Ranking największych inwestorów instytucjonalnych na świecie, którzy lokują na giełdach biliony dolarów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 mar 2021, 08:32

Najwięksi inwestorzy instytucjonalni na świecie. To oni lokują na giełdach biliony dolarów

Fundusze emerytalne to najwięksi inwestorzy, pod względem aktywów. Rządowy chiński fundusz inwestycyjny jest już trzecim największym inwestorem instytucjonalnym.

Aktywa 100 największych inwestorów instytucjonalnych urosły w 2019 roku o 6%, do 20,1 bln USD – wynika z raportu „Top 100 Asset Owners | The most influential capital on the planet” opracowanego przez Thinking Ahead Institute.

Government Pension Investment Fund of Japan to największy inwestor instytucjonalny

Istnieją kilka rodzajów wielkich inwestorów instytucjonalnych: fundusze emerytalne, rządowe, firmy inwestycyjne, fundacje, ubezpieczyciele. Wśród aktywów posiadanych przez 100 największych inwestorów tego typu, największy udział mają fundusze emerytalne (61%). Drugą pozycję zajmują fundusze rządowe (32% udziału).

Wartość aktywów pod zarządzaniem 100 największych inwestorów instytucjonalnych pod koniec 2019 roku wynosiła 20,1 bln USD. Mediana aktywów sięgała 111,8 mld USD. 20 największych podmiotów miało 11 bln USD w zarządzaniu i reprezentowało 54,4% aktywów. W Ameryce Północnej najważniejszymi graczami są fundusze emerytalne. Z kolei w Europie większą rolę odgrywają fundusze rządowe.

Aktywa 100 największych inwestorów instytucjonalnych w podziale na regiony i rodzaje

Aktywa 100 największych inwestorów

Źródło: Thinking Ahead Institute
 

Pierwsza trójka, pod względem wartości aktywów, nie zmienia się od 2017 roku. Największym inwestorem instytucjonalnym na świecie jest Government Pension Investment Fund of Japan, czyli fundusz emerytalny rządu Japonii, który ma niemal 1,6 bln USD w zarządzaniu. Drugie miejsce podium zajmuje, z dużą stratą około 0,5 bln USD, norweski fundusz emerytalny, a trzecie – chiński wehikuł rządowy China Investment Corp.

10 największych inwestorów instytucjonalnych (mln USD)

10 największych inwestorów instytucjonalnych

Źródło: Thinking Ahead Institute

10 największych firm inwestycyjnych (aktywa w mln USD)

10 największych firm

Źródło: Thinking Ahead Institute

Zobacz także: Jak rozliczyć PIT38, zysk z inwestowania w akcje, kryptowaluty i wpłaty na IKZE za 2020 rok

Zrozumienie Chin to jedno z wyzwań stojących przed inwestorami instytucjonalnymi

Eksperci Thinking Ahead Institute stworzyli listę 5 największych wyzwań dla wielkich inwestorów instytucjonalnych. Oto one:

  1. Przeznaczenie. Inwestorzy instytucjonalni, a szczególnie fundusze, muszą lepiej rozumieć potrzeby swoich klientów / przyszłych emerytów. Muszą lepiej zrozumieć swoje przeznaczenie. To może wiązać się z konieczną przemianą strategii i kultury.
  2. Wzmocnienie przywództwa. Teamy inwestycyjne muszą być coraz większe, więc potrzebne jest też coraz mocniejsze przywództwo.
  3. Gotowość na więcej regulacji. Niestety, ale instytucje będą podlegały raczej coraz większej, a nie coraz mniejszej, liczbie regulacji, które zapewne będą coraz bardziej uciążliwe.
  4. Konieczność monitoringu rynku prywatnego czy sektora ESG. W poszukiwaniu wysokich stóp zwrotu trzeba zaglądać także poza giełdę.
  5. Rozumienie i rozpoznanie Chin. “Inwestowanie w chińskie aktywa w nadchodzących latach będzie kluczowe dla powodzenia strategii inwestycyjnych. Nie będzie portfeli bez chińskich aktywów” – twierdzą analitycy Thinking Ahead Institute.

Zobacz także: Żeby uchronić się przed dewaluacją pepierowego pieniądza kupuj raczej złoto, a nie bitcoina – radzi Jim Rogers

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost