Transformacja energetyczna w obliczu zmian geopolitycznych i giełdowych: Konferencja on-line - zielony ład, ESG, FIT for 55
Obrazek użytkownika Piotr Maciążek
29 cze 2022, 11:52

Konferencja on-line: Transformacja energetyczna w obliczu zmian geopolitycznych i giełdowych. Szanse i zagrożenia dla inwestorów, właścicieli firm i decydentów

Obecnie idea europejskiego Zielonego Ładu oczekuje na swoje „akty wykonawcze” w postaci pakietu legislacyjnego Fit for 55. O jego ostatecznej formie nie zdecyduje jednak pierwotny zamysł Komisji Europejskiej, ale konieczność dostosowywania zielonej rewolucji do gwałtownych zmian geopolitycznych. Zmian, które jeszcze przyspieszyły od wybuchu wojny na Ukrainie, a które mają kolosalny wpływ na sytuację europejskich firm.

Zielony Ład jak każda idea nie wyrasta z próżni i mocno wpływa na nią otaczający świat. A świat wyraźnie przyśpiesza - najpierw za sprawą jesiennego kryzysu energetycznego, później wybuchu wojny na Ukrainie. W pierwszym przypadku przełożyło się to na zielone światło dla gazu i atomu, w drugim prawdopodobnie będzie oznaczać przesunięcie debaty unijnej z akcentów klimatycznych na bliższe bezpieczeństwu energetycznemu. Taki jest główny cel opublikowanego niedawno unijnego planu REPowerEU, którego celem jest szybkie ograniczenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych i do szybkiej transformacji ekologicznej.

Dlatego zapraszamy na dyskusję w gronie decydentów, właścicieli firm i inwestorów, która ma za zadanie odpowiedzieć na pytania kluczowe dla przyszłości europejskich przedsiębiorstw:

  • Czy kryzysy geopolityczne zaostrzą politykę klimatyczną będącą integralnym elementem Zielonego Ładu?
  • A może wręcz przeciwnie – wojna spowoduje, że odejście od paliw kopalnych wydłuży się w czasie, bo priorytetem będzie niezależność?
  • Jak z tym wszystkim radzą sobie polskie przedsiębiorstwa i jaki wpływ ma to na ich rentowność i stabilność finansową?
  • Jak rosnące wymagania dotyczące ESG wpłyną na spółki giełdowe i co to oznacza dla inwestorów?
  • Co transformacja energetyczna w obliczu zmian geopolitycznych oznacza dla inwestorów i właścicieli firm?

Już w środę, 29 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 zapraszamy do udziału w wydarzeniu on-line, które będzie poświęcone tematyce transformacji energetycznej w obliczu gwałtownych zmian geopolitycznych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a transmisja będzie dostępna na naszym kanale YouTube, Facebooku, Twitterze oraz Linkedinie.

Harmonogram konferencji

Konferencja na temat transformacji energetycznej w obliczu zmian geopolitycznych i giełdowych odbędzie się w środę, 29 czerwca 2022 r. o godz. 11:00. Wydarzenie potrwa do godz. 14:15.

  • 11:00 - 11:15 Wprowadzenie do wydarzenia, zapowiedź nowych inicjatyw (Paweł Biedrzycki i Piotr Maciążek)
  • 11:15 - 12:00 Prezentacja wprowadzająca Piotra Maciążka: „Zmiany geopolityczne a koncepcja Zielonego Ładu”
  • 12:00 - 12:45 Jak Zielony Ład wpłynie na budżety domowe i firmy? (Tomasz Prusek)
  • 12:45 - 13:30 Panel dyskusyjny: „Powojenny Zielony Ład. Wojna na Ukrainie a polityka klimatyczna”
  • 13:30 - 14:15 Zielony Ład i ESG - jak zmiany i nowe standardy raportowania wpłyną na zmianę krajobrazu giełdowego?

Prowadzący i paneliści

Paweł Biedrzycki

Paweł BiedrzyckiRedaktor naczelny serwisu Strefa Inwestorów i analityk. Posiada 18-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, Konferencji Izby Domów Maklerskich, czy Wall Street. Laureat nagrody specjalnej NBP im. Władysława Grabskiego. Komentator wydarzeń gospodarczych w programie Zoom na Giełdę w Polsat News 2 oraz w innych stacjach radiowych i telewizyjnych.

Piotr Maciążek

Piotr MaciążekW trakcie swojej kariery zawodowej był redaktorem naczelnym Energetyki24.com, wiodącego portalu koncentrującego się na problematyce energetycznej. Obecnie jest głównym analitykiem ds. energetycznych StrefaInwestorów.pl. Był nominowany do najważniejszych polskich nagród dziennikarskich takich jak Grand Press (2018). Był również ekspertem czołowych polskich think-tanków takich jak Instytut Jagielloński, fundacja Energia dla Europy. W ostatnich latach pracował jako doradca klientów z branży energetycznej m.in. w Viewpoint Group, R4S, Hill and Knowlton Strategies. Jest autorem i współautorem dwóch książek na temat sektora energetycznego.

Tomasz Prusek

Tomasz PrusekKieruje pracami Fundacji Przyjazny Kraj, która m.in. prowadzi badania i analizy ekonomiczne, wspiera rozwój przedsiębiorczości oraz projekty edukacyjne. Dziennikarz-politolog, absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studia doktoranckie w Międzywydziałowym Zakładzie Studiów Amerykańskich UJ. Przez 25 lat pisał w „Gazecie Wyborczej” m.in. o rynku kapitałowym, nadzorze finansowym i corporate governance.
 
Laureat nagród i wyróżnień dziennikarskich: Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego 1996) za artykuł „Rok audytora” w miesięczniku „Gra na giełdzie”, „Rzeczpospolitej” i Coopers&Lybrand (wyróżnienie w konkursie „Kierunki rozwoju gospodarki polskiej do 2005 r.), Business Centre Club („Ostre Pióro” za propagowanie edukacji ekonomicznej), Citibank Handlowego we współpracy z Uniwersytetem Columbia (II nagroda w „Citigroup Journalistic Excellence Award), Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego (nagroda „Skrzydlaty FERK”),  Fundacji Batorego (nagroda specjalna w konkursie „Tylko ryba nie bierze?”), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (wyróżnienie w konkursie o Nagrody SDP w 2007 r.). W konkursach Grand Press 2003 i 2012 nominowany w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.

W 2005 r. nominowany do tytułu „Osobowość Rynku Finansowego i Kapitałowego 2005 r.". Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych uhonorowało go tytułem „Dziennikarz Roku 2011”. W 2015 był wśród laureatów plebiscytu „Ludzie i instytucje rynku finansowego 2015” CFA Society Poland i gazety giełdy „Parkiet”. Autor powieści o kulisach rynku kapitałowego „K.I.S.S.”. Współautor książek: „Regulowany rynek kapitałowy w Polsce. Początki” oraz „Raport roczny spółki publicznej”.

Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk

Dr Aleksandra Gawlikowska-FykDyrektorka programu elektroenergetyka w Forum Energii. Specjalizuje się w polityce i regulacjach energetycznych Unii Europejskiej, w szczególności w obszarach rynku wewnętrznego energii elektrycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz niskoemisyjnej transformacji. Przez pięć lat była kierownikiem najpierw projektu „Energia”, a następnie programu „Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityka Energetyczna” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, jednym z najbardziej uznanych zespołów analitycznych w Europie Środkowej. Wcześniej przez wiele lat zajmowała się problematyką sektora krajowego oraz regionalnych rynków energii elektrycznej w Urzędzie Regulacji Energetyki. Doktor nauk ekonomicznych, magister administracji. Jest autorką wielu publikacji dotyczących energetyki, łączących perspektywę polityczną i ekonomiczną. Regularnie komentuje sprawy energetyczne i międzynarodowe w mediach.

Ewa Solarz

Ewa SolarzEkspertka w zakresie zrównoważonego rozwoju. Od ponad 10 lat zarządza i doradza w obszarach ESG. Doświadczenie zdobywała w wiodących firmach doradczych, w sektorze bankowym oraz we współpracy z sektorem pozarządowym. Wieloletnia trenerka w obszarach odpowiedzialnej konsumpcji, ekonomii społecznej i Design Thinking. Realizowała projekty dla największych polskich firm z sektora energetyki, farmacji, finansów, budowlanego, spożywczego i innych m.in. w zakresie budowania strategii ESG, odpowiedzialnego łańcucha wartości, kalkulacji efektywności zaangażowania społecznego i raportowania ESG. Odpowiadała za ESG w jednym z największych polskich banków. Od kilku lat prowadzi liczne szkolenia międzynarodowe dotyczące sustainability, w szczególności odpowiedzialnej konsumpcji, Sustainable Development Goals i ekonomii społecznej.

Robert Tomaszewski 

Robert TomaszewskiW Polityce Insight odpowiada za sektor energetyczny i paliwowy. Związany z Polityką Insight od jej początków, jest głównym autorem serwisu PI Energy. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowe studia z funkcjonowania rynku energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Northeastern Illinois University w Chicago oraz Radboud University Nijmegen.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.