Nadmierna dywersyfikacja ograniczy zyski z inwestowania uważa Bill Ackman
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 gru 2020, 06:45

Bill Ackman uważa, że nadmierna dywersyfikacja portfela jest szkodliwa

Inwestorzy powinni raczej dążyć do koncentracji, a nie dywersyfikacji portfela – przypomniał ostatnio miliarder i inwestor Bill Ackman.

W danym czasie jest mocno ograniczona pula aktywów, które okażą się świetnymi inwestycjami. Inwestorzy powinni ich szukać i koncentrować na nich swoje portfele – stwierdził Bill Ackman, założyciel Pershing Square Capital, w wywiadzie dla Reutersa.

Bill Ackman ma tylko 10 pozycji w portfelu

Ackman przyznał, że on zawsze stara się mieć w portfelu maksimum 10 pozycji. „Pogląd, który zakłada, że posiadanie 12, 25, albo i więcej pozycji w celu dywersyfikacji jest słuszne, w mojej opinii jest błędny. W danym czasie, w danym momencie, jest mocno ograniczona pula aktywów, które okażą się świetnymi inwestycjami. Inwestorzy powinni ich szukać i koncentrować na nich swoje portfele. Umiejętność znalezienia tych aktywów i skoncentrowania na nich swojego portfela to jest ta umiejętność, która daje dużo zarobić” – stwierdził Ackman.

Przyznał, że jeśli portfel jest skoncentrowany, to pojawia się w nim duża zmienność. „Wtedy inwestor ma skłonność do koncentrowania się na błędach, na obsunięciach kapitału, może stać się bardziej nerwowy, jeśli coś nie idzie tak, jak sobie w swoim planie założył” – stwierdził miliarder.

Problem w tym, że jeśli inwestor chce wypracować na portfelu naprawdę wysokie stopy zwrotu, w długim horyzoncie, to nie zrobi tego przy dużej dywersyfikacji. „Popatrzmy na listę najbogatszych ludzi na świecie. Żaden z nich nie zrobił swojej fortuny dzięki zdywersyfikowanemu portfelowi. Wszyscy doszli tam, gdzie są, dzięki jednemu, góra dwóm biznesom.

Przypomnijmy, że Ackman w ciągu ostatnich dwóch lat powrócił na sam szczyt inwestycyjnego Olimpu. Przez kilka lat mu nie szło, ale w 2019 roku jego fundusz zarobił 58,1%. W 2020 roku, licząc na koniec listopada, zarobił 62,8%. W tym roku Ackman zdobył rozgłos, zarabiając na marcowym koronawirusowym krachu 2,6 mld USD.

Obecnie w portfelu funduszu Pershing Square jest 10 pozycji, wszystkie long, a 9 z nich to akcje dużych spółek. Fundusz Ackmana ma 13 mld USD w zarządzaniu. Ackman ma akcje takich spółek, jak Lowe's, Starbucks, Hilton Worldwide Holdings czy Chipotle.

Jeden z najnowszych wywiadów z Ackmanem można zobaczyć na youtube’owym kanale HBS Club of San Diego. Generalnie Ackman jest obecnie „byczy” i spodziewa się bardzo dobrego zachowania rynków akcji w 2021 roku.

Zobacz także: Wygrał Super Bowl, a teraz z powodzeniem inwestuje. Ryan Nece udowadnia, że wszystko jest możliwe

Wielcy inwestorzy koncentrują portfele

Ackman podkreślił w wywiadzie, że wielcy inwestorzy i przedsiębiorcy koncentrują swoje portfele. Historycznych przykładów jest mnóstwo:

  • Przez lata Warren Buffett miał skoncentrowany portfel, a „koniem pociągowym” była firma ubezpieczeniowa GEICO.
  • Joe Rosenfield – zarządzający portfelem inwestycyjnym uczelni Grinnell College - w latach 1968–1999 osiągnął średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 15%, głównie dzięki koncentracji na akcjach firmy Intel.
  • Zarządzający Lou Simpson w latach 1980–2004 wypracował na portfelu akcji średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 20,3%, dzięki koncentracji na walorach Nike.
  • Charlie Munger przez całe dekady trzymał się zasady, że ma w portfelu akcje tylko 3 spółek. Dorobił się na „celnych strzałach” m.in. British Columbia Power, Bank of America, Wells Fargo, U.S. Bancorp, Posco.
  • William J. O'Neil – legenda amerykańskiego rynku inwestycyjnego – zawsze koncentrował swój portfel na spółkach rosnących, znajdujących się w silnym trendzie.

Zobacz także: W rok Cyberpunk 2077 znajdzie tylu nabywców ilu Wiedźmin 3 znalazł przez 5 lat - szacunki i prognozy sprzedaży

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost