Nadchodzi czas spółek value, wycena fundamentalna wróci do łask – przekonują eksperci firmy Amundi
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 kwi 2021, 06:30

Nadchodzi czas spółek value, wycena fundamentalna wróci do łask – przekonują eksperci firmy Amundi

Inwestowanie w wartość przeżywa kryzys, ale jest już blisko wyjścia z niego – uważają eksperci firmy inwestycyjnej Amundi. Stanie się to dzięki wysokiej inflacji.

„Rynkiem rządzą dziś emocje, panoszy się irracjonalność, ale już niedługo nastąpi triumfalny powrót racjonalności i inwestowania w wartość” – przekonuje Pascal Blanque, główny oficer inwestycyjny Amundi, w raporcie „Do not give up on fundamental valuations”.

Inflacja zmienia narrację na rynkach

Pascal Blanque uważa, że mimo panującej od dekady mody na spółki wzrostowe w kontekście budowy długoterminowego portfela nic się nie zmienia: trzeba stawiać na analizę fundamentalną. „Co więcej, według nas za chwilę dojdzie do zmiany reżimu. Inwestowanie w wartość znów powróci do łask, a inwestowanie we wzrost straci na atrakcyjności. Dlatego już dziś inwestorzy muszą położyć duży nacisk na analizę fundamentalną przedsiębiorstw, na powrót do obserwowania wyników finansowych oraz wskaźników, biorąc poprawkę na inflację i oczekiwania inflacyjne” – przekonuje główny oficer inwestycyjny Amundi.

Według niego, kluczem do pojawiania się mody inwestycyjnej i trendów na rynku akcji są panujące narracje, wsparte polityką pieniężną oraz wydarzeniami w realnej gospodarce. „W ciągu poprzedniej dekady mieliśmy narrację, która mówiła o środowisku niskiego wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji. To oczywiście wywoływało popyt na spółki technologiczne, mimo że wiele z nich nie zarabiało pieniędzy. Obecnie pojawia się narracja o powrocie do lat 70-tych XX wieku, co oznacza okres relatywnie wysokiego tempa rozwoju gospodarczego, ale też wysokiej inflacji” – uważa Blanque.

Według eksperta Amundi, do zmiany na rynku akcji dojdzie w II połowie tego roku. „Zbliżamy się do punktu zmiany equilibrium, zmiany obowiązującej narracji. Wraz z przyspieszeniem szczepień, otwieraniem gospodarek i boomem gospodarczym pojawi się wysoka inflacja, a to wszystko razem wywoła wędrówkę kapitału na dużą skalę od spółek growth do value” – przewiduje Blanque.

Zobacz także: W końcu nadchodzi dobry moment na inwestowanie w wartość – przekonuje Rich Pzena

Spółki growth stracą na atrakcyjności na rzecz spółek value

Pascal Blanque podkreśla, że wejście w nowy reżim narracyjny oraz w nową rzeczywistość gospodarczą będzie oznaczać największą zmianę dla inwestorów od trzech dekad. Ta zmiana przyniesie ze sobą konieczność przemodelowania portfeli, oraz – oczywiście – nowe okazje inwestycyjne. Już teraz inwestorzy powinni wychodzić ze spółek wzrostowych i gromadzić gotówkę, oraz poszukiwać silnych spółek value z tradycyjnych sektorów gospodarki.

Jego zdaniem, od początku 2022 roku pojawią się nowe, ważne implikacje dla inwestorów:

  1. Obligacje w środowisku wysokiej inflacji popadną w niełaskę. Obligacje w nowym reżimie powinny być niedoważone w portfelach.
  2. Akcje są już drogie, ale wciąż będą kluczowe dla portfeli inwestycyjnych. Część akcyjna portfela będzie musiała zostać przebudowana, w kierunku spółek value. Portfele w nowym reżimie powinny być przeważone w akcjach spółek value.

Wskaźnik cena do sprzedaży dla S&P500

wskaznik c p dla spx

Źródło: Amundi

Wskaźnik Shiller CAPE na tle długoterminowych stóp proc.

shiller rates

Źródło: Amundi

Notowania S&P500 na tle przeszłych (12m) zysków na akcję

spx trailing eps

Źródło: Amundi

Notowania S&P500 i indeksu spółek FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) w porównaniu do zysku na akcję

faang sp500 eps

Źródło: Amundi

Eksperci Amundi w cytowanym raporcie podkreślili, że wysoka inflacja stawia nowe wyzwania przed inwestorami, ponieważ tradycyjnie zdywersyfikowane portfele napotykają na problem: otóż akcje stają się skorelowane ściśle z rentownością obligacji. Oto 4 kluczowe porady, jakie mają eksperci Amundi dla inwestorów na najbliższe lata:

  1. Należy uzupełnić portfele o takie aktywa, jak obligacje indeksowane inflacją, nieruchomości oraz surowce.
  2. Każde aktywo inwestycyjne musi być rozpatrywane pod kątem wewnętrznej wartości (fundamentalnej).
  3. Rola akcji w portfelu będzie kluczowa, w obliczu zerowych (a nawet ujemnych) zysków z obligacji.
  4. Reżim inflacyjny wymusi odpływ kapitału od spółek wzrostowych w kierunku spółek value. W okresie podwyżek stóp akcje spółek growth (głównie technologicznych) staną się bardzo wrażliwe. Już dziś inwestorzy powinni przebudowywać część akcyjną swojego portfela, zastępując spółki technologiczne akcjami firm z sektora energii, surowców, budownictwa i infrastruktury.

Zobacz także: Kapitalizm umarł. Dług stał się kapitałem, bo długów się nie spłaca, tylko roluje

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost