"Rentowność jest naszym priorytetem w kolejnych okresach i jest ona istotniejszym czynnikiem rozwoju organizacji, niż wartość realizacji przychodów"- relacja z czatu z prezesem zarządu LUG, Ryszardem Wtorkowskim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
16 lis 2023, 16:35

"Rentowność jest naszym priorytetem w kolejnych okresach i jest ona istotniejszym czynnikiem rozwoju organizacji, niż wartość realizacji przychodów"- relacja z czatu z prezesem zarządu LUG, Ryszardem Wtorkowskim

W czwartek, 16 listopada 2023 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach spółki za III kwartał oraz realizacji nowej strategii na lata 2023-2026.

W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób, a zarząd odpowiedział na prawie 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu spółki LUG, na którym rozmawiać będziemy o wynikach spółki za III kwartał 2023 roku.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 16 listopada 2023 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dzień dobry,

 

Miło mi, że przyjęli Państwo nasze zaproszenie do udziału w kolejnym czasie poświęcony wynikom finansowym Grupy LUG. Tym razem podsumujemy nie tylko wskaźniki III kw., ale i pierwsze dziewięć miesięcy br. Czekam na Państwa pytania i jak zawsze jestem do Państwa dyspozycji przez najbliższą godzinę.

Obrazek użytkownika Anonim
AK

Jak Pan oceania wyniki pod kątem Waszych ambicji, szczególnie pod kątem poprawy marżowości, rentowności i realizacji strategii?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Jak Państwo widzicie wciąż pracujemy nad poprawą rentowności zgodnie z naszą strategią sformułowaną w poprzednich miesiącach. Nasze wysyłki nie idą na marne, rentowność jest naszym priorytetem w kolejnych okresach i jest ona istotniejszym czynnikiem rozwoju organizacji, niż wartość realizacji przychodów. Chcielibyśmy spełniać oczekiwania inwestorów w zakresie wypłaty dywidendy w kolejnych okresach, ale również środki wypracowane w wyższych wartościach mają mieć znaczący wpływ na rozwój nowych pomysłów stawiających nas w pozycji lidera rynkowego nie tylko w Polsce ale i w Europie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy do końca 2023 roku macie szansę na wygranie jakichś istotnych przetargów lub podpisanie jakichś istotnych umów/zamówień?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Aktualnie pracujemy nad wieloma projektami. Wszystkie są dla nas ważne – te w Polsce, w Europie, a także te na dalekich rynkach zagranicznych. W związku z wysoką jakością naszych rozwiązań oceniamy, że szanse na zdobycie nowych projektów są bardzo duże, ale o wygranych w przetargach będziemy informowali na bieżąco. Na całym świecie spotykamy się z różnymi uwarunkowaniami, musimy elastycznie uwzględniać nasze podejście do nich i uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na finalne decyzje.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy zmiana władzy w Polsce pomoże odblokować LUG tak jak odblokować ma środki z KPO? A tak poważnie, czy to jest coś, co potencjalnie może pozytywnie wpłynąć na fundamenty spółki?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Nie uważam, abyśmy byli w jakikolwiek sposób byli obecnie zablokowani, o czym świadczą nasze wyniki. Każda zmiana władzy powoduje ruch w gospodarce i inwestycjach, więc spodziewamy się analogicznej sytuacji przy okazji obecnej zmiany sił politycznych w państwie.
Uważamy, że środki z KPO, które dzięki nowym siłom politycznym wpłyną do Polski mogą mieć znaczący wpływ na naszą aktywność na rynku polskim i zwiększenie przychodów. Wiele z tych środków zostanie przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne i oświetlenie, a tym samym będę wspierały rozwiązania ekologiczne, na które odpowiedzią są nasze produkty.

Obrazek użytkownika Anonim
hskm

Szanowny Panie prezesie, czy LUG planuje podjąć próbę przejścia na rynek główny GPW w ciągu najbliższych dwóch lat?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Wspomniałem już wcześniej o tym od czego uzależniam decyzje. Rozumiem Państwa ciekawość w tym temacie, jednak czat inwestorski nie jest właściwym medium do składania takich deklaracji. Jeśli podejmiemy decyzję to dowiedzą się Państwo o niej z naszych raportów giełdowych i z komunikacji towarzyszącej.

Obrazek użytkownika Aleksandra Kiwacka
Aleksandra Kiwacka

Jak ocenia Pan III kwartał pod kątem realizacji nowej strategii?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Moja ocena jest pozytywna, na co pozwalają wyniki i systematyczne podnoszenie rentowności, a to kluczowy miernik w ramach przyjętej strategii. Natomiast chciałbym zaznaczyć, że wewnątrz organizacji zachodzi także wiele jakościowych zmian w zakresie procesów wewnętrznych, które realizujemy w ramach naszych strategicznych inicjatyw. Dzięki temu poprawiamy efektywność zarządzania, osiągamy coraz lepsze wyniki negocjacyjne, zawiązujemy trwalsze współprace z naszymi partnerami, a także zmieniamy się wewnętrznie jako pracodawca. Patrzę na to wszystko z satysfakcją i widzę jak dobre efekty te działania przynoszą. Równocześnie mam świadomość, że w pewnych obszarach – jak np. struktura przychodów z rynków zagranicznych, będziemy musieli jeszcze mocniej popracować.

Obrazek użytkownika Anonim
Sławek

Rentowność netto w Q3 wyniosła 2,5%. LUG zakłada w swojej strategii, że do 2026 osiągnie poziom 7% rentowności. Zatem potencjał do wzrostu jest i to całkiem pokaźny. Czy może Pan zdradzić, jak wygląda portfel zamówień na resztę Q4?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Do naszego portfela zamówień na listopad i grudzień br. wciąż napływają nowe projekty. Dzieje się to z pewnym opóźnieniem, wobec tego jak to wyglądało w poprzednich kwartałach. Obserwujemy słabnącą dynamikę nowych projektów w kraju również na kolejne okresy. Liczymy na dalszy pozytywny rozwój losów programu „Rozświetlamy Polskę” w sektorze oświetlenia publicznego. Tym bardziej, że program stawia nie tylko na wymianę opraw, ale również na zakup zintegrowanego systemu oświetlenia. Myślimy, że nowe rozdanie polityczne w kolejnych kwartałach znacząco przyśpieszy realizację kolejnych projektów infrastrukturalnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Sławek

Panie Prezesie gratuluję. Bardzo dobre wyniki III kw. Skąd taka ostrożność w komentarzu Pana Prezesa dotycząca kolejnych miesięcy?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Patrząc na perspektywy rynkowe jestem ostrożny, ale pozostaję optymistą. Sytuacja polityczno-gospodarcza (dwa konflikty zbrojne, stagnacja) jest istotnym czynnikiem ryzyka. Trudno przewidzieć jak będzie zmieniał się rynek w kolejnych miesiącach. Dodatkowo w naszym kraju czekamy na wybór nowego rządu i jego decyzje w zakresie polityki fiskalnej, zamrożenia cen energii czy potencjalnych obciążeń przedsiębiorców. Wciąż mierzymy się z wysokim poziomem inflacji. Przed nami również decyzja UE o uwolnieniu lub dalszym wstrzymywaniu środków unijnych. Obecnie na decyzję rodzimych inwestorów związaną z nowymi realizacjami wpływa funkcjonowanie w warunkach presji płacowych oraz pogarszająca się kondycja sektora budowlanego. Napływ środków unijnych zapewne ożywiłby inwestycje, szczególnie te związane z modernizacją i dostosowaniem do wymogów UE w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Obrazek użytkownika Anonim
hskm

Szanowny panie prezesie, jakie są oczekiwania i projekcie zaangażowania się przez LUG w projekcie Nusantara? Czy LUG planuje ekspansję w krajach azji pd-wschodniej? Na jakim etapie są prace wokół Nusantary?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Jak Państwo wiecie mamy za sobą pozytywne doświadczenie realizacji projekt oświetlenia stolicy Egiptu New Cairo. Stanowił on bazę do poszukiwań podobnych projektów w innych częściach świata.Projekt Nusantara jest projektem w fazie początkowej i trudno wyrokować jak duże będzie nasze zaangażowanie w tej inwestycji. Jest to odległy dla nas rynek i z pewnością będziemy z dużą uwagą szacowali rentowność takich działań biorąc pod uwagę odległość a także potencjalną konkurencję, która będzie występowała na tym rynku. Jednakże to może być znaczący krok w rozwoju naszej organizacji i próba znalezienia się również w innych odległych rynkach na świecie.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Dzień dobry Panie Prezesie,
gratuluję rekordowych wyników! W liście do akcjonariuszy raporcie za Q2 był Pan ostrożnym optymistą - obecnie wskazuje na trudne otoczenie rynkowe - czy LUG pozostaje skuteczny w pozyskiwaniu nowych zamówień? Jak się obecnie prezentuje ich portfel?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Już odpowiedziałem na pytanie dotyczące naszego portfela na kolejne okresy.

Obrazek użytkownika Anonim
prof

Patrząc na marżę netto po 3 kwartale, wydaje się, że osiągnięcie zakładanej rentowności 7% w 2026 jest wyzwaniem. Czy uważa Pan, że jest to osiągalne czy raczej warto bardziej konserwatywnie podchodzić do założeń strategii LUG ?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Jestem zwolennikiem ambitnych celów i ich konsekwentnej realizacji. Tak jak wskazałam w poprzednich odpowiedziach szukamy szans naszego rozwoju w wielu miejscach. Na mapie świata jest dużo wielkich projektów związanych z trendem proekologicznym, w który niewątpliwie wpisujemy się jako organizacja. Wciąż uważam, że osiągnięcie rentowności 7% w 2026 roku jest możliwe do realizacji i intensywnie pracujemy nad tym aby strategię w tym zakresie zrealizować. W naszych codziennych działaniach jest to decyzja pomiędzy dynamiczną ekspansją a skupieniem się na wysoko rentownych projektach.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

W najbliższym czasie nastąpi ogłoszenie wyników do programu Rozświetlamy Polskę. W krótkim czasie pojawi się popyt na ok. 800.000 tysięcy opraw oświetleniowych. W jaki sposób LUG przygotowuje się aby w jak największej ilości sprzedać swoje oprawy (i sterowanie).

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Już od samego początku, w momencie ogłoszenia programu Rozświetlamy Polskę podjęliśmy aktywne działania handlowe w celu zagospodarowania tej przestrzeni rynkowej w jak najefektywniejszy sposób. Być może zaobserwowaliście Państwo nasze działania marketingowe prowadzone już od pierwszych dni tego programu, ale także każdego dnia aktywnie pracujemy nad wieloma projektami, w których mamy szansę dostarczyć nasze produkty. Liczymy mocno na to, że efekty tych działań mogą pojawić się w II kwartale 2024 roku bo taki jest proces realizacji tego rodzaju inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak spółka zapatruję się na dyrektywę CSRD, dotyczącą raportowania ESG? Czy trwają już jakieś przygotowania w tym kierunku?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Chcemy iść zgodnie z trendami rynkowymi również w zakresie dyrektywę CSRD. Mamy już kilkuletnie doświadczenie w raportowaniu ESG a teraz przygotowujemy się do spełnienia i raportowania wg. nowych wymogów. Wymogi te są warunkiem dalszego rozwoju szczególnie na rynkach Europy Zachodniej, na których nasi partnerzy są już bardzo świadomi i oczekują informacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Również wewnętrznie czujemy potrzebę rozwijania się w zgodzie z tym trendem, co jest elementem nowej strategii Grupy LUG.

Obrazek użytkownika Anonim
KK

Jaki wpływ na wyniki spółki może mieć istotne umocnienie PLN? Czy przychody z rynków zagranicznych są jakoś zabezpieczone?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Na codzień realizujemy politykę zabezpieczania kursów walutowych związaną z realizacją sprzedaży. Aktualne umocnienie się złotówki pozostaje w zakresie naszego regularnego horyzontu prognozowania natomiast kluczowe będzie zachowanie kursu złotego względem głównych par walutowych w długim horyzoncie, ponieważ każde zabezpieczenie ma swój tenor. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że z uwagi na duży eksport mamy naturalny hedging, który pozwala nam łatwiej gospodarować różnicami w zakresie wszystkich walut na których pracujemy.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Jaki jest poziom rozwoju oprogramowania przygotowywanego BIOT? Czego jeszcze brakuje by system był sprzedawany i stanowił źródło przychodów i zysków?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Software BIOT, na którym pracujemy od kilku lat osiągnął już pełną dojrzałość w zakresie wymaganych rynkowych funkcjonalności i staje się elementem naszej rynkowej przewagi. Wciąż zwiększamy przychody osiągane z tytułu realizacji projektów z wykorzystaniem naszego software i wciąż widzimy olbrzymi potencjał dla niego w kolejnych dużych projektach rynkowych. Aktualnie dużo uwagi przykładamy do wykorzystania tego narzędzia w kolejnych realizacjach , które staje się powoli niezbędnym elementem w podejściu do zarządzania infrastrukturą w kontekście Smart City.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jaki wpływ na sytuację finansową spółki może mieć podwyższony (podobny jak obecnie) poziom stóp procentowych na dłużej, np. 1-2 lata?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Jak już wspominałem podczas poprzednich czatów nasze uzależnienie od WIBORu z czasem coraz bardziej maleje i aktualnie stanowi niewielki procent w strukturze finansowania całej Grupy. To, co aktualnie śledzimy i czym zarządzamy to polityka zabezpieczeń względem stopy EURIBOR.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Dzień dobry Panie Prezesie, ciekawi mnie działalność spółki w obszarze work-life balance. Czy spółka podejmuje jakieś konkretne inicjatywy w tym zakresie? Czy jest to z Pana punktu widzenia istotny aspekt działalności?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Work-life balance jest istotnym elementem funkcjonowania naszej organizacji. Czas pandemii koronowirusa dobitnie pokazał nam, iż jest to ważny element efektywnej pracy wszystkich osób. Dlatego publikujemy informacje również, w tym zakresie na naszych mediach społecznościowych. Stworzyliśmy w budynkach firmy LUG przestrzenie sprzyjające ergonomii pracy oraz poprawie funkcjonowania w czasach przeładowania informacyjnego, kiedy każdy z nas potrzebuje chwili oddechu. Uczyniliśmy ten obszar elementem naszej strategii i ciągle staramy się w niego inwestować, pamiętając o tym, jak ważny jest dla nas sprawdzony i zmotywowany zespół.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziękuję Państwu za udział w naszym czacie i liczne pytania. Na kolejną rozmowę zapraszam już w nowym roku, podsumujemy wówczas wyniki IV kwartału i całego 2023 roku.
Życzę Państwu udanego dnia.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.