Dywidendy 2024 - Banki wypłacą naprawdę wysokie zyski inwestorom
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 lut 2024, 06:30

W 2024 roku banki wypłacą rekordowe dywidendy. 7 banków z naprawdę wysokimi dywidendami

Rok 2024 zapowiada się wyjątkowo pod względem propozycji wypłat dywidend. Zarządy największych banków, korzystając z bardzo dobrych wyników finansowych, zapowiedziały wypłatę wyjątkowo wysokich dywidend z zysku netto osiągniętego w roku 2023.

Co więcej, inwestorzy mogą spodziewać się dodatku do dywidend w postaci wypłat zatrzymanych zysków z poprzednich lat, co daje sektorowi bankowemu pozycję lidera dywidendowego na rok 2024. A to nie koniec zapowiedzi dywidend od banków.

W tym roku już 4 banki zapowiedziały wypłatę dywidendy, a to jeszcze nie jest koniec, gdyż czekamy na ogłoszenie propozycji podziału zysku od kolejnych instytucji finansowych. Spośród nich, co najmniej 2 banki planują dodatkowo podzielić się z akcjonariuszami zyskami zatrzymanymi z poprzednich lat, co można zinterpretować jako wypłatę zaległej dywidendy. Co więcej, stopy dywidend potencjalnych wypłat są znaczące i przekraczają często 8% a nawet 10%, co stawia sektor bankowy na czele rynku pod względem atrakcyjności dywidendowej w 2024 r.

Zobacz także: Szef resortu finansów chciałby aby banki płaciły wyższą dywidendę

7 banków z możliwą wypłatą dywidendy w 2024 r.

W 2024 roku, Bank Pekao #PEO ma zamiar wypłacić rekordową dywidendę, która ma stanowić 50% zysku netto uzyskanego w 2023 roku. Dodatkowo, według rekomendacji zarządu, dywidenda zostanie powiększona o kapitał zapasowy z niewypłaconego zysku za 2019 rok. Taka zapowiedź oznacza najwyższą w historii dywidendę dla akcjonariuszy.

Również wyjątkowo wysoka jest stopa dywidendy, przy aktualnym kursie akcji, wynosząca ok. 9%. Łączna kwota dywidendy ma wynieść 5,04 mld zł, co przekłada się na 19,20 zł na akcję. Jednak warto zauważyć że tak wysoka wypłata może szybko się nie powtórzyć. Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) nie wyraziła zastrzeżeń do planów dywidendowych banku, a także do planów wypłaty dodatkowo kapitału zapasowego.

Zobacz także: Dywidenda z Pekao w 2024 roku będzie rekordowa. Bank zapowiedział ile zysku chce przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy

Także zarząd ING Bank Śląski #ING zapowiada rekordową wypłatę dywidendy, planując przekazać akcjonariuszom 75% swojego zysku netto za rok 2023. Opierając się na szacunkowych danych finansowych, które wskazują na 159% wzrost zysku, oznaczać to może wypłatę około 3,33 mld zł. Ponadto, bank zamierza dodać jeszcze 1 mld zł z kapitału rezerwowego, co można potraktować jako spóźnioną, niewypłaconą do tej pory dywidendę za rok 2022. Ta decyzja została wsparta oficjalną zgodą od KNF.

Z zapowiedzi zarządu wynika więc, że suma wypłaty osiągnie około 33,28 zł na akcję, co przy obecnym kursie akcji oznacza stopę dywidendy na poziomie aż 11%. Będzie to najwyższa dywidenda w 30 letniej historii wypłat zysków od ING.

Zobacz także: Dywidenda z ING Bank Śląski w 2024 roku będzie rekordowa. Akcje spółki mocno w górę, po lepszych od oczekiwań wynikach

Santander Bank Polska #SPL, w ramach swojej strategii na lata 2024-2026, planuje wypłatę dywidendy w wysokości do 75% zysku netto wypracowanego w roku 2023. Decyzja ta jest zgodna z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która po analizie jakości portfela kredytowego banku pozwoliła na wypłatę podnosząc możliwą stopę wypłaty dywidendy z początkowych 50% do 75%. Zaproponowana dywidenda, może więc sięgnąć około 35,46 zł na akcję. Mimo dużego wzrostu kursu akcji w ostatnim czasie, stopa dywidendy wciąż osiąga wysoki poziom około 6,5%. Jednak, należy zauważyć, że bank wypłacił już w formie zaliczki 23,25 zł na akcję. Pozostaje więc do wypłaty ok. 12,21 zł na akcję, co daje stopę dywidendy w wysokości 2%

Także Banco Santander #SAN ogłosił znaczące zwiększenie swojej dywidendy gotówkowej na akcję o 50% za rok 2023 oraz uruchomienie nowego programu odkupu akcji własnych o wartości 1,5 miliarda euro. Dywidenda gotówkowa za rok 2023 wyniesie 9,50 eurocenta na akcję, co po uwzględnieniu już wypłaconej zaliczki da łączną dywidendę gotówkową na akcję 17,60 eurocentów.

Oprócz zwiększenia dywidendy, Banco Santander uzyskał zgodę regulatora na realizację programu skupu akcji własnych o wartości około 1,5 miliarda euro, który rozpoczął się 20 lutego 2024 roku. Sama wypłata drugiej części dywidendy, czyli 0,095 EUR na akcję przełoży się na stopę dywidendy w wysokości ok. 2%. Jednak łączna wypłata w obu formach dla akcjonariuszy z tytułu wyników za rok 2023 przekroczy 5,5 miliarda euro, co stanowi około 50% wypracowanego zysku i przekłada się na stopę zwrotu na poziomie około 10%.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła też zgodę na wypłatę do 75% zysku za 2023 r. dla PKO Bank Polski #PKO. Zarząd banku jeszcze nie podał swojej rekomendacji dywidendy, a także nie są znane wstępne wyniki finansowe. Jednak patrząc na wyniki zaraportowane za poprzednie kwartały możemy oszacować wysokość dywidendy na około 3,94 zł za akcję, co daje stopę dywidendy na poziomie ok. 7%.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podjęła podobną decyzję w odniesieniu do BNP Paribas Bank Polska #BNP, zezwalając na przeznaczenie do 75% zysku za rok 2023 na dywidendę. Jest to istotne, gdyż byłaby to pierwsza dywidenda od tego banku w historii. Jeśli zarząd banku zdecydowałby się faktycznie zarekomendować wypłatę dywidendy to opierając się na ostrożnych szacunkach, wykorzystując dane z raportowanych kwartałów, możemy oszacować potencjalną wysokość dywidendy. Mogłaby ona wynieść około 8,35 zł na akcję, co przekładałoby się na stopę dywidendy na poziomie około 8%.

Dywidendę może prawdopodobnie wypłacić też Bank Handlowy #BHW. Bank bowiem dzieli się zyskiem z inwestorami regularnie od wielu lat. Niestety nie mamy jeszcze rekomendacji zarządu w tym temacie, ani też stanowiska KNF. Jednak, robiąc duże założenie że zostanie wypłacona dywidenda na podobnie wysokim poziomie co w zeszłym roku, i biorąc pod uwagę opublikowany szacunek wzrostu zysku o 46%, to dywidenda powinna wynieść około 13,14 zł na akcję. Stopa dywidendy w tym przypadku wyniosłaby ok. 12%.

Wielką niewiadomą jest dywidenda od Alior Banku. Bowiem w 2023 r. także ten bank osiągną znaczące zyski, ale nigdy wcześniej dywidendy nie wypłacał. To może się zmienić w tym roku i inwestorzy, po 12 latach czekania mogą zobaczyć w końcu dywidendę.
 

SpółkaDywidenda na akcjęAktualna stopa dywidendyUwagi
Bank Pekao #PEO19,20 złok. 9%zapowiedziana
ING Bank Śląski #INGok. 33,28 złok. 11%zapowiedziana
Santander Bank Polska #SPLok. 35,46 złok. 6,5% (ale bez zaliczki 2%)była zaliczka
Banco Santander #SAN0,1760 EURok. 10% (ale bez zaliczki i skupu ok. 2%)była zaliczka
PKO Bank Polski #PKOszacunkowo 3,94 złok. 7%KNF zezwolił, bank nie podał rekomendacji
BNP Paribas Bank Polska #BNPszacunkowo 8,35 złok. 8%KNF zezwolił, bank nie podał rekomendacji
Bank Handlowy #BHWszacunkowo 13,14 złok. 12%bank nie podał rekomendacji

Zobacz także: Dywidendy w 2024. Pierwsze spółki z GPW zapowiadają ile chcą wypłacić zysku inwestorom

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost