Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Kryptowaluty szturmują parkiet giełdowy. Czy Ethereum może kosztować ponad $6000 po zatwierdzeniu ETF-ów?

Ethereum rozpoczęło swoją drogę w kierunku rocznego szczytu. 23 maja SEC potwierdził zatwierdzenie ETF-ów na Ethereum. Rynek może znajdować się w lekkim zawieszeniu do dnia rozpoczęcia obrotu funduszy na giełdach, co może zająć ponad miesiąc. Patrząc na analogię do zatwierdzenia ETF-ów na Bitcoina, Ethereum może czekać wzrost o ponad 100% w mniej niż dwa miesiące i przekroczyć $6000 za sztukę.


 

Cena ETH od początku roku

Źródło: TradingView

 

ETF na Etherum zatwierdzony przez SEC

 

Czy Ethereum pójdzie w ślady Bitcoina?

 

Do analizy potencjału wzrostowego ETH można skorzystać z indeksu dominacji ETH, który obecnie wynosi 18,74%. Oznacza to, że nieco mniej niż co piąta kryptowaluta pod względem kapitalizacji to ETH. Dla porównania, Bitcoin od momentu zatwierdzenia ETF powiększył swoją dominację o ponad 10%, z 51% do 57%.

 

Dominacja ETH w przeciągu 5 lat (jako % całkowitej wyceny kryptowalut)

Źródło: TradingView

 

ETF na Ethereum coraz bliżej. Kryptowaluta w jeden dzień zyskuje ponad 20%

 

Wzrost dominacji w połączeniu z rosnącymi wycenami wszystkich kryptowalut przełożyć się może na nieproporcjonalny wzrost ceny. Poniżej założono powrót dominacji ETH do szczytów, czyli 22% udziału w rynku i potrojenie się całkowitej kapitalizacji.

 

 

Sektor obronny ma duży potencjał. Analitycy Citi wskazali dwie spółki, które mogą mocno wzrosnąć

 

Decyzja SEC z 23 maja w praktyce oznacza zatwierdzenie ETF-ów na Ethereum i uznanie kryptowaluty za towar. Dla osób chcących inwestować poprzez fundusze notowane na rynku, istotną datą będzie dzień dopuszczenia do handlu na giełdach. Według niektórych ekspertów termin ten może wynieść nawet 1-2 miesiące.

 

 

Saxo Bank wprowadza wydłużone godziny handlu na giełdzie amerykańskiej

 

Perspektywa cenotwórcza jest zupełnie inna. Inwestorzy i spekulanci od kilku dni znacznie chętniej wybierają ETH ponad BTC. Prawdopodobnie chcą wyprzedzić fundusze, które będą dokonywać największych zakupów dopiero w momencie startu handlu. W zależności od przyjętego założenia co do wpływów do funduszy, można oczekiwać dużego potencjału wzrostu.

 


 

 

Memecoiny od początku roku wzrosły aż o 585%

 

Po zatwierdzeniu ETF-ów na BTC i klasycznym „sell the news”, które trwało dwa tygodnie, Bitcoin w niecałe dwa miesiące podwoił swoją wycenę od lokalnego dołka. Działo się to równolegle do odpływów z funduszu Grayscale, który okazał się droższy od konkurencji. Rotacja pieniędzy spowodowała sprzedaż BTC na rynku spot i odkupienie ich przez fundusze z mniejszą prowizją. W przypadku Ethereum nie ma takiego problemu. Najwięksi zarządzający majątkiem będą od pierwszego dnia handlu gotowi oferować klientom fundusze. Mogą oni również być skłonni do zmiany alokacji z BTC do ETH częścią zysków. Innym czynnikiem wpływającym na lepsze wyniki Ethereum po zatwierdzeniu ETF-ów może być zakończenie promocyjnej opłaty za zarządzanie ETF na BTC.

 

Potencjalny wzrost ETH po zatwierdzeniu ETF-ów

Źródło: TradingView

 

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: