SpaceX i Elon Musk z Inspiration4 pokazali jak kosmiczna turystyka powinna wyglądać naprawdę
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
20 wrz 2021, 17:19

Elon Musk i SpaceX misją Inspiration4 pokazał jak naprawdę powinna wyglądać kosmiczna turystyka

Wystrzelenie Inspiration4 przez SpaceX to wielki skok dla turystyki kosmicznej. Spółka Elona Muska z powodzeniem, w środę wieczorem, wysłała miliardera na orbitę okołoziemską Jareda Isaacmana i trzy inne osoby. Załoga cywilnych astronautów spędziła trzy dni w kosmosie i wylądowała w niedziele u wybrzeży Florydy.

Co naprawdę oznacza historyczny lot SpaceX

Ten lot to kolejny odcinek z serii wyścigów kosmicznych. Richard Branson jako pierwszy wyruszył w kosmos w lipcu, a chwilę później dogonił go Jeff Bezos dzięki pierwszej podróży Blue Origin w kosmos. Teraz natomiast, Elon Musk wyprzedził ich obu.

Mówiąc inaczej, lot Virgin Galactic osiągnął szczytową wysokość 86 kilometrów i lot trwał około godziny. Podróż Blue Origin osiągnęła wysokość 160 km, ale trwała zaledwie 11 minut. SpaceX zostawił konkurentów w tyle. Rakieta Falcon 9 wraz ze statkiem kosmicznym Dragon wystartowała, w środę, z Kennedy Space Center na Florydzie i w ciągu kilku godzin osiągnęła wysokość 584 km. SpaceX jest pionierem tego sektora w wykorzystaniu rakiet wielokrotnego użytku i przewożąc astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

A więc kosmiczny wyścig się skończył? Nie. To nie jest sprint. Loty SpaceX będą prawdopodobnie poza zasięgiem finansowym dla większości ludzi. Virgin Galactic jak podaje, ma 600 rezerwacji z biletami w cenie 250 000 USD.

VG-AKCJE

Zobacz także: Musk, Bezos i Branson ojcowie chrzestni turystyki kosmicznej i inwestowania w ten sektor - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Nie chodzi tu jednak o rywalizację trzech miliarderów, ale o nową erę lotów kosmicznych i turystyki kosmicznej. Sektor ten może być gotowy do startu, a inwestorzy mogą chcieć zbadać takie spółki jak Virgin Galactic, Rocket Lab USA czy nawet gigantów przemysłu lotniczego i kosmicznego, takich jak Lockheed Martin i Northrop Grumman.

Kosmiczny wyścig miliarderów i wielki skok dla turystyki kosmicznej

Jeden mały start dla SpaceX może być ogromnym skokiem dla turystyki kosmicznej. Elon Musk za pomocą Inspiration4 pokazał jak powinna wyglądać prawdziwa turystyka kosmiczna. Astronauci amatorzy spędzili 3 dni, a nie jak to miało miejsce w przypadku Bransona i Bezosta odpowiednio 1 godzina i 11 minut. Projekt Elona Muska znalazł się nad Blue Origin Bezosa i Virgin Galactic Bransona pod względem osiągnięć.

Szefem misji SpaceX jest miliarder i twórca firmy Shift4 Payments Jared Isaacman, który wykupił miejsca na pokładzie dla trzech pozostałych członków załogi: lekarki Hayley Arceneaux, weterana sił powietrznych Chris Sembroski oraz geolog Sian Proctor. Podstawowe cele misji to przeprowadzenie eksperymentów na temat ludzkiego zdrowia i wydajności w kosmosie, zebranie 200 mln USD na szpital dziecięcy w którym pracuje lekarka.

spacex-inspiration4-crew-rehearsal

Załoga Inspiration4, spacex.com

Zobacz także: Rocket Lab to najpoważniejsza konkurencja dla SpaceX i Elona Muska. Spółka już zadebiutowała na giełdzie

Podczas gdy loty Blue Origin i Virgin Galactic były mniej ambitne, ale za to stanowiły dużą atrakcję, a szum medialny podsycał zainteresowanie tym sektorem. Jeśli chodzi o spółkę Muska to  rakieta Falcon 9 firmy SpaceX i statek kosmiczny Dragon to ten sam sprzęt, którego używa National Aeronautics and Space Administration. I to właśnie ich loty są uważane za bardziej technicznie skomplikowane oraz trudne w porównaniu do mniej ambitnych lotów Bransona czy Bezosa. Jednak ich obecność jest niezbędna do podsycania szumu wokół tego sektora.

Screenshot_1

Lądowanie było transmitowane na kanale SpaceX

Pierwsza komercyjna załoga kosmiczna wylądowała w niedzielę o 1:06 co było transmitowane na kanale YouTube, Pani Arceneaux, która ma 29 lat, była najmłodszą Amerykanką i kobietą, która odbyła podróż w kosmos, według rzecznika prasowego. Dr Proctor, wyznaczona jako pilot, była pierwszą czarnoskórą kobietą, która pełniła tę rolę. SpaceX zabrał załogę na najdalszą orbitę, na jakiej Amerykanie byli od 2009 roku, kiedy to National Aeronautics and Space Administration po raz ostatni naprawiała Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Zobacz także: Musk, Bezos i Branson ojcowie chrzestni turystyki kosmicznej i inwestowania w ten sektor - Podcast 21% rocznie jak inwestować

 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost