Analitycy DM BDM podtrzymują rekomendację kupuj i zmniejszają cenę docelową dla BioMaxima | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Maksymilian Kuch
05 cze 2024, 13:35

Analitycy DM BDM podtrzymują rekomendację kupuj i zmniejszają cenę docelową dla BioMaxima

Analitycy utrzymują rekomendację KUPUJ dla akcji BioMaxima, obniżając cenę docelową do 22,9 zł na akcję z 26,4 zł. Przekłada się to wciąż na ponad 42% potencjał wzrostu. Opóźnienia w rozbudowie zdolności produkcyjnych wpłynęły na krótkoterminowe prognozy wyników, jednak pierwsze efekty nowych mocy produkcyjnych spodziewane są w drugiej połowie 2024 roku. Spółka zawarła także umowy na produkcję krążkowych systemów dyfuzyjnych, które mają przynieść znaczące przychody w 2024 i 2025 roku. Całą analizę z wyceną można przeczytać TUTAJ. 

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Notowania BioMaxima

Biomaxima kurs

Źródło: TradingView

Zobacz także: Rekomendacje maj 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Wyniki za I kw. poniżej oczekiwań analityków

W pierwszym kwartale 2024 roku przychody Biomaxima wzrosły o 4,1% r/r, osiągając 11,5 mln PLN, jednak były niższe od prognoz o 0,5 mln PLN. Produkty stanowiły 61% sprzedaży, co jest poprawą względem czwartego kwartału 2023 roku. Wzrost kosztów materiałów, energii oraz pracowników spowodował spadek zysku EBIT o 39% r/r, mimo że zysk EBITDA wzrósł o 9% r/r dzięki wyższym przychodom finansowym i amortyzacji. Spółka zanotowała zysk netto na poziomie 0,25 mln PLN, co jest wynikiem o 47,4% niższym r/r, ale o 14,9% powyżej prognoz. Dobrym prognostykiem jest wzrost udziału produktów własnych, co powinno wzmacniać marże w przyszłych okresach. Spółka nadal znajduje się w okresie przejściowym pomiędzy mocnymi wynikami pandemicznymi a wzrostem wyników w pozostałym asortymencie, z dużym potencjałem wzrostu dzięki nowym kontraktom i zamówieniom publicznym.

Wyniki finansowe za I kw. 2024

biomaxima 1kw2024

Źródło: DM BDM

Przewidywane wyniki finansowe Biomaxima na nadchodzące lata

W drugim kwartale 2024 roku przewiduje się utrzymanie wyników na poziomie zbliżonym do poprzednich kwartałów, jednak kolejne okresy powinny przynieść poprawę przychodów i marż. Prognozy na 2024 rok wskazują na przychody ze sprzedaży w wysokości 54,8 mln PLN, co oznacza wzrost w stosunku do 46,8 mln PLN w 2023 roku. W 2026 roku przychody mają osiągnąć 88,0 mln PLN, co jest ostrożnym założeniem w porównaniu do informacji spółki, która przewiduje wzrost do 91,8 mln PLN.

W strukturze sprzedaży oczekuje się umocnienia udziału produktów kosztem towarów. Do 2027 roku produkty mają stanowić 70% sprzedaży, a towary 30%. Marża EBITDA ma stopniowo rosnąć, osiągając 20,4% w 2027 roku. Koszty świadczeń pracowniczych mają spaść z 13,5 mln PLN w 2023 roku do 12,9 mln PLN w 2024 roku, dzięki zakończeniu programu motywacyjnego dla kluczowych pracowników. CAPEX w latach 2024–2025 ma oscylować w granicach 3,4–4,0 mln PLN rocznie, nieznacznie powyżej poziomu amortyzacji.

Prognozowane wyniki roczne

biomaxima prognoza wynikow

Źródło: DM BDM

Rewizja prognoz dla BioMaxima

Analitycy obniżyli prognozy na lata 2024–2026, ze względu na kilka kluczowych czynników ryzyka. Przychody na 2024 rok zostały zrewidowane w dół o 11,1%, do 54,8 mln PLN, a EBITDA obniżona o 21,7%, do 7,0 mln PLN. Zmniejszenie prognoz wynika głównie z opóźnień w zawieraniu nowych kontraktów i wydłużającego się procesu uzyskiwania patentów. Dodatkowo, ryzyko nasilenia konkurencji i zakłóceń w łańcuchach dostaw może wpłynąć na pozycję konkurencyjną spółki oraz jej zdolność do utrzymania ciągłości produkcji. Istnieje również ryzyko koncentracji odbiorców, co może prowadzić do znaczących wahań przychodów w przypadku utraty kluczowych klientów. Ryzyko utraty certyfikatów jakości oraz wyłączenia możliwości waloryzacji cen wyrobów w umowach z zakresu zamówień publicznych także stanowi istotne zagrożenie. Pomimo tych wyzwań, oczekuje się, że w dłuższym terminie spółka poprawi swoje wyniki, zwłaszcza dzięki wzrostowi marż i umocnieniu struktury sprzedaży produktów.

Rewizja prognoz analityków (poprzednia vs obecna)

rewizja prognoz analityków

Źródło: DM BDM

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ rewidują prognozy dla Votum, po słabszych wynikach pierwszego kwartału i obniżają rekomendację

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost