,,Otoczenie i rynek są generalnie wciąż wymagające, choć może popyt na surfaktanty będzie miał szansę nieco poprawić się w najbliższym czasie" - relacja z czatu inwestorskiego z wiceprezesem zarządu PCC EXOL | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
04 kwi 2024, 15:50

,,Otoczenie i rynek są generalnie wciąż wymagające, choć może popyt na surfaktanty będzie miał szansę nieco poprawić się w najbliższym czasie" - relacja z czatu inwestorskiego z wiceprezesem zarządu PCC EXOL

W czwartek, 4 kwietnia 2024 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC EXOL. Tematem przewodnim spotkania były wyniki finansowe spółki za 2023 rok.

W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób, a przedstawiciel spółki odpowiedział na 12 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol, na którym rozmawiać będziemy o wynikach spółki za 2023 rok.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 4 kwietnia 2024 r. o godz. 13:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry, witam Państwa serdecznie. Zapraszam do zadawania pytań i śledzenia dyskusji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dzień dobry. Jak kształtowały się wyniki Grupy za 2023 r.?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry. Patrząc na samą sprzedaż, ubiegły rok Grupa PCC EXOL zakończyła najwyższym wolumenem w swojej historii. Jest to duży sukces biorąc pod uwagę trudny dla branży chemicznej czas.

 

Natomiast obniżenie przychodu, zysków i marży to skutek niższych cen rynkowych surfaktantów. Wypracowane wyniki mogą być jednak i tak uznane za satysfakcjonujące przy tak trudnej sytuacji makroekonomicznej.

 

Warto także podkreślić, że rok 2022 był zdecydowanie najlepszym okresem w naszej historii. Z nim porównuje się wyniki za 2023, stąd wypadają słabiej na tle rekordów z 2022. Jednocześnie wyniki za 2023 rok pomimo spadków w ujęciu r/r, są porównywalne do wyników z lat ubiegłych, tj. sprzed 2022 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wyglądało zapotrzebowanie klientów na produkty spółki?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zapotrzebowanie na surfaktanty było dość zróżnicowane. Niższe w pierwszej połowie roku i rosnące w drugiej części roku, a dokładnie w trzecim kwartale. Spółka dbała o dotychczasowych klientów, ale też cały czas poszukiwała nowych. Efekty były pozytywne. Wolumen sprzedaży wzrósł do historycznie najwyższego poziomu, mimo panującego generalnie niższego popytu rynkowego.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Co wpłynęło na spadek zysku netto i EBITDA?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim spadały ceny sprzedaży surfaktantów a dodatkowo na rynku miała miejsce nadpodaż. Taka sytuacja wpłynęła na niższy zysk netto jak i niższy zysk EBITDA Grupy w porównaniu do roku 2022.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na jakim etapie jest inwestycja w Płocku?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Spółka finalizuje tę inwestycję. Obecnie przeprowadzane są rozruchy instalacji, po których będzie ona pracowała już w standardowym trybie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie działania sprzedażowe podejmuje Spółka obecnie?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Stawiamy na zwiększanie konkurencyjności Grupy.

 

Szczególną uwagę kierujemy przede wszystkim na 3 obszary: wzmocnienie obecności na rynkach zagranicznych, rozwój nowych aplikacji oraz rozwój istniejących aplikacji.

 

Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, to osobowo wzmacniamy spółkę handlową w Turcji, rozwijamy zespół sprzedażowy we Włoszech i w Niemczech.

 

W ramach rozwoju nowych aplikacji wydzieliliśmy zespoły handlowe dedykowane nowo rozwijanym branżom: ceramicznej i dodatkom do cementu. Widzimy duży potencjał w tych kierunkach. Jednocześnie rozwijamy dotychczasowe aplikacje między innymi poprzez poszerzanie zespołu menadżerów wsparcia technicznego dla klientów. Ponadto wydzieliliśmy również nowe zespoły, które będą skoncentrowane na rynku farmaceutyków oraz lubrykantów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wyglądał sam czwarty kwartał?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Pomimo odnotowanego rosnącego popytu na surfaktanty w trzecim kwartale ubiegłego roku, sam czwarty kwartał generalnie był bardziej wymagający. W porównaniu do trzeciego kwartału w grupie do zastosowań przemysłowych ilość i wartość sprzedaży była niższa. W grupie produktów do zastosowań kosmetyczno-detergencyjnych wolumen sprzedaży utrzymywał się na bardzo zbliżonym poziomie do odnotowanego kwartał wcześniej.

 

Ogólnie ujmując, spadły ceny sprzedaży, przychody, była niższa rentowność. Dodatkowo nie pomogła nam również sytuacja na rynku walutowym, umacniała się złotówka względem euro i dolara. To przełożyło się na ujemne różnice kursowe i również wpłynęło negatywnie na wynik Grupy.

 

Finalnie skonsolidowany wynik netto w ostatnim kwartale 2023 roku też ukształtował się na niższym poziomie w stosunku do wyniku za trzeci kwartał.

Obrazek użytkownika Anonim
AP

Co się dzieje w poszczególnych grupach produktowych?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W zakresie rozwoju naszych produktów tradycyjnie dzieje się u nas sporo. Zatem wymienię tylko kilka przykładów. Zacznę może od produktów do zastosowań przemysłowych, tu będziemy kontynuować zaangażowanie w branżę ceramiczną. Jest to dla nas nowy obszar. Tę branżę rozpoczęliśmy zaopatrywać w zeszłym roku.

 

Z kolei w grupie produktów do zastosowań detergencyjno-kosmetycznych modyfikujemy dotychczasowe produkty. Celem jest oferowanie produktów coraz lepiej odpowiadających potrzebom klientów.

 

Ponadto spotykamy się z coraz większymi ograniczeniami dotyczącymi surowców stosowanych do produkcji kosmetyków. Stąd też musimy dostosowywać nasze produkty do nowych wymogów. Ta branża staje się coraz bardziej wyrafinowana i wymagająca. Jednocześnie ma duży potencjał przy obecnych trendach.

 

W branży farmaceutycznej poszerzamy portfolio o produkty spełniające restrykcyjne wymagania jakościowe. Tu zwiększamy też wolumen sprzedaży. Wiążemy z tą branżą duże nadzieje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak duży potencjał wolumenowy ma nowa linia w Płocku?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Drugi ciąg w Płocku ma podwoić dotychczasową zdolność produkcyjną tamtej lokalizacji. Natomiast pamiętajmy, że osiągana produkcja zależy od faktycznego asortymentu i obłożenia produkcji. Im bardziej skomplikowany asortyment, tym te zdolności są mniejsze. Z kolei w przypadku produktów masowych rosną.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

W jakich kierunkach rozwijana jest oferta produktowa?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Trochę już powiedziałem wcześniej na ten temat. Oferta produktowa poszerzana jest dla różnych branż przemysłowych, choćby takich jak przemysł budowlany, farb i lakierów, tekstylny, agro oraz wydobywczy. Zaczęliśmy też zaopatrywać przemysł ceramiczny. Rozwijamy produkty do branży farmaceutycznej. Tu musimy pamiętać, że są one obwarowane dodatkowymi restrykcjami jakościowymi. Po ich spełnieniu marże są jednak odpowiednio wyższe.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Konkurencja nie śpi. Kolejne nowe moce produkcyjne zostały uruchomione lub czekają na uruchomienie w Europie. Co robicie aby zadbać o swoją pozycję?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Tak, faktycznie. Konkurencja uruchomiła nowe zdolności produkcyjne w Belgii.

 

Ale my też nie próżnujemy. Kończymy inwestycję w Płocku. Podejmowane są też działania handlowe, które mają poprawić naszą konkurencyjność na rynku. Wzmacniamy swoją obecność zarówno od strony geograficznej, np. Włochy, jak i generalnie wzmacniamy nasz pion handlowy, np. farmację.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dawno nie było emisji obligacji spółki. Czy coś planujecie??

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Otwarty prospekt co prawda stwarza potencjał dla emisji, jednak o niczym nie przesądza. Natomiast czy, kiedy i na jakich warunkach emitować, to już wypadkowa kilku czynników takich jak w szczególności zapotrzebowanie na kapitał, oferta ze strony instytucji finansowych oraz warunki panujące na rynku papierów dłużnych. Obecnie nie została podjęta żadna decyzja w kwestii emisji obligacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak obecnie ma się Wasz biznes?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Finalizujemy rozbudowę wytwórni w Płocku. Dzięki tej inwestycji zdolności produkcyjne wzrosną. W związku z tym prowadzimy liczne projekty we współpracy z klientami w zakresie portfolio produktowego, aby w przyszłości móc wykorzystywać nowy potencjał.

 

Ciągle rozbudowywane są też kanały sprzedaży. Celem spółki jest zwiększanie swojej konkurencyjności na rynkach zagranicznych, ale też rozbudowa działu handlowego w ślad za wzrastającym zaangażowaniem w kolejne branże, choćby w farmację.

 

Otoczenie i rynek są generalnie wciąż wymagające, choć może popyt na surfaktanty będzie miał szansę nieco poprawić się w najbliższym czasie. Z drugiej strony rynek surowców może być narażony na dalsze utrudnienia choćby te związane z logistyką i zakłóceniami wynikającymi z sytuacji w rejonie na Kanału Sueskiego.

 

Podsumowując, wszystkimi naszymi działaniami zamierzamy wzmacniać konkurencyjność całej Grupy.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym czacie. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszam do serwisu relacji inwestorskich PCC EXOL (https://www.pccinwestor.pl/pcc-exol/) lub do kontaktu poprzez e-mail na adres ir.exol[at]pcc[dot]eu.

 

Zachęcam również do lektury całego raportu za 2023 rok, który można pobrać spod adresu: https://www.pccinwestor.pl/pcc-exol/raporty/raporty-okresowe/raport-rocz...

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost