ASBIS publikuje wyniki finansowe za II kwartał i I półrocze 2021 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 sie 2021, 10:49

ASBIS publikuje wyniki finansowe za II kwartał i I półrocze 2021 roku

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT oraz elektroniki użytkowej na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, wypracował w II kw. oraz I pół. 2021 r. świetne, rekordowe wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży w I półroczu 2021 r. wyniosły ponad 1,4 mld USD w porównaniu do 880,0 mln USD w I pół. 2020 roku, co oznacza wzrost o 60%. Zysk operacyjny (EBIT) wzrósł o 285% i wyniósł 45,5 mln USD, w porównaniu do 11,8 mln USD w I pół. 2020 r., natomiast zysk netto był ponad sześciokrotnie wyższy (wzrost o 540%) i wyniósł 30,2 mln USD, w porównaniu do 4,7 mln USD rok wcześniej. W I pół. 2021 r. Grupa znacząco poprawiła również marżę zysku brutto na sprzedaży do bardzo wysokiego poziomu 6,68% z 5,37% w I pół. 2020 r.

W samym drugim kwartale 2021 roku ASBIS wypracował 680,1 mln USD przychodów (wzrost o 79% względem II kw. 2020 r.) oraz 15 mln USD zysku netto, co oznacza ponad sześciokrotny wzrost o w odniesieniu do porównywalnego okresu ubiegłego roku.

Inne ważne wydarzenia I półrocza 2021 roku

 • Największy udział w przychodach Grupy miały kraje byłego ZSRR (51,8-proc. udział) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (22,1-proc. udział).
 • Polska zagościła już na stałe wśród 10 krajów o najwyższych przychodach w Grupie, zajmując w I pół. tego roku 9. miejsce z przychodami na poziomie ponad 35,8 mln USD (wzrost o ponad 14% względem analogicznego okresu ubiegłego roku).
 • ASBIS opublikował bardzo wysoką prognozę na 2021 r., która zakłada wypracowanie przychodów pomiędzy 2,7 mld USD a 2,9 mld USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 47 mln USD a 51 mln USD.
 • Spółka kontynuowała politykę dywidendową wypłacając finalną dywidendę w wysokości 0,20 USD na akcję. Tym samym łączna dywidenda z zysków Spółki za 2020 r. (łącznie z dywidendą zaliczkową wypłaconą 17 grudnia 2020 r.) wyniosła 0,30 USD na akcję, co oznacza najwyższą dywidendę w historii Spółki.
 • Grupa wprowadziła na rynek innowacyjny produkt Perenio Ionic Shield przeciwko znanym koronawirusom, podpisała umowę dystrybucyjną z firmą Biostar Microtech International Corp, zapewniając ciągłość dostaw płyt głównych i kart graficznych oraz uzyskała status certyfikowanego Partnera Platformy NVIDIA HGX, rozszerzając ofertę VAD Business.

„Po rekordowym I kwartale 2021 r., ASBIS kontynuował swój szybki wzrost w II kwartale br. Był to kolejny, kwartał z rzędu, w którym wypracowaliśmy znaczący wzrost, wyższy od wzrostów rynkowych. ASBIS po raz kolejny pokazał swoje mocne strony i zdolność do osiągania wyjątkowo dobrych wyników. Dzięki bardzo silnym relacjom z dostawcami, inwestycjom w odpowiednie kategorie produktów i nowym projektom biznesowym byliśmy w stanie wypracować rekordowo wysokie przychody i rentowność. Był to najlepszy drugi kwartał w historii Spółki. Muszę przyznać, że jesteśmy pewni przyszłości i do dnia publikacji raportu finansowego nie zaobserwowaliśmy oznak spowolnienia. W pierwszej połowie tego roku podpisaliśmy też kilka projektów biznesowych i poszerzyliśmy nasze portfolio, m.in. o najnowszy produkt - Perenio Ionic Shield, dyfuzor jonowy, produkt medyczny I klasy przeciwko znanym koronawirusom” – powiedział Sergiej Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc

„Widząc wyniki za I półrocze 2021 r., jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie zrealizować prognozę finansową na 2021 r. Przyglądamy się bardzo dokładnie sytuacji na rynku IT i planujemy bardzo szybko opublikować nową prognozę finansową na 2021 r. Z pewnością będziemy też kontynuować stabilną politykę dywidendową, o ile nie zajdą istotne zmiany na rynku” – dodał Sergiej Kostevitch.

WYNIKI FINANSOWE GRUPY W II KWARTALE ORAZ I PÓŁROCZU LAT 2021 I 2020 (mln USD)

asb wyniki finansowe w IQ

Wzrost sprzedaży netto kwartał do kwartału odzwierciedla silny wzrost we wszystkich geograficznych segmentach Spółki oraz niemal wszystkich głównych liniach produktowych. W I półroczu 2021 r. sprzedaż smartfonów, która stanowi większość przychodów ASBIS, wzrosła znacząco o 104,1% w porównaniu do I półrocza 2020 r. Było to wynikiem utrzymującego się wysokiego popytu na najnowsze modele Apple iPhone'a 12 o lepszej specyfikacji i technologii 5G.

Szczegółowe dane dotyczące sprzedaży

 • Sprzedaż według regionów

Regiony krajów byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie mają największy udział w przychodach Grupy. Nie zmieniło się to w I półroczu 2021 roku. Oba regiony odnotowały znaczny wzrost przychodów odpowiednio o 62,9% i 33,5%. Udział krajów byłego ZSRR w całkowitych przychodach ASBIS wzrósł do 52,73% w I półroczu 2021 roku z 51,93% w I półroczu 2020 roku.

Geograficzna struktura sprzedaży ASBIS w I pół. 2021 i 2020 r. (w tys. USD)

geograficzna struktura sprzedaży asb

 • Sprzedaż według krajów

Analiza według krajów potwierdza doskonałe wskaźniki wzrostu, które Grupa była w stanie osiągnąć we wszystkich głównych krajach działalności. Bardzo wysoki wzrost przychodów w regionie krajów byłego ZSRR wynika z mocnej poprawy w Rosji, która była napędzana głównie przez sprzedaż produktów Apple i projekty biznesowe VAD.

Krajami o najwyższym wzroście sprzedaży w I pół. 2021 r. były:

 1. Kazachstan – wzrost o 111,2%
 2. Zjednoczone Emiraty Arabskie – wzrost o 63,5%
 3. Ukraina – wzrost o 55,2%
 4. Czechy – wzrost o 50,8%
 5. Rosja – wzrost o 43,7%
 6. Białoruś – wzrost o 33,1%.

Polska znalazła się w gronie 10 krajów o najwyższej sprzedaży w Grupie zajmując 9. miejsce, wypracowując ponad 14-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu do I pół. 2020 r.

Europa Zachodnia, pomimo tego, że nie jest głównym obszarem zainteresowania ASBIS, w I półroczu 2021 r. podwoiła swoje przychody w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku.

Struktura przychodów – Top 10 krajów w I pół. 2021 r. oraz I pół. 2020 r. (w tys. USD)

struktura przychodow asb

O spółce ASBIS:

ASBIS Group jest wiodącym dystrybutorem z wartością dodaną, deweloperem i dostawcą produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) z lokalnymi operacjami w Europie Środkowo-Wschodniej, republikach bałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Działalność ASBIS opiera się na trzech filarach:

 • Dystrybucji sprzętu i oprogramowania komputerowego stosowanego przez klientów w biurach i ośrodkach przetwarzania danych, jak również elektroniki użytkowej poprzez:
 1. Sieci detaliczne i sklepy internetowe
 2. Resellerów współpracujących z małymi i średnimi przedsiębiorstwami
 3. Bezpośrednio do dużych przedsiębiorstw.
 • Pełnym zakresie działalności w obszarze produktów najwyższej światowej klasy – od naukowej działalności badawczo-rozwojowej poprzez projektowanie i inżynierię, tworzenie oprogramowania i firmware, aż po produkcję i marketing produktów i rozwiązań IT i obsługujących internet rzeczy (IoT) pod markami własnymi
 1. Prestigio (inteligentne urządzenia i akcesoria, innowacyjne rozwiązania dla biznesu i edukacji itp.)
 2. Canyon (inteligentne zegarki, power banki, akcesoria do komputerów i urządzeń mobilnych)
 3. Perenio (platforma IoT, routery IoT, aplikacje i urządzenia peryferyjne dla inteligentnego biura/domu, inteligentnego zdrowia).
 • Kompleksowych projektach sprzedaży rozwiązań do dużych przedsiębiorstw za pośrednictwem rozbudowanych sieci Integratorów Systemów i Resellerów Wartości Dodanej.

ASBIS powstał w 1990 roku na Białorusi, w 1995 roku Spółka została zarejestrowana na Cyprze i od tego czasu prowadzi działalność z tego kraju. Firma posiada dwa główne centra dystrybucyjne zlokalizowane w Czechach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, filie w 27 krajach, ponad 2 000 pracowników i około 20 000 aktywnych klientów w 56 krajach na całym świecie. W 2020 roku Grupa zrealizowała rekordową sprzedaż na poziomie prawie 2,4 mld USD. Akcje Spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od października 2007 r. pod symbolem „ASB” (ASBIS).

Źródło: Spółka, #ASB

Zobacz także: ASBISc Enterprises PLC - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości