2020 rekordowym rokiem w historii Grupy ASBIS | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 lut 2021, 10:04

2020 rekordowym rokiem w historii Grupy ASBIS

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zrealizował prognozę finansową na 2020 rok i wypracował rekordowe w swojej historii wyniki finansowe zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2020 roku. Przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły blisko 2,4 mld USD w porównaniu do ponad 1,9 mld USD w 2019 roku, co oznacza wzrost o 24%. Zysk netto w tym czasie wzrósł o 140% i wyniósł 36,5 mln USD, w porównaniu do 15,2 mln USD w 2019 r.

W samym czwartym kwartale 2020 roku ASBIS wypracował rekordowe kwartalne wyniki finansowe. Przychody w tym okresie wyniosły 865,8 mln USD (wzrost o 30% względem IV kw. 2019 r.), natomiast zysk netto wyniósł 21,4 mln USD, co oznacza wzrost o 167% w odniesieniu do porównywalnego okresu ubiegłego roku.

Inne ważne wydarzenia 2020 roku:

 • W 2020 roku największy udział w przychodach Grupy miały kraje byłego ZSRR (54,5-proc. udział) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (24,3-proc. udział).
 • Polska zagościła już na stałe wśród 10 krajów o najwyższych przychodach w Grupie, zajmując w całym roku 8. miejsce z przychodami na poziomie blisko 71,2 mln USD (wzrost o 43% względem analogicznego okresu ubiegłego roku).
 • ASBIS zrealizował podwyższoną 23 grudnia 2020 roku prognozę finansową na 2020 r., która zakładała wypracowanie przychodów pomiędzy 2,0 mld USD a 2,2 mld USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 32 mln USD a 34 mln USD.
 • Grupa wypłaciła 17 grudnia 2020 r. akcjonariuszom zaliczkę z zysków za 2020 r. w wysokości 0,10 USD na akcję (w sumie 5.550.000 USD).
 • Grupa podpisała nowe umowy o współpracy z firmami, m.in.: Rakuten TV, Kemp Technologies, A10 Networks, Tintri, Bang&Olufsen, NVIDIS, HYPERVSN, MacPaw, TCL, Logitech, DELL.
 • ASBIS kupił 40% udziałów spółki CLEVETURA LLC i wprowadził na rynek unikalną, pierwszą na świecie intuicyjną klawiaturę Click&Touch opartą na opatentowanej technologii Touch on Keys. Obecnie trwa intensywna komercjalizacja projektu.

„Miniony rok był inny pod wieloma względami. Był też rokiem, w którym wszyscy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia większości naszych działań do internetu, co początkowo wpłynęło na zwiększone wydatki na sprzęt przeznaczony nie tylko do pracy, ale też nauki czy rozrywki. Uwolniło to też duży popyt na sprzęt IT związany z rozbudową sieci komunikacyjnych, ale też inwestycjami w samą infrastrukturę IT. ASBIS jak zwykle nie zawiódł swoich klientów i potrafił zrealizować zamówienia w określonym terminie. Po raz kolejny dowiedliśmy, że potrafimy efektywnie i elastycznie działać, dopasowując się do panujących okoliczności rynkowych” – powiedział Serhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

„Rok 2020 był dla nas rekordowy. I to nie tylko na poziomie przychodów, ale również zysków. Zrealizowaliśmy naszą prognozę finansową, która była ustalona na wysokim poziomie. Obecnie nie zwalniamy tempa. Pracujemy już na kolejny dobry rok” – dodał Serhei Kostevitch.

Sprzedaż według regionów

Regiony krajów byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie mają największy udział w przychodach Grupy. Nie zmieniło się to ani w IV kwartale 2020 r., ani w całym 2020 roku. Udział regionu krajów byłego ZSRR w przychodach ASBIS ogółem wzrósł do 54,5% w 2020 roku z 53,5% w 2019 roku.

Sprzedaż według krajów

Analiza według krajów potwierdza doskonałe wskaźniki wzrostu, które Grupa była w stanie osiągnąć we wszystkich głównych krajach działalności.

Najwyższy wzrost sprzedaży w 2020 roku wypracowała Polska, a największymi czynnikami wzrostu były procesory, dyski SSD oraz moduły pamięci (RAM).

Krajami o najwyższym wzroście sprzedaży w okresie I-IV kw. 2020 r. były:

 • Polska – wzrost o 42,9%
 • Kazachstan – wzrost o 41,9%
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie – wzrost o 26,2%
 • Rosja – wzrost o 23,4%
 • Białoruś – wzrost o 18,3%
 • Ukraina – wzrost o 13,4%
 • Czechy – wzrost o 10,5%.

Wzrost sprzedaży krajów byłego ZSRR był generowany głównie przez sprzedaż nowych produktów Apple oraz projekty biznesowe.

O ASBIS:

ASBISc Enterprises Plc jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej (IT) na rynkach wschodzących Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA): Europie Środkowo-Wschodniej, republikach nadbałtyckich, krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, łączącym szeroki zasięg geograficzny działalności z szerokim portfolio produktów dystrybuowanych w modelu "one-stop-shop".

ASBIS Enterprises Plc ma siedzibę na Cyprze i specjalizuje się w dystrybucji sprzętu i oprogramowania komputerowego, rozwiązań mobilnych, komponentów IT i peryferiów, a także szerokiej gamy produktów informatycznych i urządzeń cyfrowych. Spółka założona została w roku 1990, prowadzi obecnie sprzedaż w 56 krajach świata.

Grupa dystrybuuje produkty wielu producentów oraz jest producentem marek: Prestigio (tablety, pamięci zewnętrzne, urządzenia GPS i car-DVR, multiboardy, itp.), Canyon (power banki, produkty sieciowe i inne urządzenia peryferyjne) i Perenio („IoT”).

ASBIS posiada podmioty zależne w 27 krajach, zatrudnia ponad 1 800 osób i zaopatruje około 20 tysięcy klientów. W 2020 roku Grupa wypracowała rekordową sprzedaż na poziomie blisko 2,4 mld USD.

Od października 2007 roku Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod symbolem ASB (ASBIS).

Źródło: Spółka, #ASB

Zobacz także: ASBISc Enterprises PLC - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości