„W 2024 roku planujemy zakończyć inwestycję w Płocku. To pozwoli podwoić moce produkcyjne tamtejszej instalacji” – relacja czatu z wiceprezesem PCC EXOL | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
30 lis 2023, 16:21

„W 2024 roku planujemy zakończyć inwestycję w Płocku. To pozwoli podwoić moce produkcyjne tamtejszej instalacji” – relacja czatu z wiceprezesem PCC EXOL

W czwartek, 30 listopada 2023 odbył się czat inwestorski z wiceprezesem PCC EXOL.  Tematem przewodnim spotkania były wyniki grupy za III kwartały 2023 r.

W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób, a wiceprezes odpowiedział na 14 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC EXOL, na którym rozmawiać będziemy o wynikach finansowych grupy za III kwartały 2023 r.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 30 listopada 2023 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry Państwu. Za nami 3 kwartały br. Okres ten charakteryzował się dużą różnorodnością. Co do okoliczności towarzyszących, chętnie wypowiem się odpowiadając na Państwa pytania. Zapraszam!

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Jak podsumowałby Pan trzy kwartały w PCC EXOL?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Minione trzy kwartały były, mówiąc w dużym skrócie, zróżnicowane.

 

Na początku roku popyt na rynku surfaktantów utrzymywał się jeszcze na dobrym poziomie, jednak w drugim kwartale spadł. Jednocześnie rynek był też nasycony produktami.

 

Natomiast w trzecim kwartale sytuacja poprawiła się, wzrosły zamówienia ze strony naszych klientów.
Podsumowując wyniki, zysk EBITDA po trzech kwartałach br. był o połowę niższy od ubiegłorocznych wartości w tym samym okresie. Warto pamiętać, że rok 2022 był dla Grupy rekordowy, nieporównywalny do jakiegokolwiek wcześniejszego okresu.

 

Co dla nas ważne, mimo wielu wyzwań, w minionych trzech kwartałach utrzymaliśmy stabilny wolumen sprzedaży.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy trzeci kwartał czymś się wyróżnił?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Był to już trochę lepszy kwartał, popyt na surfaktanty wzrósł. Zapotrzebowanie ze strony naszych klientów zwiększyło się. Wzrósł wolumen sprzedaży, poprawiły się też wyniki Grupy w porównaniu do drugiego kwartału tego roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie macie zapatrywania na 2024 rok, coś się mocniej rusza/ruszy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Widzimy sygnały, które potencjalnie mogłyby wskazywać na możliwość ustabilizowanego, lekko wzrastającego popytu w Europie.

 

Jednocześnie może występować wysoka podaż, między innymi za sprawą dobrze zintegrowanych surowcowo producentów. Oni na bieżąco elastycznie decydują o produkowanym asortymencie. Przekierowują po prostu posiadane surowce na produkcję surfaktantów, a rezygnują z asortymentu mniej dochodowego.
Jaki będzie efekt tego miksu czynników? Dziś trudno to przewidzieć.

 

Oczywiście staramy się wykorzystać naszą elastyczność i maksymalnie dostosować się do tych zmieniających się uwarunkowań, aby „wycisnąć” jak najwięcej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak przebiega inwestycja w nową linię w Płocku?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Prace nad drugą linią technologiczną w Płocku są mocno zaawansowane. Są to prace budowlane i montażowe. Zakończenie tej inwestycji planujemy na przyszły rok.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy można już mówić o zatrzymaniu spadków sprzedaży?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Faktem jest wzrost zamówień w trzecim kwartale. Byłbym jednak ostrożny w osądzaniu sytuacji w dłuższej perspektywie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co da spółce nowa linia w Płocku?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim podwoi się potencjał produkcyjny Płocka. Przy czym zawsze ten parametr zależy od wytwarzanego asortymentu. Przy produkcji produktów specjalistycznych, wydajność instalacji jest niższa.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na jakim etapie jest obecnie inwestycja w Brzegu Dolnym?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Jeśli pyta Pani/ Pan o największą inwestycję Grupy, to dla przypomnienia dla niektórych z Państwa, chodzi o budowę nowego zakładu produkcji alkoksylatów i innych związków chemicznych w Brzegu Dolnym.

 

Przedsięwzięcie to realizowane jest przez PCC BD, spółkę współkontrolowaną przez PCC EXOL i PCC Rokita. Obecnie trwa projektowanie poszczególnych elementów instalacji. Spółka PCC BD otrzymała pozwolenie na budowę i kontynuowane są pierwsze prace budowlane.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Jaki potencjał widzicie w inwestycjach?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Realizujemy aktualnie ambitny program inwestycyjny. Ma nam pozwolić zwiększyć moce produkcyjne. Jednocześnie ma także umożliwić poszerzenie portfela produktowego. Nowe instalacje pozwolą zaoferować etoksylaty znajdujące zastosowanie w wielu branżach, m.in. w branży środków higieny osobistej, budowlanej czy środków ochrony roślin.

 

Rozwój nowej oferty wymaga od nas prowadzenia już teraz aktywnych prac marketingowych oraz badawczo-rozwojowych. Co za tym idzie, intensyfikacja prac badawczych będzie wymagała zapewnienia odpowiedniej infrastruktury oraz zasobów. Stąd też w przyszłym roku planujemy bardzo istotnie zwiększyć powierzchnię laboratoryjną, celem również wsparcia tych nowych inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

W czym spółka widzi największe szanse na dalszy rozwój?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Nasze oczekiwania co do przyszłości związane są nie tylko ze zwiększaniem potencjału produkcyjnego poprzez inwestycje. Myślę tu nie tylko o wyższych wolumenach produkcji ale też o jej różnorodności.
Domeną PCC EXOL jest m.in. duża elastyczność w reagowaniu na zmiany na rynku. Wiąże się to z uniwersalnością linii produkcyjnych czy też możliwością produkowania niedużych partii. Dzięki doświadczonemu zespołowi badaczy sprawnie dokonujemy też modyfikacji produktów. Celem jest jak najlepsza i szybka reakcja na potrzeby klientów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Macie czynny prospekt emisji obligacji. Nie potrzebujecie kasy na inwestycje?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Rozważamy różne formy finansowania. Emisja obligacji jest jedną z nich. Bierzemy ją pod uwagę.
W lipcu np. zdecydowaliśmy się na kredyt inwestycyjny z CitiBankiem na kwotę 90 mln zł, celem wsparcia inwestycji w Płocku.

 

Z kolei w przypadku inwestycji PCC BD w Brzegu Dolnym rozważamy różne formy finansowania. Zarówno na poziomie samej spółki celowej, jak i na poziomie spółek matek.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy są jakieś już przewidywania wysokości dywidendy za ten rok?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Wiem, że to istotna dla Państwa kwestia. Finalne decyzje co do podziału zysku są jednak podejmowane przez Walne Zgromadzenie Wspólników. Przed tymi decyzjami pojawiają się rekomendacje ze strony pozostałych organów, ale na to mamy jeszcze kilka miesięcy, w tym konieczne jest zamknięcie 2023 roku czyli publikacja raportu rocznego.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co wyróżnia EXOL na rynku?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Naszą przewagą jest obecność produktów PCC EXOL w różnych branżach. Stąd potencjalnie jesteśmy bardziej odporni na cykle koniunkturalne. I tak na przykład dostarczamy z jednej strony do tekstyliów i garbarstwa a z drugiej strony do farmacji czy branży kosmetycznej. Zaopatrujemy czyszczenie przemysłowe i rolnictwo, ale od niedawna przygotowujemy również aplikacje do ceramiki. Obecnie na topie jest choćby branża kosmetyczna a branża dodatków do plastiku i polimerów, która również jest naszym klientem, przeżywa trudne chwile. Przykładem korzyści z dywersyfikacji był czas pandemii. Wtedy cała branża hotelarska była w głębokim kryzysie, ale za to środki higieny cieszyły się wzmożonym zainteresowaniem.

 

Od lat wskazujemy także na elastyczność naszej produkcji. Konstrukcja instalacji spółki pozwala na szybkie przestawianie się z produkcji jednych wyrobów na inne. Dodatkowo, umożliwiają one wytwarzanie niewielkich partii produktów, w tym bardzo specjalistycznych.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Co spółka robi w ramach produktów specjalistycznych?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Produkty specjalistyczne to nasz konik. Ich projektowanie i produkcja na indywidualne zamówienia klientów to nasza mocna strona. Dział R&D potrafi też dokonywać zaawansowanych modyfikacji produktów.

 

Jako przykład takiego specjalistycznego produktu, podam Państwu środek odpowietrzający do domieszek, które upłynniają świeżą masę betonową albo inny środek zwiększający przyleganie asfaltu do kruszywa. To zapobiega późniejszemu wymywaniu materiału z dróg asfaltowych. Jak widzicie Państwo są to produkty o specyficznych, specjalistycznych cechach.

 

Równolegle budujemy ofertę produktów wpisujących się w trend zielonej chemii. Tu proponujemy klientom segment o nazwie PCC GREENLINE. To także w pewnym sensie produkty specjalistyczne.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Jakie widzicie perspektywy dla waszego biznesu w najbliższej przyszłości?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Jak Państwo widzicie, cały czas pracujemy nad zwiększaniem naszego potencjału. Dzieje się tak dzięki inwestycjom w instalacje, rozwojowi mocy produkcyjnych oraz poszerzaniu portfolio produktowego. Tu chciałbym ponownie podkreślić także dużą rolę naszych produktów specjalistycznych w rozwoju spółki. Celem jest również zwiększenie aktywności na rynkach zagranicznych.

 

W 2024 roku planujemy zakończyć inwestycję w Płocku. To pozwoli podwoić moce produkcyjne tamtejszej instalacji. W kolejnych latach mamy zamiar uruchomić instalacje budowane przez PCC BD w Brzegu Dolnym w ramach nowego zakładu produkcji alkoksylatów i innych związków chemicznych.

 

Tymi wszystkimi działaniami zamierzamy wzmacniać stabilność i konkurencyjność całej Grupy. Chcemy wciąż realizować ambitne cele, jednocześnie dostosowując się do zmieniających się warunków rynkowych.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym spotkaniu. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszam do serwisu relacji inwestorskich PCC EXOL (https://www.pccinwestor.pl/pcc-exol/) lub do kontaktu poprzez e-mail na adres ir.exol[at]pcc[dot]eu.

 

Zachęcam również do lektury całego raportu za 3 kwartały 2023, który można pobrać spod adresu: https://www.pccinwestor.pl/pcc-exol/raporty/raporty-okresowe/raport-kwar...

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.