TYDZIEŃ W KRAJU: Produkcja przemysłowa i rynek pracy w kwietniu, PKB i wyniki spółek w I kw. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 maj 2022, 06:33

TYDZIEŃ W KRAJU: Produkcja przemysłowa i rynek pracy w kwietniu, PKB i wyniki spółek w I kw.

W tym tygodniu inwestorzy poznają szereg danych obrazujących kondycję gospodarki w kwietniu, m.in. produkcję przemysłową oraz przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Kolejne notowane na GPW spółki opublikują raporty za I kwartał 2022 roku.

Publikację danych rozpocznie w poniedziałek Narodowy Bank Polski, który o 14.00 poinformuje o inflacji bazowej. Ekonomiści oczekują kontynuacji trendu wzrostowego i odczytu na poziomie 7,4-7,5 proc. rdr. W marcu inflacja bazowa wyniosła 6,9 proc. rdr.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podsumuje pierwsze trzy miesiące 2022 roku, publikując o 10.00 dane o tempie wzrostu PKB w I kwartale. Rosnące w ostatnich tygodniach, pod wpływem wyższych od oczekiwań danych miesięcznych, prognozy ekonomistów, zatrzymały się na poziomie 8,1 proc. Miesiąc wcześniej oczekiwania znajdowały się na poziomie 7,0 proc. W IV kwartale 2021 roku tempo wzrostu PKB wyniosło 7,3 proc. rdr.

Dużo wyższą prognozę od konsensusu mają ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem w I kw. tempo wzrostu PKB wyniosło 10,1 proc.

"Tempo wzrostu PKB zostało prawdopodobnie wzmocnione przez efekt bazy, wysoką konsumpcję, silny popyt zagraniczny i dodatkowe wydatki ze strony (i na rzecz) ukraińskich uchodźców wojennych" - napisali w piątkowej analizie.

W piątek o 10.00 GUS opublikuje dane o produkcji przemysłowej oraz przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw.

W I kwartale tego roku dane o produkcji przemysłowej regularnie zaskakiwały rynek i ekonomistów - odczyty za każdym razem przewyższały prognozy, średnio o 4,1 pkt. proc. (dotyczy rocznej zmiany produkcji przemysłowej). Zebrane przez PAP Biznes prognozy na kwiecień, wskazują na wzrost produkcji przemysłowej o 15,5 proc. rdr, po wzroście o 17,3 proc. w marcu. Według ekonomistów Santander BP, których prognoza jest o 2,7 pkt. proc. niższa od rynkowego konsensus kwiecień przyniósł "początek stopniowego hamowania przemysłu".

Według ekonomistów w dobrej kondycji znajdował się w kwietniu także rynek pracy, jeśli wziąć pod uwagę statystyki dla sektora przedsiębiorstw. Prognozy wskazują na wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 12,6 proc. rdr (+12,4 proc. w marcu) oraz wzrost przecięntnego zatrudnienia o 2,8 proc. rdr (+2,4 proc. rdr).

W piątek US opublikuje również dane o tempie wzrostu cen producentów. Także w odniesieniu do tej miary inflacji ekonomiści oczekują kontynuacji trendu wzrostowego i kolejnego rekordu. Konsensus PAP Biznes zakłada inflację PPI na poziomie 20,7 proc. rdr, po tym, jak w marcu ceny wzrosły o 20,0 proc. rdr. Według ekonomistów PKO BP, "wąskie gardła" po stronie podaży i wysokie cen energii sprawiły, że w kwietniu inflacja PPI wyniosła 21,9 proc.

W tym tygodniu kolejne spółki notowane na GPW opublikują raporty za I kwartał 2022 roku. We wtorek wyniki finansowe podadzą m.in. Develia, Mercator i Wirtualna Polska, w środę Answear, w czwartek PKO BP, PZU, JSW, Atal, GTC, Neuca i Apator, a w piątek Torpol i Agora.

*****************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

GUS opublikował ostateczne dane o inflacji CPI w kwietniu. Wynika z nich, że w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w kwietniu ceny rdr wzrosły o 12,3 proc., a mdm wzrosły o 2,0 proc.

"Obraz wyłaniający się z danych wskazuje na rosnące ryzyko nakręcania pętli inflacyjnej i odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Naszym zdaniem tzw. efekty drugiej rundy występują w bardzo dużym nasileniu, bo w warunkach szybkiego wzrostu płac i ekspansywnej polityki fiskalnej (obniżki podatków, rosnące wydatki) firmy nie mają problemów z przekładaniem rosnących kosztów surowców i płac na ceny swoich produktów" - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Sejm powołał Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisko Prezesa NBP. Głosowało 457 posłów. Za powołaniem Glapińskiego głosowało 234 posłów, przeciw było 223 posłów. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat.

Deficyt w obrotach bieżących w marcu 2022 r. wyniósł 2.972 mln euro wobec konsensusu 2.757,5 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł o 16,2 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 17,1 proc., a import zwiększył się o 34,3 proc. wobec mediany prognoz wskazującej na wzrost o 29,7 proc. Deficyt w obrotach towarowych w marcu wyniósł 3.253 mln euro wobec 1.559 mln euro deficytu miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc. wobec 5,4 proc. w marcu - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek stopy bezrobocia do 5,3 proc. Z szacunków resortu wynika, że pod koniec kwietnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było ok. 879,9 tys. bezrobotnych.

Po trzech tygodniach spadków, przed kontynuacją przeceny obronił się krajowy rynek akcji. Indeks WIG20 zakończył poprzedni tydzień wzrostem o 0,03 proc., dzięki zwyżce o 4,4 proc. na sesji piątkowej. Wcześniej indeks regularnie ustanawiał 52-tyg. minima, a piątkowa sesja była trzecią zakończoną na plusie, na 20. ostatnich notowań.

Krajowy rynek akcji wciąż zachowuje się słabiej od największych giełd w Europie. Niemiecki DAX, po przerwaniu serii pięciu spadkowych tygodni, poprzedni zakończył wzrostem o 2,6 proc.

Notowania złotego wobec euro utrzymują się w trendzie bocznym w przedziale 4,60-4,70. W piątek popołudniu kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 4,675. (PAP Biznes)

tj/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości