Polska giełda wyceniana poniżej wartości księgowej
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
03 mar 2020, 06:55

Polska giełda wyceniana poniżej wartości księgowej. Indeks WIG zapalił najniższą wartość wskaźnika C/WK od 2012 roku

Wycena najszerszego indeksu GPW ponownie znalazła się poniżej wartości księgowej i zapaliła najniższe wartości od 2012 roku. Takie wyceny najważniejszego indeksu GPW występowały kilka razy w przeszłości i zwykle oznaczały dołek.

Średnia wartość wskaźnika ceny do wartości księgowej (C/WK) dla spółek wchodzących w skład indeksu WIG spadła poniżej jedności. Co to oznacza? Teoretycznie wskaźnik C/WK mówi nam ile płacimy za 1 złotówkę aktywów netto spółki, po uwzględnieniu zadłużenia. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli kupujemy akcje spółki poniżej wartości księgowej (wskaźnik mniejszy niż 1), to akcje spółki w teorii są warte mniej niż to co spółka posiada.

W przypadku pojedynczych spółek różnie z tym bywa. Niska wartość wskaźnika C/WK może oznaczać okazję, lub, niestety, tylko potwierdzenie jej problemów finansowych. Natomiast jeśli obliczymy średnią wielu spółek na całej giełdzie i wciąż jest ona niska, można zakładać, że po prostu jest tanio. Tak jest właśnie teraz. Indeks WIG, zawierający setki spółek, ma tę średnią wartość poniżej jedności wynoszącą dokładnie 0,92.
 

Indeks WIG (góra) vs wskaźnik cena do wielkości księgowej (dół) lata 2009 - 2020

WIG vs WIGPBV

Polska giełda coraz niżej wyceniana

Taka sytuacja na indeksie WIG miała miejsce także w dołku bessy 2008-2009 kiedy średnia wartość WIG spadła znacznie poniżej wartości księgowej nawet do 0,71 w lutym 2009 r. Ponownie niskie wartości WIG w stosunku do wartości księgowej można było zaobserwować po krachu 2011 r. Wtedy najniższa wartość C/WK dla WIG wyniosła 0,84 w lipcu 2012 r.
 

Wartość wskaźnika ceny do wartości księgowej dla WIG w latach 2007-2020

Wykres C_WK WIG


Zwykle, tak niskie wartości wskaźnika były początkiem poprawy koniunktury na GPW. Czy będzie też tak tym razem? Możliwe, ale pamiętajmy, że szybko to może nie nastąpić. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich dwóch latach ta wartość dość często zbliżała się do jedności, a nawet była poniżej (grudzień 2018 r. i grudzień 2019 r.).

Zobacz także: Inflacja zaczyna motywować do działania? W styczniu Polacy otworzyli największą liczbę rachunków inwestycyjnych od 2014 roku

Małe i średnie spółki mają się lepiej

Jeśli spojrzymy na indeksy mniejszych spółek, czyli na sWIG80 i mWIG40 to sytuacja wygląda w ich przypadku lepiej. Wartość średnia wskaźnika C/WK w obu indeksach także mocno spadła, ale nie poniżej jedności.

W przypadku najmniejszych spółek skupionych w indeksie sWIG80, wartość C/WK od grudnia pełza w okolicach jedności, ale jej nie przebija. A nawet jest wyżej niż w końcówce 2019 r. Obecnie C/WK dla sWIG80 wynosi 1,11. W tym przypadku także widać potencjalne pole do wzrostów.
 

Wartość wskaźnika ceny do wartości księgowej dla sWIG80 w latach 2007-2020

Wykres C_WK sWIG80

Znacznie lepiej sytuacja ma się w stosunku do 40 średnich spółek skupionych w indeksie mWIG40. W tym przypadku średnia wartość wskaźnika C/WK dla mWIG40 także spadła i wynosi obecnie 1,35, lecz jest wyżej od pozostałych indeksów.

Wartość wskaźnika ceny do wartości księgowej dla mWIG40 w latach 2007-2020

Wykres C_WK mWIG40

Wyższa inflacja i niskie stopy procentowe zachęcają do inwestycji w akcje. Teraz do tych dwóch impulsów wzrostowych dołączyły także niskie wyceny, mierzone wskaźnikiem C/WK. To pozwala nam optymistycznie patrzeć na rynek akcji w dłuższej perspektywie.

Zobacz także: Wysokie dywidendy, wezwania i wyceny pokazują, że polskie akcje są tanie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost