Fundusz inwestycyjny wykorzystał dobre wyniki CD Projekt i obstawił, że akcje producenta gier będą spadać
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
01 gru 2023, 10:58

Fundusz inwestycyjny wykorzystał dobre wyniki CD Projekt, aby obstawić spadek akcji producenta gier

W rejestrze krótkiej sprzedaży pojawił się trzeci fundusz grający na spadek cen walorów polskiego studia.

Pod koniec listopada amerykański fundusz hedgingowy Point72 Asset Management, L.P. zajął krótką pozycję na niemal 0,8 proc. akcji studia. Wykorzystał do tego najprawdopodobniej publikację dobrych wyników finansowych, kiedy notowania otworzyły się na dużym plusie po to, aby zakończyć sesję na minusie. 

Zobacz także: 9 premier gier, spółek z GPW i NewConnect, które mogą pozytywnie zaskoczyć akcjonariuszy i inwestorów w 2024

Następny fundusz liczy, że akcje CD PROJEKT będą spadać

Przed publikacją rezultatów za III kw. producenta gier, w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF widniały dwa fundusze grające na spadki notowań CD Projektu: Marshall Wace LLP oraz AQR Capital Management. Wartość netto krótkich pozycji opiewa na odpowiednio 0,91 proc. oraz 0,5 proc. walorów. W tym tygodniu dołączył do nich wspomniany Point72 Asset Management, L.P., zajmując pozycję na 0,76 proc.

Przypomnijmy, że w rejestrze KNF ujawniane są pozycje o wielkości co najmniej 0,5 proc. Data obliczenia pozycji to 29 listopada, a dzień wcześniej CD PROJEKT opublikował raport dotyczący wyników za trzeci kwartał. W tym roku notowania twórcy gier spadły o 17,5 proc., natomiast od publikacji wyników osunęły się o 2,6 proc.
 

Lista krótkich pozycji

CD PROJEKT krótkie pozycje

Źródło: KNF

Zobacz także: Niemal połowa zespołu CD PROJEKT pracuje już nad czwartą częścią Wiedźmina

Rezultaty powyżej oczekiwań

CD Projekt w III kw. osiągnął 442,7 mln zł przychodów, o 80 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk brutto również poszybował w górę o 80 proc. do niespełna 300 mln zł. EBITDA wzrosła o 90,4 proc. do 283,4 mln zł, a zysk netto - o ponad 105 proc. do 202,9 mln zł. Znacznym wsparciem wyników okazała się dobra sprzedaż dodatku do gry „Cyberpunk 2077” o tytule „Phantom Liberty”.

„Znacznym wsparciem rezultatów studia była dobra sprzedaż dodatku „Phantom Liberty”. Na podstawie wcześniej ogłoszonej danych, tegoroczna prognoza zakładała 4,5 mln sprzedanych kopii. Teraz przewiduję, że będzie to bardziej 5,1 mln egzemplarzy. Co więcej, wskaźnik attachment ratio (liczba osób posiadających podstawową grę, które zdecydowały się kupić dodatek – red.) z wyłączeniem konsol starszej generacji, jest na wysokim poziomie 20 proc. – blisko dobrze ocenianych dodatków do Wiedźmina 3” komentował wyniki kilka dni temu dla „Strefy Inwestorów” Kacper Koproń, analityk Trigon DM.
 

CDR krótka pozycja

Zobacz także: Wyniki CD Projekt przebijają oczekiwania analityków. Sprzedaż Phantom Liberty przekroczyła 4,3 mln kopii

Intensywne prace nad nową grą

Ostatni kwartał dla największego studia w Polsce zapowiada się udanie. 5 grudnia na rynku pojawić ma się edycja ultimate „Cyberpunka”, która zawierać będzie podstawową wersję gry, dodatek „Phantom Liberty” oraz zawartość, o której CD Projekt jeszcze nie chce się wypowiadać. Tego samego dnia pojawić ma się także aktualizacja 2.1, wprowadzająca nowe elementy rozgrywki.

Choć studio nadal dopieszcza swoją najnowszą produkcję, to równocześnie myśli o przyszłości. Aktualnie niespełna połowa deweloperów pracować ma nad kolejną produkcją osadzoną w świecie Wiedźmina.

„Uważam, że spółka będzie trzymała się założeń z programu motywacyjnego, który zakłada wypracowanie 2 mld zł zysku netto do 2026 r. Oznaczałoby to, że 2024 r. powinien być spokojny, jeśli chodzi o ogłaszane nowości na temat nowego projektu z serii Wiedźmina, a pierwsze działania marketingowe przed premierą w 2026 r. mogą zacząć się w 2025 r. Oczywiście trzeba jednak brać pod uwagę, że może dojść do pewnych przesunięć jak np. w przypadku „Cyberpunka” podsumował analityk Trigon DM.
 

Podział pracy wśród deweloperów CD Projektu

CDR podział pracy

Źródło: Spółka

Zobacz także: CD Projekt ogłosił datę premiery „Cyberpunka 2077” ultimate edition. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.