Dlaczego firmy nie są długowieczne i umierają
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 sty 2021, 06:30

Dlaczego firmy nie są długowieczne i umierają – wyjaśnia Michael Mauboussin

Firmy nie są tak długowieczne, jak uniwersytety czy kościoły. Są zaskakująco wrażliwymi bytami. Czemu umierają? Wyjaśnił to znany propagator inwestowania w wartość.

Kilka lat temu jeden z największych propagatorów inwestowania w wartość Michael Mauboussin napisał wraz z kolegami-ekspertami z Credit Suisse niezwykle ważny i ciekawy tekst pt. „Corporate Longevity – Index Turnover and Corporate Performance”. Jest w nim kilka wskazówek wyjaśniających czemu jedne firmy trwają, a inne dość szybko kończą żywot.

Przedsiębiorstwa nie są długowieczne

Czy instytucje są długowieczne? Niektóre tak, mowa tutaj o kościele katolickim, uniwersytetach, szwajcarskich kantonach, o niektórych parlamentach. Tego rodzaju instytucje potrafią trwać (żyć) całymi wiekami.

Niestety, z firmami – czyli przedsiębiorstwami nastawionymi na zysk – jest pod tym względem dużo gorzej. Firmy są raczej krótkotrwałymi bytami, na tle wcześniej wymienionych instytucji długowiecznych. Dlaczego? Podstawowym powodem jest funkcjonowanie w ekonomii i gospodarce mechanizmu „twórczej destrukcji” – jak to nazwał Joseph Schumpeter. Po prostu technologiczne innowacje i konkurencyjny wyścig powodują, że firmy dość szybko stają się przestarzałe, a ich miejsce zajmują inne, młodsze. Do tego dochodzą przejęcia i fuzje – kolejny czynnik, przez który firmy kończą swój żywot.

W tekście „Corporate Longevity” Michael Mauboussin przywołuje dość szokujące dane z USA. Wynika z nich, że ledwie połowa amerykańskich przedsiębiorstw dożywa 5 urodzin (dane US Census za lata 1977-2014), a ledwie 20% firm przemysłowych żyje ponad 10 lat. Średnia długość życia spółki z S&P500 to ledwie 24 lata. Jeśli chodzi o świat, dane wyglądają podobnie: w latach 1965-2015 tylko połowa upublicznionych spółek o kapitalizacji ponad 250 mln USD żyła więcej, niż 10 lat (dane CS HOLT)!
 

Zmiany w indeksie S&P500 (liczba – skala prawa, procent – skala lewa)

zmiany sp500

Źródło: Credit Suisse

Zobacz także: InPost zawstydził CD PROJEKT i Dino Polska. Zadebiutuje w Amsterdamie z wyceną około 34 mld zł

Firmy powinny być jak mrówki

Czemu tak w gruncie rzeczy przedsiębiorstwa tak szybko umierają, a uniwersytety czy kościoły trwają? „Wyobraźmy sobie kolonię mrówek, która ma w pobliżu źródło pożywienia. Zwiadowcy nie zjadają wszystkiego sami, tylko pozostawiają pobratymcom chemiczny ślad, po którym tamci mogą trafić do jedzenia. Eksploracja jest łączona z eksploatacją. W biznesie podobnie – każda zdrowa firma ma jakieś źródło zarobku. Problem w tym, że – z różnych przyczyn – zarząd zazwyczaj idzie bardziej w kierunku eksploatacji, niż eksploracji. Najlepsze firmy to takie, które potrafią łączyć eksplorację z eksploatacją, niczym mrówki. Niestety, większość tego nie potrafi” – tłumaczy Mauboussin. „Tymczasem wspomniane uniwersytety nie mają wielkiej presji na optymalizację swojej działalności. Mają więcej miejsca na błędy” - dodaje.

Z badan Credit Suisse wynika, że długość życia przedsiębiorstw wciąż maleje. „Inwestorzy muszą brać to pod uwagę, konstruując swoje portfele inwestycyjne. Muszą obserwować nadciągające fale innowacji oraz fuzji i przejęć. Muszą szacować ryzyko upadłości spółek, które mają w portfelu. Te wszystkie uwagi odnoszą się szczególnie do inwestorów, którzy kupują akcje małych i średnich spółek. Małe i młode spółki mają wyższą śmiertelność, niż duże i dojrzałe” – ostrzegł Mauboussin.

Z cytowanego artykułu można wyciągnąć jeszcze inne ciekawe informacje. Z badań nad długością życia spółek z S&P500 - oraz zachowania ich kursów przed wejściem do indeksu, po oraz po jego opuszczeniu - wynika, że świetne efekty dawałaby strategia kontrariańska. „Bardzo dobre wyniki osiągaliby inwestorzy, którzy kupowaliby akcje spółek usuniętych z S&P500, a szortowali te, które dopiero co weszły w skład indeksu. Komitet ustalający skład S&P500 zachowuje się bowiem jak większość inwestorów: docenia spółki na szczycie, a pozbywa się tych, które są w tarapatach” – stwierdził Mauboussin.

Zobacz także: W USA trwa wysyp IPO. Wyceny spółek technologicznych rosną jak szalone, to przypomina 1999 rok – ostrzegają eksperci

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost