Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielone finansowanie udzielone przez BNP Paribas przekroczyło 5 mld zł

Banki poszerzają swoje działania w zakresie zielonej transformacji. Nie inaczej jest z BNP Paribas. Wartość zielonego finansowania udzielonego przez bank na koniec II kwartału wyniosła 5,1 mld zł .

BNP Paribas Bank Polska opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2022 roku. Bank niezmiennie zwiększał swoje zaangażowanie w zrównoważone finansowanie, którego łączna wartość osiągnęła na koniec czerwca 5,1 mld zł, co stanowi jeszcze lepszy wynik niż w poprzednim roku. W 2021 roku pieniądze zostały przeznaczone na 16 tysięcy przydomowych instalacji fotowoltaicznych, a także projekty OZE. Zaangażowanie banku zostało nagrodzone w Rankingu Odpowiedzialnych Firm, gdzie w gdzie od lat Paribas zajmuje miejsca na podium.

BNP zaoferował m.in. sustainability Linked Loan dla Wirtualnej Polski oraz Velvet Care oraz uruchomił 6 nowych subfunduszy w BNP Paribas TFI opartych na zasadach ESG inwestujących na rynkach globalnych.

- Potencjał rozwoju wciąż jest ogromny. W różnych segmentach rynku widzimy wzrastające zainteresowanie inwestycjami w OZE i podnoszeniem efektywności energetycznej. Sprzyjają temu programy wsparcia, takie jak Mój Prąd, Fundusz Termomodernizacji i Remontów czy Gwarancje Biznes Max oferowane we współpracy z BGK- mówi Adam Hirny, Dyrektor Biura ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas .

Bank idzie w tym kierunku już od 10 lat. W 2017 roku grupa zaprzestała finansowania wszelkich projektów budowy nowych inwestycji węglowych i rozpoczęła proces wyjścia z finansowania sektora węglowego. Cały rozwój przyspieszył w 2018 roku, kiedy bank rozbudował swój know-how. Aktualnie decyzje o udzieleniu finansowania są oparte o analizy wpływu inwestycji na środowisko ekologiczne.

Branża finansowa realizuje coraz większą ilość zielonych projektów. Oto trzy najważniejsze

Inwestycje w zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój i zielona transformacja to jeden z elementów strategii CSR banku. Aby to osiągnąć, zostało powołane Biuro ds. Programów Zrównoważonego Rozwoju, zajmujące się analizą i innowacyjnymi programami, które miałyby wspomóc ochronę środowiska. Prowadzone przez nie projekty dotyczą odnawialnych źródeł energii, elektromobilności i efektywności energetycznej. W tym celu BNP Paribas współpracuje z BGK i EBI.

W ramach odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego bank zobowiązał się do wsparcia klientów na gospodarkę nisko emisyjną. Kredytu powiązanego z ESG Paribas udzielił na 21,5 mln euro Velvet Care, pełniąc przy tej transakcji rolę agenta finansowania oraz koordynatora SLL. We współpracy z SatAgro i 300Codes powstało nowe narzędzie do szacowania potencjału sekwestracji gleby- RegAgri Explorer. To nowe rozwiązanie tego typu w Europie i jedno z pierwszych na świecie. Rolnikom bank zaoferował także kredyt ,, Pewność każdego dnia”, w którym bonus mają otrzymać gospodarstwa ekologiczne. Bank nawiązał także współpracę z NFOŚiGW, aby rozwijać program Czyste Powietrze.

Co z tego wynika?

Dynamika zielonego finansowania wzrasta. Bankowość również w Polsce na skutek regulacji, ale również na skutek oczekiwań akcjonariuszy i wszelkiego rodzaju interesariuszy coraz chętniej finansuje wszelkie inicjatywy na rzecz środowiska, zrównoważonego rozwoju i ESG. Ten trend będzie tylko przyspieszał i o finansowanie na tego rodzaju inicjatywy będzie łatwiej. Z początkiem sierpnia instytucje finansowe udzielając kredytów muszą brać pod uwagę podejście klientów do zrównoważonego rozwoju, a dla przedsiębiorstw to wyraźny znak do przemyślenia postawy względem środowiska.

 Banki będą oceniać firmy pod kątem podejścia do klimatu

 

udostępnij: