W co i jak inwestował Warren Buffett i Charles Munger w pierwszej połowie 2021
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 sie 2021, 12:57

W co i jak inwestował Warren Buffett i Charles Munger w pierwszej połowie 2021 - podsumowanie wyników Berkshire Hathaway

Warren Buffett ostatnio nie jest zachwycony akcjami z wyjątkiem własnej spółki Berkshire Hathaway co prawdopodobnie potwierdzi poniedziałkowy raport kwartalny. Spółka wyroczni z Omaha niedawno opublikowała raport 10-Q za drugi kwartał z którego wynika, że firma sprzedała nieco ponad 1 mld USD akcji w tym okresie.

Natomiast partner biznesowy, znany jako prawa ręka Buffeta, wiceprezes Berkshire Hathaway, Charles Thomas Munger (97 lat) zarobił na akcjach 132 mln USD w ciągu dziewięciu miesięcy. Inwestycje Mungera wzrosły ponad czterokrotnie osiągając 350 mln USD zysku na papierze. Charles, początkiem tego roku, kupił udziały w Alibabie.

Zobacz także: Hiroto Kiritani to japoński Warren Buffett. Jeździ rowerem i żyje z giftów dla akcjonariuszy

Buffett skupia się na skupie akcji Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway ma ponad 300 mld USD udziałów w akcjach i stan na 30 czerwca wykazuje niewielką aktywność inwestycyjną w drugim kwartale. Analiza raportu 10-Q za drugi kwartał, wskazuje, że w ostatnim kwartale zaszły tylko niewielkie zmiany w największych pakietach jak Apple (AAPL), Bank of America (BAC), American Express (AXP), i Coca – Cola (KO). Zdecydowanie największa pozycja w portfelu to Apple, gdzie Berkshire posiada 907 mln akcji wartych obecnie 134 mld USD.

„W sumie sprzedaż akcji przekroczyła zakupy akcji o 13,6 miliarda dolarów od początku 2020 roku. Wnioskuję, że Buffettowi i jego załodze nie udaje się znaleźć dużej liczby ciekawych spółek”, komentuje Jim Shanahan, analityk Edward Jones.

Buffett skupia się na skupie własnych akcji: spółka odkupiła już akcje o wartości 12,6 mld USD w pierwszej połowie 2020 roku i 18 mld USD w drugiej połowie 2020 roku.

Akcje Berkshire Hathaway A

Berkshire-Hathaway-A

Akcje Berkshire Hathaway B

Berkshire-Hathaway-B

Zobacz także: Dlaczego warto mieć akcje Berkshire Hathaway w portfelu – tłumaczy Guy Spier

W pierwszym kwartale 2020 roku, ciekawszym zakupem Berkshire za 1 mld USD były akcje firmy Aon. To dostawca usług brokerskich w zakresie ubezpieczeń.

Akcje AON

AON-akcje

Berkshire sprzedał nieco ponad połowę swoich udziałów w spółce Chevron (CVX), kończąc kwartał z 23,6 mln akcji, wartych obecnie około 2,4 mld USD, oraz zmniejszył udział w spółce Merck (MRK) o 37% do 17,9 mln akcji, wartych obecnie około 1,4 mld USD.

Akcje Chevron

Chevron

Akcje Merck

MERCK-akcje

Sprzedaż Chevronu i Mercka zaskoczyła niektórych obserwatorów Berkshire, ponieważ firma zgromadziła te udziały pod koniec 2020 roku, a Buffett wykorzystał poufne zgłoszenie regulacyjne, aby ukryć swoją akumulację akcji Chevronu. 

Niektórzy inwestorzy zastanawiali się, dlaczego Buffett zredukował udziały w Chevronie i Merck tak szybko po ich zakupie. W końcu ulubionym okresem posiadania akcji przez Buffetta jest „na zawsze".

Największy zakup akcji Buffetta w 2020 roku to Verizon Communications (VZ). W dniu 31 marca Berkshire posiadał 158,8 mln akcji spółki telekomunikacyjnej, a obecnie jego udziały są warte około 8,8 mld USD, przy cenie akcji wynoszącej około 55,50 USD. To jest poniżej kosztu Berkshire, który wynosił 59 dolarów za akcję.

Akcje Verizon Communications

Verizon-Communications

Berkshire zakończył sprzedaż prawie całego pakietu 345 mln akcji Wells Fargo (WFC) w pierwszym kwartale - jedną z kilku nietrafionych transakcji sprzedaży akcji finansowych przez Buffetta w zeszłym roku.

Akcje Wells Fargo

Wells-Fargo

Zobacz także: 5 rad, które Warren Buffett zawarł w swoim liście do inwestorów

Natomiast partner biznesowy, znany jako prawa ręka Buffeta, wiceprezes Berkshire Hathaway, Charles Thomas Munger (97 lat) zarobił na akcjach 132 mln USD w ciągu dziewięciu miesięcy. Inwestycje Mungera wzrosły ponad czterokrotnie osiągając 350 mln USD zysku na papierze. Charles, początkiem tego roku, kupił udziały w Alibabie.

Daily Journal, Charliego Mungera zyskał 132 mln USD na akcjach w ciągu dziewięciu miesięcy

Daily Journal, wydawca gazet i dostawca oprogramowania prawnego, ogłosił w tym tygodniu wyniki finansowe za trzeci kwartał. Portfel akcji spółki ma 80 milionów USD kosztów, wzrosła wartość o 60% do 350 milionów USD w ciągu dziewięciu miesięcy do 30 czerwca. Niezrealizowane zyski firmy wzrosły prawie dwukrotnie do 270 milionów USD, zwiększając wycenę rynkową.

Ostatnim ruchem inwestycyjnym inwestora to kupno akcji Alibaby o wartości 40 mln USD w pierwszym kwartale tego roku, który notuje straty w wyniku zaostrzenia regulacji chińskiego rządu.

Akcje Alibaby

Alibaba

Znaczne zyski Daily Journal były wynikiem wzrostu wartości czterech innych pozycji - Bank of America, Wells Fargo, US Bancorp i Posco - w miarę jak rosły akcje banków i południowokoreańskiego producenta stali.

Wydawca podkreśla, że nie jest mniejszą wersją Berkshire Hathaway i ma ambicję na pozycję dużej firmy rynku technologicznego.
Przychody Daily Journal wzrosły o 5% rok do roku do około 14 milionów USD w zeszłym kwartale. Sprzedaż reklam wzrosła o 69% do 2,2 mln USD, ponieważ sądy nakazały firmom publikowanie informacji prawnych o ich nazwach handlowych. Jednak opłaty konsultingowe spadły o jedną trzecią do 2,1 mln USD.

Akcje Daily Journal

Daily-Journal

Zobacz także: Czego nie dowiesz się od swojego doradcy finansowego? Brudna prawda o świecie finansów - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost