Oto jak się narodziła generacja „kupuj korektę” na giełdzie w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 wrz 2021, 08:00

Oto jak się narodziła generacja „kupuj korektę” na giełdzie w USA

Obecnie trwa 25 korekta, licząc od początku aktualnej hossy na giełdzie w USA, czyli od marca 2009. W tym okresie przeciętnie korekta na S&P500 trwała średnio 26 dni i przynosiła przecenę o -8,3%.

BTD – „buy the dip” (niektórzy stosują BTFD, gdzie F oznacza brzydkie słowo…). Kupuj korektę. To hasło znają wszyscy inwestorzy działający od lat na amerykańskim rynku. Trwająca ponad 12 lat hossa miała swoje lepsze i gorsze momenty, ale generalnie kupowanie akcji w trakcie pogorszenia sentymentu na rynku po czasie zawsze przynosiło godny zarobek.

Jak zostało wychowane pokolenie „buy the dip”

W trakcie 12-letniej hossy na amerykańskim rynku całe pokolenie inwestorów wykształciło w sobie nawyk kupowania korekty, każdej korekty, niemal bez zastanowienia – podkreśla analityk Charlie z Bilello Compound Capital Advisors w analizie „How the Buy the Dip Generation Came to Be”. „Ludzie to są stworzenia, które lubią mieć nawyki, które kultywują nawyki. W ciągu ostatnich 12 lat najlepszym nawykiem, dającym największe korzyści, było kupowanie korekty na amerykańskiej giełdzie. Ponieważ po korektach amerykańskie indeksy wychodziły na nowe historyczne maksima i poprawiały wynik kilka lub kilkanaście razy, aż do następnej korekty, to to zjawisko wytworzyło właśnie wspomniany silny nawyk kupowania korekt. Kupowanie słabości było nad wyraz dobrze wynagradzane” – wskazuje Bilello.

Analityk przypomina, że wszystko zaczęło się w 2009 roku, gdy na S&P500 od początku marca wystąpiły 4 głębsze korekty, a po każdej z nich indeks wychodził wyżej. Rok 2020 przyniósł głęboką 17-procentową korektę, która jednak do końca roku została „zasypana”.

1

2

Rok 2011 przyniósł wielką 20-procentową korektę, trwającą przez wakacje i początek IV kwartału, jednak ta duża „wyrwa” w notowaniach S&P500 została „zasypana” do początku 2012 r.

3

W 2013 roku indeks S&P500 zanotował tylko jedno cofnięcie i to nieduże (-7,5%). W 2014 roku wydarzyły się 3 korekty i wszystkie zostały odważnie „kupione”.

4

Od połowy 2015 roku do połowy 2016 miała miejsce długa i męcząca 15-procentowa korekta, która trwała aż 13 miesięcy. Jednak po niej przyszło dynamiczne odbicie oraz bardzo spokojny rok 2017, bez głębszych korekt.

5

Korekta z początku 2018 roku (-11.8%) trwała 7 miesięcy, potem przyszło dynamiczne odbicie i jeszcze głębsza korekta (-20%), która z perspektywy czasu okazała się wielką okazją inwestycyjną.

6

Po burzliwym roku 2018 przyszedł spokojny rok 2019. Rok 2020 zaczął się, jak dobrze wszyscy pamiętamy, od koronawirusowego krachu (-35,4% w 3 tygodnie), a odbudowa S&P500 po tym zdarzeniu trwała tylko 6 miesięcy – wskazuje Bilello.

7

Potem przyszła korekta wrześniowa (-10,6%), ale już po 2 miesiącach S&P500 był na nowych szczytach. W 2021 roku nastąpił szereg niewielkich korekt, które jednak mocno straszyły inwestorów.

8

Zobacz także: Co oznacza premiera iPhone 13 dla wyceny spółki Apple?

Korekta kiedyś nie zostanie kupiona…

Obecnie trwa 25 korekta, licząc od początku aktualnej hossy na giełdzie w USA, czyli od marca 2009. W tym okresie korekta na S&P500 trwała średnio 26 dni i przynosiła przecenę o -8,3% - wynika z wyliczeń analityka Compound Capital Advisors.

Ponad 5-procentowe korekty na S&P500 od marca 2009 r.

tab

Czy 25 korekta od marca 2009 roku zakończy się tak, jak 24 wcześniejsze? „Całe pokolenie inwestorów, które pojawiło się na Wall Street po marcu 2009 roku wierzy, że tak właśnie będzie. Jednak prawda jest taka, że kiedyś nadejdzie korekta, która nie zostanie kupiona. Wiedzą o tym dobrze ci, którzy byli na rynku przed marcem 2009” – przypomina Bilello. Wejście S&P500 w rynek niedźwiedzia oznaczało ponad 50-procentową przecenę, a wskaźnik powracał do punktu sprzed niej po ponad 7 latach (po pęknięciu bańki internetowej) lub po ponad 6 latach (po kryzysie finansowym 2008 roku).

bessy

Zobacz także: Berkshire Hathaway jest tanie, mimo że wycena urosła w tym roku o 18%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost