Brytyjskie fundusze inwestycyjne świetnie zarobiły, że akcje Alior Bank spadły
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 lis 2020, 06:30

Zagraniczne fundusze inwestycyjne nieźle zarobiły na spadku akcji Alior Banku i wyszły w idealnym momencie

Wytrawne giełdowe rekiny od jesieni 2017 roku namiętnie grały na spadek kursu akcji Alior Banku. Okazało się, że miały rację nie tylko wtedy. Teraz już nie mają żadnej dużej pozycji krótkiej na tym walorze i wyszły z gry na spadki niemal w idealnym momencie.

Od początku 2018 roku notowania Alior Banku znajdują się w trendzie spadkowym i to mocnym. W ciągu 3 lat wycena banku spadła o 80%, do 1,85 mld zł. Zagraniczne fundusze inwestycyjne potrafiły na tej słabości Alior Banku zarobić.

Jak giełdowe rekiny wgryzły się w Alior Bank?

Jednym z najwytrwalej szortujących Alior Bank podmiotów był brytyjski fundusz Marshall Wace. Już we wrześniu 2017 roku wyczuwał, co się święci, i zajmował duże krótkie pozycje na akcjach Aliora. Po raz pierwszy próg 0,5% akcji netto sprzedanych na krótko (dopiero po jego przekroczeniu widać pozycję w publicznym Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF) przekroczył 28 września 2017 roku, by zejść poniżej progu 12 grudnia tamtego roku. Potem znów przekroczył próg 26 stycznia 2018 roku, by zejść poniżej 25 kwietnia. Potem znów pojawił się ponad progiem, ale na krótko, w dniach 1-13 czerwca 2018. Na dłuższy czas wrócił ponad próg dopiero 29 października 2019 roku i wytrzymał do 15 listopada 2019 roku.

W tym roku Marshall Wace naprawdę ostro szortował Aliora. Fundusz przekroczył próg 8 kwietnia, pokazując się z pozycją 0,62% (czyli szortował akcje o wartości około 8,5 mln zł), którą powiększał stopniowo do połowy maja. O ile w latach 2017-19 wartość jego pozycji krótkiej netto na Aliorze nigdy nie przekroczyła 0,7%, o tyle w tym roku w szczytowym momencie (11 maja 2020) sięgnęła aż 1,31% (była warta nominalnie około 17,6 mln zł). Następnie stopniowo zmniejszał pozycję krótką na Alior Banku, schodząc poniżej progu 5 października.
 

Jak Marshall Wace szortował Aliora

Alior Bank


Warto też zauważyć, że Marshall Wace nie jest jedynym funduszem, który grał w ostatnich kwartałach na spadek akcji Alior Banku. Na chwilę ponad progiem 0,5% na krótko pokazywał się fundusz WorldQuant (na początku listopada) czy fundusz Fiera Capital (w połowie czerwca). Takich gagatków szortujących akcje polskiego banku w tarapatach jest z pewnością więcej, ale poruszają się pod progiem wyznaczonym przez KNF.

Ile dokładnie na szortowaniu Aliora zarobiły fundusze? Trudno powiedzieć, z pewnością dziesiątki milionów dolarów. Policzenie tego nie jest możliwe z punktu widzenia postronnego obserwatora, gdyż pozycje mogą być zlewarowane.

Zobacz także: SEL24 od Ryvu to Wiedźmin 1, a OATD-01 od OncoArendi to Wiedźmin 2 polskiej biotechnologii. Kto będzie Wiedźminem 3 biotechu?

Pojawiło się kilka nowych dużych szortów w rejestrze KNF

Swoją drogą chcielibyśmy zwrócić uwagę, jak już przy dużych szortach jesteśmy, że w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF pojawiły się w ostatnich dniach nowe duże pozycje krótkie. Szortowane spółki to: KGHM, LPP oraz Orlen. Szczególnie duża jest pozycja AKO Capital na LPP (ponad 1% akcji netto).

Co to oznacza? Inwestorom działającym na GPW powinna się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Za nami jeden z najlepszych 2-tygodniowych "byczych" okresów w historii warszawskiej giełdy, ale... czy to nie jest zmyłka? Niektóre duże rekiny, jak widać, nie boją się grać po tych wzrostach na spadki...
 

rks

Zobacz także: Dino Polska nie przestaje zadziwiać. Sieć marketów znowu przebiła oczekiwania inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost