Przejdź do treści
ackman ipo
Kategoria::
Kategoria

Bill Ackman dziarskim ruchem szturmuje listę najbogatszych. Nadchodzi IPO Pershing Square

Bill Ackman, znany menadżer funduszy hedgingowych, na Wall Street okrzyknięty królem obligacji, właśnie postanawia wejść na kolejny poziom finansowej kariery. W lutym opisywaliśmy jego plany uruchomienia największego funduszu inwestycyjnego w historii. Teraz finansowy celebryta, przygotowując się do planowanego IPO, podjął decyzję o sprzedaży części udziałów w swojej spółce Pershing Square co umocniło jego wielkość windując wycenę.

Bill Ackman chce uruchomić największy fundusz inwestycyjny w historii

Jak podaje Reuters i Bloomberg, Ackman pozyskał 1,05 miliarda dolarów sprzedając 10% swoich udziałów w Pershing Square. Ten ruch to jeden z etapów IPO i ważny sygnał dla całego finansowego świata: wycena spółki wynosi 10,5 miliarda dolarów. W procesie finansowania wzięły udział firma inwestycyjna ICONIQ, specjalistyczny ubezpieczyciel Arch Capital Group (ACGL.O), bank inwestycyjny BTG Pactual, izraelski ubezpieczyciel Menora Mivtachim, zarządzający inwestycjami Consulta oraz międzynarodowa grupa biur rodzinnych. „Ta nowa inwestycja przyspieszy nasz wzrost w zakresie zarządzanych aktywów w istniejących i nowych strategiach", komentuje CEO Ackman.

Około 500 milionów dolarów z pozyskanych środków zostanie przeznaczone na nowy portfel inwestycyjny Ackmana w Stanach Zjednoczonych, który zostanie notowany na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Pozostała część środków zostanie wykorzystana na fundusze, które Ackman planuje uruchomić.

Bill Ackman to nowy król obligacji na Wall Street. Jego tweet wstrząsnął najpłynniejszym rynkiem świata

Pershing Square utworzył również niezależną radę dyrektorów i zreorganizował swoją strukturę własnościową. Mianował Ben'a Hakima na stanowisko prezesa funduszu hedgingowego, którą będzie pełnił obok członkostwa w zespole inwestycyjnym Pershing. Nick Botta, który wcześniej pełnił funkcję prezesa, zostanie wiceprzewodniczącym.

Warto przypomnieć, że Bill Ackman w 2004 roku budował fundusz od 54 milionów dolarów.

Saxo Bank wprowadza wydłużone godziny handlu na giełdzie amerykańskiej

Planowane IPO Pershing Square na koniec 2025 roku (Reuters podaje 2026 rok)

Bill Ackman planuje debiut giełdowy Pershing Square na koniec 2025 roku, według Bloomberga. Agencja Reuters podaje 2026 rok. Z końcem maja o tych planach donosił Wall Street Journal, natomiast sama spółka milczy na ten temat. 

Pershing Square zarządza zamkniętymi funduszami takimi jak Pershing Square Holdings, których aktywa łącznie wynoszą 15 miliardów dolarów. Podmiot jest notowany na giełdach w Amsterdamie oraz Londynie. Teraz Ackman chce zdobyć nowojorski parkiet. 

Ackman jako celebryta i aktywny inwestor

Ackman to typowy inwestor-aktywista, który często występuje w mediach oraz aktywnie komentuje w swoich social mediach. Większą sławę zdobył dzięki swoistemu big-short przeciwko spółce Herbalife, gdzie przez prawie pięć lat debatował w telewizji - a na giełdzie swoimi pozycjami stali po dwóch stronach - z innym akcjonariuszem tej spółki, znanym inwestorem aktywistą Carlem Icahnem. W ostatnich miesiącach Ackman aktywnie wspierał Izrael i sprzeciwiał się antysemityzmowi na amerykańskich kampusach uniwersyteckich.

Spekulacyjne szaleństwo na miedzi. Na rynku trwa boom „Ery Metali"

Ackman wśród najbogatszych 

Według Bloomberg Billionaires Index, majątek Billa Ackmana wynosił 4,3 miliarda dolarów. Sprzedaż udziałów w Pershing Square zwiększyła jego majątek dwukrotnie.

Sprzedaż 10% udziałów w Pershing Square za 1,05 mld dolarów okazała się dla Billa Ackmana prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Jako, że kontroluje on jeszcze połowę akcji Pershing Square Capital Management, wartość jego majątku podskoczyła do ponad 8 mld dolarów, co plasuje go na 333. miejscu w rankingu 500 najbogatszych ludzi świata według Bloomberga.

[PODCAST] Gospodarka Argentyny po wygranej Javiera Millei. Czy warto tam inwestować? Dr Marcin Chmielowski

Ta imponująca transakcja znacząco podniosła również wartość samej Pershing Square. Firma, która zatrudnia zaledwie 41 osób i zarządza aktywami o wartości około 15 miliardów dolarów, została wyceniona na ponad 10 miliardów dolarów. Dzięki temu wyprzedziła gigantów branży, takich jak Elliott Management i Millennium Management.

Pierwsze pojawienie się Ackmana w rankingu 500 najbogatszych ludzi świata według Bloomberga sprawiło, że jego wartość netto przewyższa majątki takich finansistów jak George Soros i Todd Boehly. Pershing Square jest teraz jednym z najwyżej wycenianych funduszy hedgingowych na świecie, z wartością porównywalną do firm takich jak Bridgewater Associates o kapitalizacji szacowanej na 14 mld dolarów.

Inwestycja w Pershing Square przyciągnęła grono renomowanych inwestorów, w tym Marca Lasry'ego i Douga Hirscha, założycieli funduszy hedgingowych Avenue Capital i Seneca Capital, a także Banco BTG Pactual SA i Iconiq Investment Management.

Większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych poprawia wyniki finansowe spółek, wynika z analizy Saxo Bank

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: