Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych przybiera na sile. KNF zatwierdza kolejne prospekty emisyjne
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
01 wrz 2022, 08:00

Ożywienie na rynku długu korporacyjnego przybiera na sile. KNF zatwierdza kolejne prospekty emisji obligacji

Ożywienie na rynku obligacji korporacyjnych przybiera na sile. W ostatnim czasie KNF zatwierdziła prospekty emisyjne obligacji Alior Banku, Marvipol Development i Kruka.

W lipcu odbyło się kilka emisji obligacji korporacyjnych, papiery dłużne oferowały m.in. Cavatina Holding, Kredyt Inkaso czy Dino. W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych, wśród oferujących znajdą się Alior Bank, Marvipol Development, Kruk, a być może nawet LPP.

Prospekt emisyjny Marvipol Development

Kilka dni temu KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Marvipol Developement, wartość programu emisyjnego wynosi 200 mln zł. Na ten moment nie mamy jeszcze konkretnych informacji kiedy ruszą pierwsze emisje i na jakich warunkach.

Jednak w poprzednich ofertach, które odbyły się w styczniu i lutym, deweloper oferował 3,5 roczny dług oparty o WIBOR 6M plus 4,5 pkt. proc. W ramach tych emisji spółka pozyskała 70 mln zł. Tegoroczne serie MVP0825 i PV10625 wycenione są na 99,35 zł i 99,51 zł wartości nominalnej.

Zobacz także: KNF zatwierdziła prospekt Marvipol Development dot. emisji obligacji

Zatwierdzone dwa prospekty emisyjne Alior Banku

Jak podała KNF w komunikacie, zatwierdziła dwa prospekty emisyjne Alior Banku, dotyczą one bankowych papierów wartościowych i obligacji Banku.

Alior Bank chce dopuścić do obrotu papiery o łącznej wartości 2 mld zł, będą one uplasowane w oparciu o wieloletni program emisyjny opiewający na 5 mld zł.

Z kolei prospekt dotyczący bankowych papierów wartościowych będzie ponownie emitowany w ramach istniejącego programu, bowiem, poprzedni prospekt wygasł z końcem 2021 r. i oferował głównie produkty strukturyzowane. 

Na tę chwilę na warszawskiej GPW notowane są trzy serie długu Alior Banku, z terminami spłaty w latach 2024-25.

Zobacz także: KNF zatwierdziła dwa prospekty Alior Banku

Dziewiąty program emisji Kruka

W maju br. zarząd Kruka zdecydował o utworzeniu programu emisji obligacji, których łączna wartość nominalna wynosi 700 mln zł. Spółka windykacyjna poinformowała właśnie, że KNF zatwierdziła prospekt emisyjny dziewiątego programu obligacji w ramach oferty publicznej.

Emisje mają być przeprowadzone w terminie 12 miesięcy od momentu zatwierdzenia prospektu.

Obecnie na rynku Catalyst jest notowanych 16 serii obligacji, których łączna wartość wynosi 1,37 mld zł.

Obligacje oferowane przez emitenta będą niezabezpieczone, a oprocentowanie zostanie określone dla każdej serii oddzielnie.

Zobacz także: KNF zatwierdziła prospekt emisji obligacji Kruka

Kolejna oferta publiczna obligacji Echo Investment

Echo Investment poinformował, że przeprowadzi kolejną ofertę publiczną obligacji, jak zapewnił będą one oparte o WIBOR 6M plus 4 pkt. proc. marży. Wartość oferty została obniżona do 25 mln zł, wobec 50 mln zł w poprzednich ofertach. Oferowane papiery będą miały czteroletni okres spłaty, z możliwością wcześniejszego wykupu od września 2024 r.

Zapis potrwa od 6 do 20 września br., a kolei przydział został zaplanowany na 21 września. Dzień emisji został zaplanowany na październik.

Emisja obligacji zostanie przeprowadzona w ramach programu wartego do 300 mln zł, w którego zakresie deweloper zebrał już 180 mln zł.

Na rynku Catalyst notowanych jest już 15 serii obligacji, których łączna wartość wynosi 1,55 mld zł.

Zobacz także: Echo Investment planuje emisję obligacji do kwoty 25 mln zł

Plany LPP

Jak podała spółka LPP, akcjonariusze w najbliższym czasie zdecydują o emisji obligacji o wartości 500 mln zł, oraz euroobligacji do kwoty 500 mln euro. Zapowiedziane emisje, miałyby nastąpić do końca 2023 r.

Spółka na tę chwilę nie podała więcej szczegółów.

Zobacz także: Obligacje korporacyjne oferują oprocentowanie od 8 do 13%. Podsumowanie ostatnich emisji w Kruk, Cavatina czy Kredyt Inkaso

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.