Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 14-15 maja | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 maj 2022, 20:23

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 14-15 maja

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 14-15 maja.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT-----------------------

Obecne podnoszenie stóp procentowych w Polsce to proces zbyt szybki - ocenia Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. Litwiniuk jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie chce by dokonywało się to "gwałtownie".

Odejście od węgla do 2035 r., budowa 30 farm wiatrowych na Bałtyku do 2030 r., 5 tys. nowych turbin wiatrowych na lądzie do 2030 r. - to niektóre zaprezentowane przez Lewicę rozwiązania na walkę z kryzysem klimatycznym i sprawiedliwą transformację energetyczną.

Do Świnoujścia przypłynął tankowiec z ponad 65 tys. ton LNG, czyli z ponad 90 mln m sześc. gazu po regazyfikacji. To pierwsza czarterowa dostawa gazu od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym PGNiG ma podpisane wieloletnie umowy na zakup paliwa - poinformowało w sobotę PGNiG.

Uruchomienie połączenia systemów gazowych Polski i Słowacji jest planowane latem tego roku, nie ma jednak jeszcze decyzji, kiedy na aukcjach zostaną zaoferowane zdolności przesyłowe tego interkonektora - poinformował PAP polski operator Gaz-System.

W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14. emeryturze - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny - dodał.

Nie ma konieczności interwencji ustawodawczej w kwestii podnoszenia wysokości oprocentowania lokat - stwierdził w sobotę w Ustce (Pomorskie) rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że duże banki, również te, na które wpływ ma Skarb Państwa zaproponowały dużo lepsze oferty, niż wcześniej.

Od jesieni 2021 roku polskie fundusze dłużne notują duże straty, sięgające nawet kilkunastu proc. To efekt inflacji i wiążących się z nią podwyżek stóp proc. W opinii zarządzających cykl dobiega powoli końca, a w 2023 roku może dojść do obniżki stóp, co otworzy drogę do atrakcyjnych zysków z obligacji.

Od kwietnia dwa gazociągi z Hiszpanii do Francji, Larrau i Irun, pracują przy maksymalnej przepustowości - wynika z danych firmy zarządzającej rurociągami Enagas, na którą powołał się dziennik „ABC”. W kwietniu wyeksportowano nimi do Europy o ponad 172 proc. więcej gazu niż w marcu, jednak zdolności przesyłowe tych transpirenejskich połączeń są ograniczone.

W Brukseli w piątek wieczorem odbyło się zamknięte spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej i unijnych dyplomatów, na którym KE przedstawiła budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje UE mogłyby płacić w rublach za rosyjski gaz, nie łamiąc unijnych sankcji. Stanowisko Komisji poparły m.in. Niemcy i Francja. Krytycznie wobec niego odniosły się m.in. Polska i Holandia – wynika ze źródeł PAP.

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom - podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Prawo i Sprawiedliwości planuje na czerwiec dużą konwencję, a następnie najważniejsi politycy ugrupowania z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim ruszą w Polskę z ofensywą - wynika z informacji PAP.

Z rozczarowaniem dostrzegam, że w UE jest przyzwolenie na płacenie za gaz w rublach - powiedział w niedzielę w Ostrowie Wielkopolskim premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska będzie się trzymała zasad i nie ugnie się przed szantażem Putina.

Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że Sejm w najbliższych dniach, w przyszłym tygodniu, przegłosuje zmiany w ustawie o SN - oświadczył w sobotę szef BBN Paweł Soloch. Dodał, że konsultacje trwają, a mowa jest o ewentualnych korektach, które jednak nie zmienią "istoty projektu prezydenckiego".

Polska zawnioskowała o dyskusję w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE ws. dekretu prezydenta Rosji dotyczącego płacenia w rublach za gaz z Rosji – przekazał PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. „Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji” - podkreślił.

Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dot. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.

Połowa Polaków uważa, że najważniejszym zadaniem rządu jest walka z inflacją, według 22 proc. priorytetem jest odblokowanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla rp pl.

O kooperacji, krytycznym myśleniu i umiejętności komunikacji ze światem mowa jest w programie edukacyjnym dla polskich szkół "Edukacja dla przyszłości", który przedstawił w sobotę lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Podkreślił, że szkoły trzeba odpolitycznić.

16 maja zniesiony zostaje stan epidemii w Polsce, zastępuje go stan zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Gdyby wybory odbyły się na najbliższych dniach, Zjednoczona Prawicy mogłaby liczyć na 39,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska na 27,1 proc., Lewica na 11,2 proc., Polska 2050 na 7,9 proc., PSL na 6,4 proc., a Konfederacja na 5,9 proc. - wynika z sondażu dla DoRzeczy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.

Drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji; jeśli zdecydują się przez nie przejść, będziemy czekać z otwartymi ramionami - zapewniła w niedzielę w Berlinie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu szefów MSZ państw Sojuszu. Niemcy wykorzystają przyspieszoną procedurę, by ratyfikować wejście tych dwóch krajów do NATO - dodała.

Fiński prezydent Sauli Niinisto poinformował w sobotę Władimira Putina w rozmowie telefonicznej, że "w najbliższych dniach Finlandia zdecyduje się złożyć wniosek o członkostwo w NATO" – poinformowała kancelaria Niinisto w komunikacie. "Rozmowa była bezpośrednia i klarowna. Bez napięć" – oświadczył fiński przywódca.

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu skrytykował w sobotę, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie, wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je "oburzającym i nie do przyjęcia".

Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, ale chce rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach, zwłaszcza w Sztokholmie - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.

Nie osiągnęliśmy porozumienia z Turcją w sprawie naszego ewentualnego członkostwa w NATO, rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym - oznajmiła w niedzielę szefowa MSZ Szwecji Ann Linde.

Europejscy dyplomaci przybywający w sobotę na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie deklarowali poparcie dla przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Nowa prezydent Węgier Katalin Novak potępiła w sobotę w przemówieniu inauguracyjnym rosyjską agresję na Ukrainę i zapowiedziała, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Polski.

Rosjanie po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola w Azowstalu bomb zapalających lub fosforowych – poinformował w niedzielę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

Cztery rosyjskie rakiety trafiły w niedzielę w obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską, całkowicie go niszcząc – poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozyicki w nagraniu na Telegramie.

"Nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną" - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w sobotę na zakończenie konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus w Szlezwiku-Holsztynie. Oskarżyła Rosję o prowadzenie "wojny zbożowej".

Książę koronny, szejk Abu Zabi Muhammad ibn Zajed an-Nahajan został wybrany prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyboru dokonała w sobotę federalna rada najwyższa, zrzeszająca władców siedmiu emiratów. Abu Zabi Muhammad ibn Zajed objął to stanowisko po Chalifie ibn Zajedzie al-Nahajanie, który w piątek zmarł w wieku 73 lat, a władzę sprawował de facto formalnie, bowiem od 2014 roku, gdy przeszedł udar mózgu, był mocno schorowany.

18-letni napastnik, który zastrzelił 10 osób i zranił trzy inne w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork w USA, został oskarżony o przestępstwo z nienawiści. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości