Wyższa cena docelowa dla Grupy Unimot. Analitycy szacują rekordowy zysk netto za 2022 rok i wysoką dywidendę
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
20 mar 2023, 13:23

Wyższa cena docelowa dla Grupy Unimot. Analitycy szacują rekordowy zysk netto za 2022 rok i wysoką dywidendę

Unimot jeszcze na początku lutego opublikował swoje szacunkowe wyniki za IV kwartał. Ich wyższy poziom w stosunku do oczekiwań analityków skutkował zwiększeniem prognoz na następne lata. Spółka ma szansę utrzymać wysokie premie paliwowe jeszcze w 2023 r., a także wzmocnić swoje wyniki przejęciem aktywów od Lotosu i Orlenu.

Analitycy z DM BOŚ w najnowszym raporcie podnieśli cenę docelową spółki do 130 zł/akcję (+13% w stosunku do poprzedniej wyceny). Przy obecnym kursie oznacza to ok. 32% potencjał do wzrostu. Od lutowych szczytów kurs Unimotu zaliczył ponad 13% korektę, jednak zdaniem analityków jest to przede wszystkim spowodowane negatywnym sentymentem do całego polskiego rynku, a nie sytuacją fundamentalną spółki. WIG20, główny indeks polskiej giełdy, obsunął się w tym czasie o ok. 11%.

Notowania Unimot

UNIMOT-WYKRES

Zobacz także: Podsumowanie skuteczności rekomendacji – jak sprawdziły się przewidywania analityków z 3 kwartału 2022 roku

Wstępne wyniki za IV kwartał powyżej oczekiwań

Zgodnie ze wstępnymi wynikami, Unimot osiągnął w 4Q22 3,56 mld zł przychodów (o 14% mniej niż prognozowali analitycy). Jednak na poziomie skorygowanego wyniku EBITDA, spółka wstępnie pokazała 222 mln zł (+23% w stosunku do oczekiwań). Zgodnie z informacjami przekazanymi przez zarząd na tak wysoki wynik wpłynął przede wszystkim wysoki poziom premii lądowych, wynikających z trwającej wojny w Ukrainie, dużej niepewności na rynkach globalnych oraz sankcji nałożonych na Białoruś i Rosję.

Mocna presja wyzwań logistycznych mocno ogranicza możliwość wykorzystania szans rynkowych, jednak dzięki podjętym w poprzednich kwartałach działaniom (m.in. przejęciu spółki Olavion) Unimotowi udało się mocno obniżyć jej negatywne efekty. Dodatkowo, spółka podkreśla, że wysoki wynik jest również efektem skutecznej realizacji strategii w segmencie gazu ziemnego oraz obrocie energią elektryczną.

W przypadku prognoz na 2023 r. spółka podkreśla rosnące koszty osobowe oraz koszty związane z przejęciem aktywów od Lotosu i Orlenu, które zostało opóźnione na II kwartał 2023 r.

Skonsolidowany raport za cały 2022 r. zostanie opublikowany przez spółkę 20 kwietnia 2023 r.

Unimot - prognozowane wyniki za 4 kwartał

Źródło: DM BOŚ

Prognozy analityków lekko w górę

Wstępne wyniki za IV kwartał sugerują możliwość osiągnięcia przez Unimot rekordowego zysku netto za 2022 r. Analitycy prognozują jego wysokość na poziomie 371 mln zł, co oznaczałoby prawie 5-krotny wzrost r/r. Z tego względu przewidują również wysoką dywidendę, wynoszącą 12 zł/akcję. Taki poziom przy obecnym kursie oznaczałby ok. 12% stopę dywidendy.

Oczekiwania dotyczące długoterminowych wyników spółki poszły lekko w górę, ze względu na optymistyczne prognozy w najważniejszym segmencie działalności Unimotu – segmentu diesel/bio. Prognozowane przychody za 2023 r. wynoszą 14,643 mld zł (+44% w stosunku do poprzedniego raportu). Skorygowana EBITDA została podniesiona do 358,1 mln zł (+1% w stosunku do poprzedniego raportu), natomiast skoryg. zysk netto wynosi 218,4 mln zł (-1% w stosunku do poprzedniego raportu). Wysokie oczekiwania odnośnie dywidendy za 2022 r. skutkują podniesieniem prognozowanego poziomu długu netto do 419,1 mln zł (+12% w stosunku do poprzedniego raportu).

Unimot - zmiana prognoz wyników za 2023

Źródło: DM BOŚ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.