Giełdy zakazują gry na spadek akcji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 mar 2020, 12:42

Giełdy zakazują krótkiej sprzedaży pozwalającej na grę na spadek akcji

Gra na spadek akcji została już zakazana w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Korei Południowej. Eksperci uważają, że takie zakazy niewiele dają, a mogą pozbawić inwestorów możliwości ochraniania pozycji.

W ostatnich kilkunastu godzinach kilka poważnych giełd z poważnych rynków zakazało gry na spadki cen akcji. Stało się tak w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Korei Południowej.

Częściowy zakaz w Europie, absolutny w Korei Południowej

Trzeba podkreślić, że to nie jest tak, że zapanował na tych giełdach totalny zakaz krótkiej sprzedaży. Hiszpańska giełda zakazała gry „na krótko” na akcjach 69 spółek (spośród około 2,6 tys.) o wysokiej płynności, których kursy zanotowały ponad -10% spadku na wczorajszej sesji, oraz tych o niskiej płynności, które straciły wczoraj na wartości więcej niż -20%. We Włoszech zakaz dotknął akcji 85 spółek (z około 350), w tym tak popularnych i ważnych firm, jak UniCredit, Generali, Ferrari i Juventus.

Na rynku brytyjskim Financial Conduct Authority zakazała możliwości szortowania akcji na niektórych giełdach, w tym na włoskiej i hiszpańskiej. Przypomnijmy, że wczoraj główny włoski indeks FTSE MIB spadł o 17%, a hiszpański IBEX-35 o 14%.

Niezwykle drastyczne kroki w tym zakresie wykonał nadzór w Korei Płd. Wprowadził totalny zakaz krókiej sprzedaży na rynkach Kospi, Kosdaq oraz Konex na 6 miesięcy. Główny indeks Kospi spadł podczas ostatniej sesji o 3,5%, a w trakcie ostatniego miesiąca o 21%. Władze koreańskiej giełdy twierdzą, że uchylą zakaz, jeśli sytuacja na rynku unormuje się. Korea ma doświadczenie, jeśli chodzi o takie zakazy, testowała takie rozwiązania już w 2011 roku.

Na innych ważnych giełdach na razie nie ma zakazu krótkiej sprzedaży. Deklarację, że na razie takie kroki nie są rozważane złożyła Deutsche Boerse, oraz szwajcarska SIX Exchange. Tajlandia wprowadziła pewne ograniczenia co do składania zleceń, ale nie zakazała ich.

1. Notowania Kospi Composite na tle Stoxx Europe 600 – od początku roku

kospi euro stoxx 600

Zobacz także: Wojciech Cejrowski zmienił się w komentatora giełdowego i nawołuje, aby zakazać krótkiej sprzedaży

Co daje, a co odbiera, zakaz krótkiej sprzedaży?

Co o zakazywaniu krótkiej sprzedaży sądzą eksperci? Poprosiliśmy o komentarz Tomasza Wyłudę, dyrektora Biura Doradztwa Inwestycyjnego Credit Agricole. „Zawieszanie notowań, czy funkcjonowania różnych instrumentów, nie ma sensu. To nie zatrzyma spadków, może tylko nieco ograniczy ich dynamikę. Jak panika ma być, to i tak będzie. Takie zakazy mogą uderzać w inwestorów, także tych indywidualnych, bo oni już się nauczyli zabezpieczać pozycje długie przy pomocy instrumentów pozwalających zarabiać na spadkach” – powiedział Wyłuda.

Głos w tej sprawie na Twitterze zabrał również główny ekonomista XTB, Przemysław Kwiecień. Przypomniał, że w środku kryzysu z 2008 roku brytyjskie władze zakazały gry na spadki, ale na niewiele się to zdało...

A jak słusznie zauważył prowadzący konto pod pseudonimem Quoth the Raven, aby skutecznie zakazać gry na spadki cen akcji trzebaby obecnie również zakazać działalności funduszy inwestycyjnych ETF, w których inwestorzy kupując jednostki - grając „na długo” - przyjmują ekspozycję „na krótko”.

A co wy sądzicie o zakazywaniu krótkiej sprzedaży?

Zobacz także: Nie jest pytaniem czy, tylko jak mocno koronawirus uderzy w polski handel. Sprawdzamy jak LPP, CCC, Vistula i CDRL są przygotowane na czarny scenariusz

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost