Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

ETF na Ethereum coraz bliżej. Kryptowaluta w jeden dzień zyskuje ponad 20%

Ethereum w poniedziałek wzrosło o przeszło 20%, przebijając poziom 3700 USD. Do szczytów w okolicach 4100 USD brakuje już niewiele, chociaż jeszcze tydzień temu mało kto kupując walor za 2900 USD spodziewałby się takich wzrostów. Główną przyczyną jest wzrost szans na zatwierdzenie ETF na Ethereum, który zwiększył się z 25% do 75%. Bitcoin podąża za szerokim rynkiem kryptoaktywów i ponawia atak na ATH.

 

Kurs Ethereum i Bitcoina od początku roku 2024

Źródło: TradingView

 

Bessa w gamingu mocno obniżyła wyceny

 

Szanse na zatwierdzenie ETF-u Spot na Ethereum wzrastają według analityków do 75%. Podobne wartości można zauważyć na Polymarket, zdecentralizowanym rynku do obstawiania prawdopodobieństwa, gdzie możliwość wygranej dla „TAK” wzrosła z 10% do 61%.

 

 

Według nieoficjalnych informacji jest szansa na zatwierdzenie ETF-ów już w środę, jeśli wszystkie firmy poprawią wnioski do SEC. Kluczem jest tutaj wyłączenie możliwości stakingu i zaakceptowanie jedynie instrumentu na rynek spot. Jest to o tyle istotne, że Ethereum w przeciwieństwie do Bitcoina można oddać w staking.

 

 

Spekulacyjne szaleństwo na miedzi

 

Zatwierdzenie ETF-ów spot na Ethereum to dopiero początek, potem przyjdzie czas na staking

 

Podstawowa różnica między Bitcoinem a Ethereum mogłaby zostać najkrócej opisana słowem "staking". Umożliwia to inwestorom otrzymywanie kuponu od posiadanego Ethereum. Jak zauważają analitycy Franklin Templeton, „określone wcześniej przepływy pieniężne są nagrodą za pomoc w potwierdzaniu transakcji i wzmacnianiu bezpieczeństwa sieci”. Zwracają oni również uwagę na kapitałochłonność procesu stakingu, co umożliwia potwierdzanie transakcji jedynie dużym podmiotom. To może być powodem, dlaczego SEC na razie zgadza się na standardowy instrument spot. W przyszłości wygra firma, która pierwsza otrzyma zielone światło na ETF z możliwością stakingu. Taki produkt będzie można "reklamować" klientom jako kryptowalutową obligację, a nie samą kryptowalutę. Wartość Ethereum, przy dużym udziale ETF w kapitalizacji, będzie możliwa do oszacowania metodą DCF, czyli zdyskontowanych przepływów pieniężnych, co pozwoli na odpieranie argumentów o braku "wartości wewnętrznej" kryptowaluty. Jest to znacząca przewaga nad BTC i w przypadku realizacji się wskazanego scenariusza, pozwoli na znaczny outperformance cyfrowego srebra (Ethereum) nad cyfrowym złotem.

 

 

Złoty umacnia się wobec głównych walut

 

Jak silny może być efekt ETF-ów na wzrosty Ethereum?

 

Warto zwrócić uwagę na kapitalizację ETH w porównaniu do BTC. Obecnie wynosi ona około 450 mld USD, co stanowi jedną trzecią wyceny cyfrowego złota. Jest to istotne w kontekście wpływów na rynek związanych z zakupem ETF-ów. Pierwszego dnia działania do funduszy BTC wpłynęło 655 mln USD. Jeśli podobny scenariusz powtórzy się dla Ethereum, możemy spodziewać się znacznie silniejszej reakcji cenowej ze względu na mniejszą kapitalizację. Ponadto wzrosty mogą być wspomagane odwróceniem się negatywnego sentymentu i stworzeniem się silnego momentum.

 

 

 

W przypadku zatwierdzenia ETF-ów spot możemy spodziewać się typowego „sell the news” lub mniej prawdopodobnego i bardziej wyczekiwanego „to the moon”.

 

 

Złoto i srebro świecą jaśniej od amerykańskich indeksów

 

Koniec roku dominacji Bitcoina

 

Od początku roku BTC zwiększył swoją dominację o ponad 30%, osiągając w szczycie 57% całkowitego udziału w rynku. Było to oczywiście związane z wpływami na rynek z funduszy ETF. Teraz możliwe jest odwrócenie tego trendu, wynikające z rozpoczynającej się hossy na Ethereum i inne bardziej ryzykowne aktywa. Wraz ze spadającym udziałem cyfrowego złota, historycznie rosły wyceny pozostałych projektów i zaczynał się altseason.

 

Wykres dominacji Bitcoina (jako % wyceny wszystkich krytpowalut)

Źródło: TradingView

 

Memecoiny od początku roku wzrosły aż o 585%

 

 

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

 

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: