z rozpoczęciem korzystania z usług robo-doradztwa podniosła się znacznie ich tolerancja ryzyka, bo jak wiadomo, to inwestowanie w akcje zapewnia w długim terminie godziwe stopy zwrotu, wyższe niż inwestowanie choćby w obligacje.

Badanie zostało przeprowadzone na próbce około 17 tys. rachunków inwestycyjnych. Co ciekawe, w trakcie jego trwania ani jeden inwestor nie zrezygnował z usługi robo-doradztwa. Średnia wartość aktywów znajdujących się na badanych rachunkach wyniosła 7,6 tys. euro, a mediana 819 euro.

Podsumowując, okazuje się, że robo-doradztwo zachęca inwestorów indywidualnych nie posiadających doświadczenia do inwestowania i podejmowania większego ryzyka, a także poprawia ich wyniki inwestycyjne. „Robo-doradztwo może być świetnym narzędziem do promowania inwestowania, zachęcającym do edukacji finansowej” – podsumowali eksperci Amundi.

Zobacz także: Zbliża się pierwszy lot załogowy Blue Origin. Założyciel spółki Amazon Jeff Bezos chce podbić kosmos

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost